19:51, 22 Квітня 2021

Проаналізували новації процесу децентралізації на Волині

Територіальні громади Волинської області розпочали новий етап розвитку в умовах оновленого законодавства.

Про це під час зустрічі з місцевою пресою 22 квітня розповіли представники Волинського регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою».

У 2016-2019 роках Програма «U-LEAD з Європою» підтримувала діяльність Волинського Центру розвитку місцевого самоврядування (ЦРМС), а з грудня 2019 року замість нього в області діє його наступник – Волинський регіональний офіс Програми «U-LEAD з Європою». У 2016-2019 роках відбулося 1301 активність, учасниками якої стали 12 981.

«Реформа місцевого самоврядування і територіальної організації влади в Україні є найуспішнішою, і в Волинській області громади неодноразово довели, що реформа потрібна й ефективна. Новий рік приніс нашим громадам нові виклики, в тому числі – продовження пандемії коронавірусу, але водночас, чимало нових можливостей та перспектив», – наголосив керівник Волинського регіонального офісу Анатолій Пархом’юк.

Нині в області функціонують 54 територіальні громади та з’явилося чотири нові районів, пояснив експерт.

За його словами, впродовж 2020 року суттєву підтримку громадам надала Програма «U-LEAD з Європою»: зокрема, сільські громади та громади малих міст Волині отримали захисні медико-санітарні набори. Окрім того, громади регіону взяли участь у конкурсі «Волонтерство в громаді», за результатами конкурсного відбору від перемогу отримала Боратинська територіальна громада, проєкт під назвою «Підтримка сільського населення в умовах COVID-19», та проект Ківерцівської територіальної громади під назвою «Волинь благодійна». Для надання підтримки у розробці стратегій розвитку Програмою «U-LEAD з Європою» відібрали дві громади Волинської області: Торчинську та Горохівську ТГ.

Значну фахову допомогу громади щодня отримують через впровадження навчальних Пакетів тематичної підтримки (представники місцевого самоврядування проходять регулярне безплатне навчання від експертів Програми), а також користуються навчальною онлайн-платформою U-LEARN. Серед інших ініціатив – програма навчання для керівників та депутатів громад. У Волинській області відібрано для участі у навчанні для депутатів Поворську ТГ та Ратнівську ТГ. Відбувся конкурсний відбір у програму підтримки громад у формуванні спроможних мереж надання послуг, зокрема для формування спроможної освітньої мережі  відібрали Локачинську та Ратнівську ТГ, а для формування спроможної мережі надання послуг первинної медичної допомоги – Дубечненську ТГ та Турійську ТГ. Продовжується конкурс відбору громад для проведення навчання за напрямком «Просторове планування».

Попри спричинену пандемією кризу, громади області продовжують розвиватися. Про це детальніше розповів радник з питань муніципальних фінансів та управління Анатолій Матвіюк.  За його словами, попри складний ковідний рік, у громад спостерігається незначний ріст доходів.

Також у своєму виступі він торкнувся теми новації у сфері бюджету та фінансів. Зокрема, йдеться про середньострокове програмно-цільове бюджетне планування та гендерно орієнтоване бюджетування, жорстке розмежування видатків між районним бюджетом та бюджетами громад тощо, зміну норм щодо видатків місцевих бюджетів на заклади охорони здоров’я, зміна системи управління коштами галузі освіти, в т.ч. освітньою субвенцією.

Експерт додав, що не потрібно порівнювати свою громаду з іншими у інших регіонах. Варто аналізувати, а що ж змінилося у самій громаді у зв’язку з децентралізацією.

«Важливою новацією є обов’язковість утворення в кожній громаді фінансового органу. Відсутність фінансових органів унеможливлює виконання місцевих бюджетів, а це – неможливість виплати заробітної плати, проведення розрахунків за енергоносії та фінансування інших важливих для громади видатків», – пояснив Анатолій Матвіюк.

«Тергромади Волині, як і по всій Україні, функціонують у нових законодавчих умовах», – зазначив під час зустрічі радник Волинського регіонального офісу з питань децентралізації та місцевого самоврядування Андрій Погорілий. Він детальніше розповів про перші кроки громад у новій системі територіальної організації влади та виклики на сучасному етапі децентралізації.

За його словами, у більшості громад голови ТГ переобрані. Щодо гендерного аналізу голів громад, то тут переважають чоловіки – 47 та 7 очільників громад – жінки. Середній рік голів волинських громад – 47-49 років.

Серед основних змін: актуальність втратило поняття «ОТГ», на зміну якому доречно вживати термін «територіальні громади»; старости у громадах більше не обираються жителями старостинських округів, а затверджуються радою за пропозицією голови; змінено деякі вимоги до служби в органах місцевого самоврядування тощо.

Крім того, зараз триває реорганізація органів місцевого самоврядування, районних державних адміністрацій та райрад. Громади мають сформувати компетентні управлінські команди, перейти на прямі відносини з Державним бюджетом та навчитися бюджетуванню за новими правилами. Також він торкнувся теми очікуваних змін у законодавстві.

Довідково:

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: