20:30, 03 Серпня 2020
Погуляйко визнав, що Луцьк віднесли до «червоної» зони епідемічної небезпеки помилково
«Помилка – випадкова. У нас немає такої катастрофічної ситуації, щоб вводити червону зону», – заявляє голова ОДА Юрій Погуляйко, водночас закликаючи все ж дотримуватися нових карантинних обмежень.
Про це повідомляють на веб-сайті Волинської облради.
Сьогодні відбулося засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яке провів голова ОДА Юрій Погуляйко.
Серед питань порядку денного – ситуація з поширенням коронавірусної хвороби на Волині.
Нагадаємо, 22 липня Кабінет міністрів України прийняв рішення щодо продовження адаптивного карантину до 31 серпня. У залежності від епідемічної ситуації у регіоні або окремих адміністративно-територіальних одиницях – районах, встановлюється зелений, жовтий, помаранчевий або червоний рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19. Рівень визначається автоматизованим програмним забезпеченням на основі визначених алгоритмів та зібраних даних та затверджується Національною комісією ТЕБ та НС.
31 липня Національна комісія своїм рішенням віднесла Луцьк до “червоної” зони епідемічної небезпеки, а Луцький та Любешівський райони – до “помаранчевої”.
Директор ДУ “Волинський обласний лабораторний центр МОЗ” Наталія Янко пояснила, що пропозиції Центральної комісії територіальний орган змінити не може. Водночас, вона окреслила епідситуацію на Волині і порівняла з іншими регіонами. “Виявлено за останній тиждень 333 випадки хвороби. На попередньому було 330. В день фіксувалося від 32 до 61 випадку інфікувань. В сусідніх областях приріст активних випадків вищий. Зокрема, на Львівщині – 138, в Івано-Франківській області – 119, в Чернівецькій – 82, в Рівненській – 75. Загальне число підтверджених хворих на COVID-19 в області становить 1072 особи. Показник захворюваності 108 на 100 тис. населення. Середній по Україні – 82. Тобто він у нас дещо вищий”, – констатувала пані Янко.
Загалом на Волині і зареєстровано 3949 випадків COVID-19, які підтверджено лабораторно методом ПЛР, з них 250 у дітей та 519 у медичних працівників. Одужало 2793 особи, з них 178 дітей та 412 медичних працівників. 84 випадки хвороби завершилися летально (в тому числі померло 3 медичних працівники).
Крім того, зі слів Наталії Янко на Волині за останній тиждень збільшилася кількість захворювань на пневмонію. Найбільше хворих – в обласному центрі та Луцькому районі. Летальних випадків на минулому тижні не було.
Відповідно до згаданої Постанови, регіоном зі значним поширенням COVID-19 вважається такий, у якому наявна хоча б одна з таких ознак:
— завантаженість ліжок у закладах охорони здоров’я, визначених для госпіталізації пацієнтів з підтвердженим випадком COVID-19, становить більш як 50 %;
— середня кількість тестувань методом ПЛР та ІФА становить менше ніж 24 на 100 тис. населення протягом останніх семи днів;
— коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19 становить більш як 11 %;
— показник динаміки зростання випадків інфікування COVID-19 становить більш як 10 %.
На Волині вищий за рекомендований лише один показник – коефіцієнт виявлення випадків інфікування COVID-19. Він становить17,5 %, замість рекомендованих 11 %.
За останній тиждень не зафіксовано жодного випадку захворювання на коронавірусу в Шацькому та Старовижівському районах. В Турійському та Любомльському районах – по одному випадку.
В.о. начальника управління охорони здоров’я ОДА, депутат облради Людмила Тимощук запевнила, що всі медичні заклади області, визначені для надання допомоги хворим на коронавірус, забезпечені всім необхідним.
Наталія Янко пояснила, чому Луцьк потрапив до “червоної” зони епідемічної небезпеки. “Оскільки в області на день проведення засідання Національної комісії відбулися перевищення двох із чотирьох цільових показників, враховувався також так званий внесок кожної окремої адміністративної одиниці. І на території Луцька цей показник динаміки зростання випадків інфікувань становив 68 %, а він не повинен перевищувати 50 %. Це відповідає “червоному” рівню. Загалом в Луцьку захворіло на коронавірусну хворобу 968 осіб”, – каже Наталія Янко.
Голова обласної ради Ірина Вахович вважає, що врахування показника динаміки зростання випадків інфікування COVID-19 для визначення зони епідемічної небезпеки не є об’єктивним. “Береться окремий регіон і рахується частка кожної територіальної одиниці в загальній картині по області. Це взагалі спотворює результат. Адже, якщо в нас локалізовано більше захворювань в Луцьку, то це не означає, що тут критичніша ситуація, ніж у Львові, але це – найбільший рівень захворюваності в нашій області. Тому Луцьк автоматично відправляється в “червону” зону. Це – достатньо велика математична прогалина при застосуванні методики визначення рівня епідемічної ситуації”, – пояснює голова облради.
Вона пропонує звернутися до Кабміну, МОЗ та Центру громадського здоров’я з пропозицією вилучити показник частки локалізації хвороби в окремій адмінодиниці для оцінки епідситуації. Члени регіональної комісії ТЕБ і НС підтримали цю пропозицію.
Голова ОДА Юрій Погуляйко закликав комісію підтримати рекомендації Національної комісії ТЕБ та НС, але запевнив, що до наступного засідання, яке відбудеться в п’ятницю, будуть вжиті всі можливі заходи для того, щоб обласний центр Волині вийшов з “червоної” зони. “Помилка – випадкова. У нас немає такої катастрофічної ситуації, щоб вводити червону зону”, – заявив Юрій Погуляйко. Водночас він закликав не робити політики з цього питання.
Народний депутат України Вячеслав Рубльов, який також був присутній на засіданні, заявив про готовність допомогти в ситуації, що склалася. “Основна причина – помилки в алгоритмі розрахунку. Тому такий алгоритм потрібно переглядати. Готовий подати депутатський запит з цього приводу”, – каже народний депутат.
На засіданні прийшли і кілька депутатів обласної ради. Вони висловилися за те, щоб не допустити обмежень “червоного” рівня для обласного центру Волині, бо це нашкодить економіці. Зокрема, Володимир Бондар повідомив, що до керівників низки підприємств надійшли так звані “листи щастя” від поліції з рекомендаціями закрити підприємство через вимоги карантину. Депутат вважає це абсурдом та закликає владу заступитися за платників податків перед правоохоронцями.
“У липні 2020 року через пандемію лише обласний бюджет Волині не дорахувався додаткових 8 млн 100 тис. грн податкових платежів, а “дірка” в бюджеті сягнула 35 млн грн. А між тим, тих, хто чесно працює, сплачує податки, дотримується умов гігієни, через червону зону визнають злісними порушниками і штрафуватимуть,” – обурюється голова бюджетної комісії обласної ради Михайло Імберовський.
“Вірус є і з ним треба навчитися жити. Бізнес в цій ситуації чіпати не можна. Нехай люди працюють, дотримуючись карантину”, – висловився Олександр Омельчук.
“Карантинні обмеження, в тому числі й помилкові, встановлені Постановою Кабміну. Але найвищим Законом є Конституція України, тож давайте дотримуватися того, що в ній прописано”, – закликав Юрій Ройко.
Водночас всі депутати облради та керівництво області на сьогоднішньому засіданні закликали волинян до суворого дотримання правил карантину та самодисципліни.
Теги:
карантин на Волині
Залишити відповідь