16:27, 29 Липня 2022
«Нехай спад захворюваності не тішить»: фтизіатриня з Волині розповіла про туберкульоз в області
Кількість хворих на туберкульоз на Волині за шість місяців 2022 року менша, ніж за той самий період минулого року. Про це повідомила лікарка-фтизіатр Волинського обласного фтизіопульмонологічного медичного центру Наталія Чурсіна. За її словами, спад обумовлений від’їздом жителів за кордон та спадом діагностики захворювання. Вона також розповіла, як саме відбувається діагностика туберкульозу та його лікування в умовах війни.
Історія як приклад
Житель Волині Віктор, який просив не називати його прізвище, розповів: про свою хворобу дізнався до десяти років тому. Звернутись до медиків його спонукав кашель, постійно підвищена температура та стрімка втрата ваги.
«Під час лікування у мене були всі прояви побічної дії препаратів. Був один препарат, «Бедаквілін» який міг мені допомогти, дуже ефективний, але його держава ще не закупляла. Тож, я взяв кредит – 40 тисяч гривень, і купив його сам, бо життя дорожче за будь-які гроші», – розповів Віктор.
Чоловік розповів, що препарати, які він приймав – потужні антибіотики. Через це у чоловіка спостерігались і запаморочення, і блювота, і діарея.
«Люди помилково вважають, що туберкульоз – це вирок. Однак, вилікуватись реально, якщо виконувати всі призначення лікарів, отримувати медико-соціальний супровід. Хочу наголосити, що лікування туберкульозу це не лише про збереження власного здоров’я та життя, а й про безпеку близьких», – зазначив чоловік.
Загалом, чоловік лікував туберкульоз тричі. У нього виробилась стійкість до препаратів, однак йому вдалось побороти хворобу.
Як відбувається діагностика
Як повідомила лікарка-фтизіатр Наталія Чурсіна, наразі туберкульозом хворіють всі верстви населення. В умовах війни, це часто трапляється через стрес та післястрес.
«Зараз кожен може пройти анкетування на онлайн-ресурсах, де важливо чесно відповідати про наявні симптоми і в підсумку бот видасть чи варто вам звертатись до фтизіатра чи ні. Якщо ризик зараження високий, є кашель і мокроти, то можна одразу звернутись до фтизіатра і там одразу ж безкоштовно обстежать, призначать лікування за рахунок програми медичних гарантій, або ж до сімейного лікаря, який так само має скерувати до фтизіатра. Також на Волині є джин-експерт, який діагностує хворобу з будь-якого біологічного матеріалу», – розповіла лікарка.
Вона уточнила, що джин-експерт аналізує мокроту, плевральну рідину, спинно-мозкову рідину – в залежності від того, де є прояв хвороби.
«Спочатку в області було лише три апарати, з допомогою яких діагностували туберкульоз. Тепер такі є і у віддалених районах. Це у Камені-Каширському, у Нововолинську, у Луцькій міській лікарні, в Маневичах та у Луцькому тубдиспансері. Ця діагностика також безоплатна для пацієнтів, однак для держави вона коштує по 60 доларів за один картридж», – сказала Наталія Чурсіна.
Перед тим як перевіряти пацієнтів на туберкульоз, лікарі ретельно перевіряють чи справді всі ознаки вказують на захворювання.
Пройти анонімне анкетування можна тут.
Як проходить лікування
За словами Наталії Чурсіної, пацієнти отримують медикаменти безоплатно. Однак є й такі, які можуть припинити лікування, чим виробляють стійкість туберкульозу до якісних препаратів.
«Як на мене, причиною того, що люди покидають лікування є те, що вони не усвідомлюють ні вартості того всього, ні того, що вони таким чином з собою роблять.Ефект псують і алкогольна залежність, і наркотична… Деякі пацієнти не знаходять спільної мови з лікуючим лікарем або з сімейним лікарем, чи бояться стигматизації. Водночас, ціна лікування – шалена», – повідомила фтизіатриня.
З її слів, вартість курсу протитуберкульозного препарату «Бедаквіліну» вже у 2019 році становила близько 40 тисяч гривень, а таких курсів потрібно п’ять. Також з’явився новий якісний препарат «Деламанід».
«Для того, щоб вилікуватись від туберкульозу, байдуже – чутливого чи стійкого, має бути у схемі чотири чи п’ять препаратів якісних, які діють. Якщо препарат використовувався у схемі раніше, то він вже практично не буде діяти. Чим більше разів ми починаємо лікування – почали-кинули, почали-кинули, чи пацієнт не переніс препарат, чи почав зловживати алкоголем і тому кинув чи вирішив, що він вже вилікувався і тому кинув, то тоді дія препаратів послаблюється», – пояснила Наталія Чурсіна.
За її інформацією, після виникнення звикання та стійкості, вилікувати туберкульоз стає майже неможливо. Тому, для пацієнтів пропонують медико-соціальний супровід, аби спонукати їх не покидати лікування на пів дорозі.
На Волині таким супроводом займаються представники Товариста Червоного Хреста. Для порівняння – на сусідній Рівненщині таким займається Благодійна Організація «Мережа 100 % життя Рівне». До супроводу входить роздача пацієнтам продуктових наборів, постачання ліків та контроль за їхнім прийомом.
«Варто не зловживати антибіотиками широкого спектру при лікуванні інших хвороб. Адже, якщо препаратом лікували для прикладу пневмонію, то при лікуванні туберкульозу цей препарат потім не діятиме», – розповіла фтизіатриня.
Вона уточнила, що наразі всі препарати в області є в наявності. Всі вони закуплені коштом Національної Служби здоров’я України.
Туберкульоз та психологія
Усі люди, які захворіли на туберкульоз, хвилюють через це, мають якісь певні психологічні проблеми, зазначила Наталія Чурсіна. Наразі у фтизіопульмонологічному центрі Луцька є два психологи, які допомагають пацієнтам справитись з проблемою.
«Не всі пацієнти, звісно, потребують допомоги психолога, однак є ті, хто не сприйняли лікування чи погано його переносять, мають якісь різні свої особисті причини – важко повідомити про хворобу в родині, бо багато хто приховує, або навпаки просять саме психолога повідомити про хворобу рідних, тощо. Також у нас є психолог на соціальному супроводі від «Червоного хреста» – там теж працюють амбулаторно з пацієнтами», – повідомила лікарка.
За її словами, пацієнтам необхідно детально роз’яснювати чому необхідне лікування, як саме воно проходитиме, скільки часу триватиме тощо. Найчастіше такі роз’яснення тривають від 45 хвилин і довше, декому потрібно пояснювати кілька разів.
«Наразі йде зниження захворювання і причина тому – погана діагностика. Було не на часі, багато людей роз’їхались, тому за останні пів року ми можемо спостерігати певне зниження захворюваності на туберкульоз. Однак така картина не повинна тішити – після певного спаду потім з’являється сплеск. Водночас не варто й забувати, що туберкульоз – виліковний», – сказала Наталія Чурсіна.
Кількісні показники
За інформацією Наталії Чурсіної, у 2022 році туберкульоз діагностували у 225 пацієнтів з Волині. З них 31 – у Володимир-Волинському районі, 26 — у Камінь-Каширському, 67 – у Ковельському та 101 — у Луцькому районі та у Луцьку. За той самий період часу у 2021 році таких випадків було 279.
Всього у 2022 році зафіксували 278 хворим з активним туберкульозом, включаючи рецидиви. У 2021 році цей показник становив 346 людей.
Також у 2022 році туберкульоз виявили у шести людей вже посмертно.
За інформацією Національної служби здоров’я України, пацієнт з туберкульозом отримує безоплатно 100% послуг, які вказані йому клінічно. В це входять і лабораторно-інструментальні дослідження, і саме лікування і ліки з Національного переліку лікарських засобів. Весь обсяг пакету можна знайти на сайті Національної служби здоров’я України.
З початку року за Програмою медичних гарантій НСЗУ виплатила законтрактованим медзакладам Волинської області за послуги з допомоги пацієнтам з туберкульозом понад 21,5 млн грн. За червень – 2 062 068 грн.
Матеріал створено в рамках проєкту «Гарантовано!».
Залишити відповідь