20:25, 21 Серпня 2019

Проект із медіаграмотності пояснив, чи є радіаційне забруднення через вибух у Росії

Проект із медіаграмотності “По той бік новин”, яке торік запустив Інститут розвитку регіональної преси пояснив, як українські (і не тільки) ЗМІ розповсюдили фейк про радіоактивне забруднення через вибух у Росії.

Про це йдеться на їхній сторінці у “Фейсбук”.

Подаємо допис дослівно:

“Все добре, радіаційне забруднення не настало, а усі показники в межах норми.

Чому ми про це пишемо, бо кілька днів українські (і не тільки) медіа писали про радіаційну хмару над Україною, радіаційне, радіоактивне і навіть ядерне забруднення. Добре, що українців не так легко налякати. Розставимо крапки над «і».

Що відбулося? 

8 серпня на території полігону в Архангельській області Росії стався вибух, в результаті події загинули щонайменше п’ять осіб, а незабаром в регіоні помітили підвищений радіоактивний фон. 10 серпня в “Росатомі” повідомили, що вибухнула реактивна рухова установка, і згодом визнали, що трагедія сталася під час випробування нового “спецвиробу”. http://bit.ly/2ZcFAKZ 

Тим часом, українські ЗМІ показують карту поширення радіаційного шлейфу, яка ніби-то накрила Україну. Цю карту у своєму “Twitter” оприлюднив голова Організації договору про всеосяжну заборону ядерних випробуван Лассина Зербо. Її можна переглянути тут http://bit.ly/30jVUXq 
Правда, у своєму Твіттері він пише, що це ПОТЕНЦІЙНИЙ рух хмар.

Далі — більше.

Наступного дня ця Організація зрозуміла, що слово «потенційний» більшість ЗМІ упустили і прийняли моделювання як факт. Офіційний твіттер-аккаунт установи публікує пост, мовляв, наголошуємо, щоб уникнути неправильного розуміння ситуації, опублікована карта — це ЛИШЕ моделювання, яке симулює МОЖЛИВИЙ рух радіонуклідів (якщо такі були) і показує, як вони МОЖУТЬ рухатися в часі. Вона НЕ показує забруднення і НІЯК не корелює із здоров’ям.

“To avoid misunderstanding, pls note this is standard tech modelling to simulate possible movement of radionuclides (if any), showing how/where they *might* disperse over time. It does NOT show actual detection and is not health-related”. http://bit.ly/2Z77Q2q 

В Україні 4 рази на добу вимірюють радіоактивний фон. Можете зараз переглянути. Його можна переглянути в режимі онлайн за лінками:

?РАЕС — https://www.rnpp.rv.ua/sxema-30.html 
?ХАЕС — http://www.xaec.org.ua/store/pages/ukr/nuccon 
?ЗАЕС — http://www.npp.zp.ua/Home/Ascro 
?ЮУАЕС — https://www.sunpp.mk.ua/uk/activities/radiation
?ЧАЕС — http://www.srp.ecocentre.kiev.ua/MEDO-PS/index.php 

У зв’язку з цим інцидентом, Україна перейшла в режим підвищеного контролю. Результати радіометричних вимірювань з 10 по 18 серпня свідчать про те, що радіаційний фон в Україні не зазнав ніяких змін через надзвичайну ситуацію, що виникла в акваторії Білого моря поблизу населеного пункту Ньонокса Архангельської області (Російська Федерація).

ДСНС України каже, що за прогнозними даними радіоактивно забруднені повітряні маси МОГЛИ гіпотетично досягти території України в ніч з 11 на 12 серпня та охоплювати територію її східних та південно-східних областей.

Загалом, до режиму почащених вимірювань були залучені метеостанції Сумської, Харківської, Луганської, Донецької областей, а після проведення додаткового прогнозування 12 серпня, з урахуванням змін погодних умов, до режиму почащених вимірювань долучили Одеську область.

Зокрема, на всій території України радіаційний фон знаходиться в своїх звичних межах, в повітряних пробах не виявлено додаткових радіонуклідів, які можуть свідчити про проходження над територією України радіоактивно забруднених мас http://bit.ly/33LRcUC 

Поточну ситуацію можна відслідковувати тут https://meteo.gov.ua/ua/33345/racpc/racpc_current_situation/”

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: