13:36, 16 Жовтня 2019

На Волині виявили останки радянських солдат Другої світової війни. ФОТО

На Волині виявлені та дослідженні можливі останки учасників танкового бою 8 липня 1944 року біля селища Лукова Ковельського району.

Про це повідомили у Волинському військовому музеї.

На початку жовтня цього року на розораному полі біля селища Лукова, між селами Годовичі та Залісці випадково були виявлені останки радянських солдат часів Другої світової війни. Попередні дослідження
здійснені активістами пошукового загону «Відродження» дали підстави вважати ці останки невідомим захороненням танкістів та мотопіхотинців з 11-го танкового корпусу Червоної армії. Зі згоди керівництва ОТГ членами згаданого пошукового загону на місці знахідки проводилися відповідні роботи. Виявили останки 27 бійців.

Щодо подій, які мали місце у цій місцевості 8 липня 75 років тому, внаслідок використання відомих в сьогоденні радянських та німецьких джерел, з’ясовано наступне. Після взяття 6 липня 1944 року м. Ковеля,
командуючий 1-им Білоруським фронтом маршал Рокосовський К.К. віддав наказ продовжити наступальні дії в напрямку до державного кордону та далі на територію Польщі. Вже 7 липня 1944 р. у район Ковеля прибув 11 танковий корпус із завданням захопити основні шляхи відступу Вермахту і не допустити відводу піхотних дивізій за Західний Буг. Для цього було необхідно наступаючи поряд з трасою Київ – Варшава оволодіти Мацеєвом (нині Луків), далі Любомлем і вийти на Буг.

Однак радянська розвідка вчасно не виявила і не проінформувала командарма щодо розташування біля Лукова бойової групи «Муленкамп», під командуванням оберштурмбаннфюрера СС Йоханнеса Муленкампа. У розпорядженні німців було 77 «Пантер» та інші засоби на добре підготовлених та замаскованих позиціях. 8 липня об 11:00 розпочався наступ 11 танкового корпусу силами біля 130 танків Т-34. Він проводився у двох напрямках з метою оточення Мацеєва з півночі та півдня для створення «котла» для німецьких військ, які там перебували. За ними мали наступати 12 мотострілецька бригада, 243 мотострілецький полк, 50 окремий важкий танковий полк, 1461 самохідний артилерійський полк.

У наслідок згаданих вище недоліків у розвідці о 12:00 на лінії Паридуби-Годовичі-Торговище радянські танки несподівано зустріли організовану протитанкову оборону. Згідно з журналом бойових дій
безповоротні втрати радянських військ 8-9 липня складали 79 танків та 4 самохідки.  Було вбито 63 офіцери, 212 сержантів та рядових, ще 125 офіцерів і 123 рядових важилися пропалими безвісти.

Цілком можливим є факт віднайдення через 75 років останків саме того «незнаменитого» бою радянських військ під час загалом успішного липневого наступу на Волині.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: