22:07, 21 Березня 2018

Пластик загрожує світовому океану, – вчені

Протягом найближчого десятиліття кількість пластику в морях та океанах може збільшитися втричі, якщо не вжити рішучих заходів, стверджує доповідь організації “Foresight” для британського уряду.

Пластикове сміття – одна з загроз світовому океану, поряд з підвищенням рівня морів, зростанням температури води, а також забрудненням водного середовища, – пише “ВВС Україна”.

Разом з тим, у звіті “Майбутнє світового океану”, який підготували на замовлення уряду Великої Британії, йдеться про те, як можна заробити на “океанічній економіці”.

За прогнозами, доходи в цій сфері виростуть вдвічі та сягнуть двох трильйонів фунтів до 2030 року.

Автори дослідження наполягають, що людству треба більше знати про океан. На їхню думку, місія до “планети Океан” не менш важлива, ніж експедиції на Місяць чи Марс.

“Океан критично важливий для майбутнього нашої економіки. Дев’ять мільярдів людей потребують його, оскільки це джерело продовольства. А нам так мало відомо про його нинішній стан”, – сказав один з авторів доповіді, професор Едвард Хілл з Британського національного океанографічного центру в інтерв’ю BBC.

“Ми витрачаємо величезні гроші на дослідження космосу, виявляємо небувалий ентузіазм, організовуючи космічні експедиції. При тому, що ми досліджуємо мертвий простір. А океан сповнений життя. Нам потрібна експедиція до “планети Океан”, – каже професор.

“Це постійний процес – нові відкриття приводять до необхідності нових досліджень, і ми – вчені – не завжди за цим процесом встигаємо. Я підозрюю, що законодавство в цьому питанні відстає”, додає інший дослідник, провідний вчений департаменту охорони навколишнього середовища британського уряду Ієн Бойд.

Його турбує те, що вітрогенератори, нафтові платформи та інші механізми видобутку природних копалин з’являються в малодосліджених ділянках океану. Науковець вважає, що вчені мають потрапляти туди раніше від бізнесменів, або, принаймні, разом з ними, аби забезпечити належний контроль над діяльністю компаній.

У звіті вказують на різні проблеми, зокрема і на кількість пластикового сміття, обсяги якого в океані, за прогнозами, будуть зростати.

Загроз для океану, на думку вчених дуже багато: це і пестициди в стокових водах, і добрива з ферм, і промислові токсини, й відходи фармацевтичних виробництв.

Якщо урядам різних країн вдасться врятувати біологічну різноманітність океану, вони можуть отримати різні вигоди від його освоєння, наприклад, нові сировинні ресурси чи навіть ліки від раку.

За прогнозами авторів дослідження, найдинамічнішими сферами “океанічної економіки” використання енергії морського вітру, вирощування різних аквакультур (риби, водорості, тощо) та переробка риби. Очікують також збільшення обсягів промислового вилову риби.

Цей останній пункт особливо турбує Рейчел Джонс – океанолога Лондонського зоопарку.

“Враховуючи, що вже зараз 90 % всього видобутку риби перебуває на рівні лімітів, встановлених біологами, чи навіть перевищує їх – зовсім незрозуміло, про яке збільшення обсягу риболовного промислу може йтися”, – ділиться Рейчел своїми сумнівами у розмові з кореспондентом BBC.

Звіти “Foresight” створюють експерти для того, аби в загальних рисах ознайомити міністрів британського уряду із ситуацією в тій чи іншій сфері та надати прогноз.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: