15:32, 13 Грудня 2019

На Волині у домашньої тварини виявили сказ

У селищі міського типу Маневичі зареєстрували випадок сказу кота.

Про це повідомляє Волинський обласний лабораторний центр.

Лікарі-епідеміологи лабораторного центру провели профілактичні заходи, в першу чергу виявили людей, які контактували з хворим на сказ котом та направили їх до лікарні.

В ході епідрозслідування встановили, що 11 листопада поточного року у громадянки з смт. Маневичі занедужав власний кіт. У районній ветлікарні у тварини запідозрили ринофарингіт та призначили відповідне лікування. На 4 добу стан погіршився: кицька постійно нявчала, відмовлялася від їжі та води і господиня випустила тварину на двір. При спробі покликати тварину, остання не реагувала. На 12 добу тварину знайшли мертвою у підвалі будинку. Лабораторно підтвердили у кота сказ. Ускладнює епідситуацію той факт, що домашні тварини з цього будинку (у т.ч. згаданий вище кіт), не щеплені проти сказу.

З цим котом контактували три особи, їм призначили курс профілактичного антирабічного лікування.

Довідково: сказ характеризується гострим перебігом, ознаками енцефаліту, а при відсутності вчасного лікування — абсолютною летальністю.  Щорічно у світі гине від сказу понад 55 тисяч людей. Вірус сказу у слині хворої тварини зберігається 1 добу, в замороженому стані — до 75 днів. Вірус сказу чутливий до дії ультрафіолетових і прямих сонячних променів, висушування, гине миттєво при звичайних режимах пастеризації, кип’ятінні, 45-70% спирту, мильного розчину, 5% йод вбиває вірус на протязі 1 хвилини.

Людина заражається під час укусу (чи ослюненні шкіри). Потрапивши до рани, деякий час вірус знаходиться у місці проникнення (6–12 днів), потім накопичується і розмножується у нейронах спинного і головного мозку, викликаючи фатальний енцефаліт.

Термін інкубаційного періоду та ймовірність летального кінця залежить від місця укусу. Так, при укусі в обличчя ймовірність захворіти, складає до 90%, укусах в кисті рук — до 65%, в нижні кінцівки — до 25%. Інкубаційний період у середньому становить від 2 тижнів до 3 місяців, (іноді  — до 1 року і більше).

Протягом останніх років у Волинській області щорічно виявляють до півсотні випадків сказу серед тварин, понад 65% становлять домашні тварини (коти та собаки).

Враховуючи вищезазначене, лікарі-епідеміологи наголошують про обов’язкові щеплення проти сказу всіх домашніх тварин. А при контактах з будь-якими тваринами, надто хворими, варто звертатись до лікарів та не відмовлятись від обов’язкових щеплень — як єдиного запобіжного заходу вберегтись від смертельної хвороби, якою досі залишається сказ.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: