18:40, 08 Жовтня 2019

Невідомі досі архіви УПА передали дослідникам. ФОТО

Центру досліджень визвольного руху передали два повстанські архіви, знайдені у Стратинських лісах, в Івано-Франківській області.

Про це повідомляє “Укрінформ” з посиланням на Центр дослідження визвольного руху.

“Один з архівів у дуже поганому стані і не піддається реставрації. Натомість другий з віднайдених архівів дуже добре зберігся. Кілька сотень знайдених документів датуються 1945-1946 р. Архів багатий на унікальні документи, які досі не фігурували у науковому обігу”, — йдеться у повідомленні.

Основний масив документів — звіти підпілля та підрозділів УПА з теренів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей. Також архів містить близько десяти невідомих досі типів бофонів (підпільні гроші, векселі — ЦДВР).

Збереглися досі невідомі дослідникам і неопубліковані хроніки сотень з терену діяльності воєнного округу “Лисоня”. Доволі велику частину архіву становлять добре систематизовані звіти та матеріали з діяльності ОУН та УПА на території Закерзоння (сучасна територія Польщі — ЦДВР). Звідти ж — ряд пропагандистських матеріалів польською мовою.

Підрозділи, чиї звіти виявили в архіві, діяли у межах воєнних округ “Буг”, “Лисоня”, “Говерля”.

Велика група документів з віднайденого архіву присвячена темі виборчої кампанії до Верховної Ради УРСР, які відбулися 10 лютого 1946 року. Ці вибори планувала радянська влада, як засіб формальної легалізації власного контролю над територією Західної України та впевненої позиції там же, зауважують у ЦДВР.

Відповідно, для підпілля зрив виборів був першочерговою задачею, успіх якої мав засвідчити реальну силу УПА і неспроможність тоталітарного режиму. Доволі цікавою є підбірка протоколів допитів СБ з різних регіонів.

«Архіви із Статинських лісів надзвичайне історичне джерело. В кількох сотнях документів підібрана тематика з історії українського визвольного руху за два роки. Відомо, що на території Рогатинського району часто перебувало вище керівництво ОУН та Головні командири УПА. Очевидно архів призначався для них. Та встановити чи працювали з ним члени Проводу ОУН немає можливості”, — додав Руслан Забілий.

Другий архів передали до фондів Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького». Реставраторка музею Олена Папевська законсервує архів та відреставрує німецьку мінометну скриньку, в якій він зберігався.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: