20:42, 20 Липня 2019

Наскільки Волинська область виконала місцеві бюджети за перше півріччя 2019-го року

Виконання місцевих  бюджетів Волинської області за перше півріччя 2019-го: про «плюси» та «мінуси».

Про це повідомили у Волинському регіональному відділенні Асоціації міст України.

Консультант з бюджетних питань Асоціації міст України Василь Гром, який працює на Волині в межах проекту «ПУЛЬС», що його АМУ втілює за підтримки “USAID”, проаналізував виконання місцевих області за перше півріччя 2019 року. Варто відзначити, що в області забезпечується позитивна динаміка надходжень власних доходів місцевих бюджетів — 118,3 %. Найвищий рівень надходжень, у порівнянні з відповідним періодом 2018 року, досягли міста обласного значення — 123 %, місцеві бюджети яких додатково  отримали цьогоріч 200,5 млн. гривень, у тому числі місто Луцьк — 124,4 млн. гривень.

За інформацією Грома, який спирається на оперативні дані, за перше півріччя 2019-го місцеві бюджети Волині до помісячних призначень виконані за доходами — на 107,6 % і за видатками — 88,5 %. До річних бюджетних призначень надійшло власних доходів загального фонду 2 млрд. 347,7 млн. гривень, що становить 51,2 %.

Місцеві бюджети області отримали в повному обсязі дотації з Держбюджету України у загальній сумі 571,6 млн. гривень.

Бюджети реформованих місцевих рад за власними доходами загального фонду виконані до помісячних призначень на 109 %, а річні плани — на 51,9 %. Щорічно збільшується частка власних доходів об’єднаних територіальних громад (надалі ОТГ) у загальному обсязі доходів місцевих бюджетів області. Зокрема, за півріччя  вони склали 588,1 млн. гривень, або майже чверть (23,8 %) загальних доходів області. Водночас, у структурі доходів місцевих бюджетів, які підлягають реформуванню (крім обласного і бюджетів міст обласного значення) бюджети ОТГ в першому півріччі склали більше половини їх обсягу — 64 %.

Зазначають, що незважаючи на перевиконання всіма місцевими бюджетами ОТГ піврічних бюджетних призначень, в поточному році в ОТГ суттєво уповільнилися темпи приросту власних доходів у порівнянні з тими, що були у першому півріччі 2018 року, і зменшилися майже наполовину — 14,4 %.

Основним джерелом наповнення місцевих бюджетів надалі залишається податок із доходів фізичних осіб (надалі ПДФО), який у структурі власних доходів області склав 64,8 % у тому числі обласному бюджеті — 85,7 %, бюджетах міст обласного значення — 63,4 %, бюджетів районів — 52,5 %  і бюджетах ОТГ — 61,8 %.

“Така структура ПДФО свідчить про активізацію роботи органів місцевого самоврядування реформованих місцевих рад щодо посилення впливу на доходи місцевих бюджетів ролі і місця доданої вартості у створюваному територіальному валовому продукті громад, а також зростанням ролі виконавчих органів в частині поліпшення адміністрування доходів їх місцевих бюджетів”, — вважає консультант.

Водночас, у місцевих бюджетах ОТГ приріст надходжень ПДФО в порівнянні з минулим роком суттєво знизився і склав тільки 117,1% і є нижчим середньообласного показника на 4,4 % та найнижчим серед усіх інших рівнів місцевих бюджетів області. Із 50 ОТГ у п’яти (Смолигівська — 97 %, Літовезька — 97,8 %, Пороміська — 99,6 %, Іваничівська — 96,2 %  і Жидичинська — 93 %) надходження ПДФО скоротилися в порівнянні з минулим роком. Темпи приросту в поточному році в цілому в ОТГ уповільнися більше як наполовину (21,9 %) в порівняні з 2018 роком.

Менше минулого року в доходи місцевих  бюджетів області надійшло також акцизного податку з реалізації автозаправними станціями пального — 4,3 млн. гривень, плати за надання адміністративних послуг — 3,1 млн. гривень, податку на прибуток підприємств комунальної власності — 1,3 млн. гривень та інших доходів.

Місцеві бюджети також втратили 25 млн. гривень надходжень у зв’язку із забороною розміщення місцевими радами тимчасово  вільних коштів на депозитних рахунках банків.

Ці та інші, в порівнянні з минулим роком, недобори, власних доходів місцевих бюджетів у другому півріччі поточного року можуть створити певні труднощі із фінансового забезпечення постійно зростаючих потреб соціально-економічного розвитку територіальних громад, а тому вже зараз, на думку Василя Грома, необхідно зосередити увагу виконавчих органів місцевих рад та органів державного адміністрування податків та платежів до місцевих бюджетів на питаннях забезпечення повноти надходження платежів і недопущення недоплат, максимально повного оподаткування доходів та інших об’єктів оподаткування, суттєвого збільшення доданої вартості регіонального рівня та інших заходах.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: