08:15, 01 Травня 2023

Президент Чехії не виключає схвалення на саміті НАТО у Вільнюсі безпекових гарантій для України

Президент Чехії Петр Павел вважає за можливе схвалення безпекових гарантій для України під час липневого саміту НАТО у Вільнюсі.

Про це він заявив на брифінгу у Празі після візиту в Україну, повідомляє кореспондент «Укрінформу».

На думку Павела, українська влада не очікує схвалення на саміті у Вільнюсі рішення про членство України в Альянсі.

«Чого в Україні чекають, так це висловлення однозначної підтримки союзників і того, що вони називають безпековими гарантіями», – сказав чеський лідер.

Він зазначив, що над такими гарантіями Київ інтенсивно працює разом із колишнім генеральним секретарем НАТО Андерсом Фогом Расмуссеном. Проект документа, за даними Павела, уже існує та буде обговорений із союзниками.

«Ці гарантії, зрозуміло, не матимуть характеристик повноцінної 5-ї статті (договору Північноатлантичного Союзу, яка передбачає, що напад на одного учасника НАТО є нападом на усіх його членів і спричинить відповідь усіх держав Альянсу – ред.). Але ми можемо подивитися на гарантії в різних формах, які надали Фінляндії після оголошення нею планів вступити в Альянс, … або на модель Ізраїлю», – сказав президент.

Він додав, що Чехія розгляне документ і визначить, якою мірою зможе долучитися до гарантій.

Як повідомлялося, зустріч глав держав і урядів НАТО відбудеться у Вільнюсі 11-12 липня.

Президент Володимир Зеленський раніше заявляв, що Україна готується до саміту НАТО у Вільнюсі та очікує на політичне запрошення до Альянсу.

Він також наголошував, що Україна має отримати дієві гарантії безпеки ще до вступу до НАТО

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вважає, що НАТО має ухвалити політичне рішення, яке або визначить графік вступу України безпосередньо на саміті у Вільнюсі, або зобов’яже представити його до кінця 2023 року.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: