20:19, 12 Січня 2023

«Навчання для життя»: очільниця освіти Володимира поділилася враженнями від переймання досвіду у Данії

Останнім часом в Україні простежується тенденція до вивчення досвіду освітніх систем скандинавських країн. В ногу з часом рухаються і володимирські освітяни. Нагадаємо, що в умовах освітньої реформи передбачається, що з 1 вересня 2027 року у Володимирі з’явиться профільний (академічний) ліцей. Відтак у громаді підписали меморандум з представниками шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні», метою якого є формування ефективної шкільної мережі, в тому числі мережі закладів освіти, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти задля підвищення доступності і якості надання освітніх послуг в громаді.

Про це повідомляють на веб-сайті Володимирської міськради.

Як повідомила керівниця відділу освіти Наталія Митошоп, у межах проекту «Підтримка децентралізації в Україні» з 10 по 16 грудня 2022 року відбувся навчальний візит пілотних громад з різних областей України до королівства Данія. Десятеро учасників делегації з різних куточків України, серед яких і начальник відділу освіти управління з гуманітарних питань Володимирської міської ради Наталія Митошоп, ознайомилися з системою функціонування, фінансування та управління старшими профільними закладами освіти в Данії, а також організацією освітнього процесу для дітей, які живуть у малонаселених віддалених районах. Протягом тижня делегація відвідала чотири навчальних заклади, зокрема у місті Орхус.

“Освіта в Данії сповідує принцип “Навчання для життя”. Данці вважають, що навчання має всебічно розвивати особистість, а не перетворювати людину на заручника системи. Знання – для людини, а не людина – для знань. Саме тому освіта в Данії більш орієнтована на практичну підготовку, ніж на теоретичну, а основний її принцип полягає у тому, що процес так само важливий, як і остаточний результат. Країна має відносно ліберальне мовне законодавство, що дозволяє, окрім данської мови широко використовувати англійську мову в освітніх закладах країни“, – розповідає пані Наталія.

Мінімалізм у побуті та повне забезпечення усім необхідним для навчального процесу – перше, що впадає в око при знайомстві з данською школою. Важливим моментом є роль вчителя, як наставника, що підтримує учня та друга, який допомагає засвоїти матеріал. У данських школах немає культу оцінки, натомість приділяється велика увага розвитку гнучкості мислення, творчих здібностей, умінню взаємодіяти один з одним. Дітей вчать вільно висловлювати свої думки та на практиці брати участь у розв’язанні поставлених задач. Наочність – ще один важливий аспект навчання у Данії. Приміром, діти вивчають ДНК банана або ж спостерігають за життям та поведінкою тарганів наживо.  У кожному освітньому закладі присутні потужні бібліотеки, а також зони усамітнення на випадок, якщо хтось з учнів захоче побути наодинці.

Перед вступом до профільного ліцею після закінчення базової освіти учень може взяти рік перерви та за цей час остаточно визначитись зі своїм майбутнім профілем. При вступі в такий ліцей потрібно сплатити внесок за навчання (одноразовий), а обдаровані діти матеріально підтримуються державою.

Приємно вражені члени делегації залишились і навчальним закладом у сільській місцевості: гімназією та центром  творчості. Гімназія має два спортивних зали, фітнес-центр, облаштований різноманітними інструментами музичний клас, актову залу, їдальню, ліфт для осіб з обмеженими можливостями.

“Звісно, не можна сказати, що Данія має ідеальну систему освіти, але в ній є чимало аспектів, які наші педагоги могли б впроваджувати в українських навчальних закладах”, – підсумувала Наталія Митошоп.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: