14:55, 14 Березня 2020

Робоча група вивчала проблему обміління Шацьких озер

170 тисяч гривень передбачили на моніторинг впливу розробки родовища «Хотиславське», що на території Білорусі: екологи остерігаються, що розробка та поглиблення цього кар’єру призводитиме до подальшого обміління Шацьких озер.

Про це повідомляють на веб-сайті облради.

13 березня відбулося чергове засідання робочої групи з вивчення з вивчення проблеми обміління Шацьких озер. Захід відбувся за участі голови обласної ради Ірини Вахович, заступниці голови облдержадміністрації Тетяни Щербак, депутата облради Юрія Ройка, т.в.о. начальника управління екології та природних ресурсів ОДА Вікторії Тимощук, радника голови обласної ради Веніаміна Туза, заступника директора Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайла Яцюка, в.о. начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Волинській області Ростислава Кравчука,   директорки Шацького національного природного парку Марії Христецької,  в.о.начальника Державної екологічної інспекції у Волинській області Олександра Ткачука та інших членів робочої групи.

Нагадаємо, на сесії обласної ради, яка відбулась 12 березня, було схвалене рішення Про внесення змін до Регіональної екологічної програми «Екологія 2016 – 2020», затвердженої рішенням обласної ради від 10 лютого 2016 року № 2/27. Депутати погодилися з пропозиціями управління екології та природних ресурсів ОДА  щодо розподілу коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на виконання природоохоронних заходів у 2020 році. Як пояснили у ході засідання робочої групи екологи, 170 тисяч гривень передбачили на поновлення робіт із ведення моніторингу впливу розробки родовища «Хотиславське», що на території Республіки Білорусь. Екологи остерігаються, що подальша розробка та поглиблення цього кар’єру  обумовить значне зростання водовідливу, що спричинить інтенсивне зниження рівнів ґрунтових і підземних вод, і як наслідок, прискорення процесу подальшого обміління Шацьких озер.

Голова обласної ради Ірина Вахович також поцікавилась на які цілі буде спрямовано ще 300 тисяч грн, які були виділені з обласного бюджету за пропозицією голови ОДА Юрія Погуляйка. Як пояснив в.о. начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Волинській області Ростислав Кравчук, за ці кошти планують виготовити проектно-кошторисну документацію для проведення капітального ремонту Копаївської осушувальної системи, що у Шацькому районі. Він зауважив, що лише за наявності проекту область зможе претендувати на співфінансування з державного бюджету.

Пан Кравчук пояснив, що після капітального ремонту Копаївської осушувальної системи буде забезпечено вчасне відведення надлишкових вод під час проходження паводків і повеней та захист від підтоплення територій населених пунктів Шацької ОТГ, крім того, буде підтримуватись задовільний меліоративний стан 3,6 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь завдяки підтриманню оптимального водно-повітряного режиму, покращення екологічного стану водного об’єкту річка Копаївка та меліорованих і прилеглих земель. Також, за його словами, закумульовані обсяги води в каналах меліоративної системи завдяки гідравлічному зв’язку поверхневих і ґрунтових вод з водоносними горизонтами, які живлять Шацькі озера, в тому числі озеро Світязь, будуть сприяти відновленню їх водності та оздоровленню.

Т.в.о. начальника управління екології та природних ресурсів ОДА Вікторія Тимощук повідомила, що облдержадміністрація уже звернулась до  Міністерства енергетики та захисту довкілля України, а також Комітету з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України з пропозицією щодо розробки державної програми порятунку Шацького поозер’я, адже це потребує значного фінансування. Вона також не виключає можливості написання відповідної обласної цільової програми.

Таку ініціативу схвально оцінює й голова обласної ради Ірина Вахович. Між тим, вона переконана, що написанню регіональної та загальнодержавної програм має передувати підготовка наукового обґрунтування цієї проблематики. Члени робочої групи зійшлись на думці, що відповідні висновки мають підготувати науковці та експерти Інституту водних проблем і меліорації НААН України.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: