16:53, 10 Травня 2018

Плюси і мінуси альтернативної енергетики: лучанин розповів, як користується енергією сонця

Енергетика – це не тільки великі компанії та жадібні монополісти, а й самоорганізація людей. Відновлювані джерела енергії не завжди означають великі об’єкти, які обслуговують тисячі людей. 

Наприклад, у найпотужнішій економічно країні Європейського Союзу Німеччині у рамках «Energiewende» відбувається відмова від атомної енергетики та перехід на ВДЕ. Одним з рушіїв енергетичного переходу є звичайний німецький громадянин і нині можна побачити, окрім великих електростанцій, купу малих генеруючих об’єктів на дахах будинків. Їх поєднують правильна політика німецького уряду і загальнонімецька мережа. Звідси походить термін «Bauer Energie» , тобто, енергія громадян.

У 2012 році 46 % відновлюваної енергії у Німеччині виробляли громадяни. Наразі ця цифра суттєво зменшилася, оскільки великі компанії обсягом свого капіталу перевищили частку громадян. Утім, громадяни можуть реально впливати на енергетичну політику держави. Зараз у Німеччині діють понад 700 енергетичних кооперативів, до яких належать 150 тисяч членів, 90 % з яких – приватні особи. Отже, це енергетична інфраструктура, яка належить громадянам. Середній внесок члена кооперативу становить три тисячі євро, а сукупні інвестиції усіх кооперативів – 1,2 мільярда євро. Подібні тенденції щодо виробництва «енергії громади» існують в Австрії та Данії.

Власна енергетична незалежність та навіть заробляння на цьому коштів – чи можливо це, за скільки років окупиться та чи можна отримувати сонячну енергію на Волині взимку. Про це розповів лучанин Олександр Пиза.

Чому вирішили встановити сонячні панелі?

Вирішив, тому що будую будинок в районі, де багато новобудов і дуже часто проблеми зі світлом. Ще півбіди, якщо воно відключається, але гірше, коли «стрибає» напруга. Вирішив поцікавитися, як це вирішити. Побачив у товариша, що у нього щось таке стоїть і зацікавився. Десь приблизно рік я вивчав ситуацію. Мені за цей час стало зрозуміло, що просто для своїх потреб ставити сонячні станції неефективно і дорого. Бо ми купуємо грубо кажучи 1,7 грн / кВТ, а за зеленим тарифом ми можемо продавати фактично по 5,86 гривні. Тому ефективно ставити сонячні панелі, якщо електрика йтиме на продаж. Бо зелений тариф буде діяти до 2030 року і за цей період станція може себе окупити. Для нашого споживача, людей пересічних, вартість встановлення станції досить дорога. Людей зеленим тарифом спонукають до альтернативної енергетики, щоб не залежали від вичерпних джерел (вугілля, нафта, газ), а щоб підтримувати ті, які відновлювальні і це екологічно. Я електроенергію розпочав вже продавати. Протягом 5-7 років сонячні панелі мають окупитися. Залежить від того, яке є власне споживання.

Чи спробували знайти якусь програму щодо енергозбереження, щоб скористатися нею для встановлення. Чи у нас нема таких програм, як у Європі?

Спробував. Програми такі є, але вони складні. Я банківський працівник. 20 років віддав банку. Мені треба був час, щоб я в цьому всьому розібрався. Складнощі у тому, що є свої нюанси за тією програмою. Кожен банк має свої «скелети». Вони теж хочуть заробляти, бо ж їм ніхто не відшкодовує. Друга причина. Ті підприємства, які вони пропонують, які встановлюють панелі, вони мають бути акредитовані в банку. Кожен банк виставляє їм якісь вимоги. Якщо підприємство акредитоване, то розрахунки починають вестися в євро, є багато комісійних видатків. Є також умови, скільки потрібно давати власних коштів. Якщо береш кредит, то там є свої нюанси – це кредитна ставка, комісійні за оформлення кредиту, забезпечення, юридичне, нотаріальне оформлення. Все вимагає витрат. Я не користувався цією програмою. Позичив гроші. Можливо, якби не було б можливості, то скористався б.

Як із законодавством чи були якісь проблеми із встановленням? Розкажіть детальніше, чи потрібно якось це оформлювати, якщо так, то яка процедура?

Документально складно. Але можу подякувати Луцькій районній філії “Волиньобленерго”. Жодних перепон не створювали, люди йшли назустріч, підказували. Із документів потрібно право власності на будівлю, треба, щоб підприємство, яке робить монтажні роботи, мало на це сертифікат, щоб було сертифіковане обладнання тощо.

Яка їх потужність?

На приватні садиби дозволяють максимально ставити станцію потужністю до 30 кВТ / год. Це багато, як для приватного господарства, тому що будинок в мене економний. Він споживає в місяць 200 кВт. Влітку більше енергії, але взимку енергія теж виробляється. Не отримав коштів лише в грудні, але і не платив нічого.

Скільки часу можна їх експлуатувати?

25 років. Після цього потрібно утилізувати.

Попри певні труднощі встановлення сонячних панелей, їх високу вартість, Олександр Пиза задоволений, що тепер енергетично незалежний: не платить за електроенергію сам, то ще й може її продавати.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА 

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: