18:22, 14 Квітня 2021

На Волині планують здійснити термомодернізацію 19 будівель медичних закладів

На Волині реалізується проект «Термореновація будівель медичних закладів Волині» над яким працює комунальне підприємство «Інформаційно-аналітичний центр «Волиньенергософт».

Про це повідомляють на веб-сайті Волинської облради.

Про це стало відомо під час засідання постійної комісії обласної ради з питань промисловості, транспорту, зв’язку, ПЕК, архітектури, будівництва та ЖКГ обласної ради 13 квітня.

За словами директора КП «ІАЦ«Волиньенергософт» Олександра Курилюка, наразі працівники структури працюють над реалізацією масштабного проекту «Термореновація будівель медичних закладів Волині», що втілюється в життя в рамках Програми розвитку муніципальної інфраструктури України, яка фінансується Європейським інвестиційним банком.

“Цей проект ми будемо реалізовувати за посередництвом Мінрегіону. Наше підприємство є кінцевим бенефіціаром цього проекту. Ми маємо намір охопити цим проектом 9 обласних закладів охорони здоров’я і загалом 19 будівель, де здійснять комплексну термомодернізацію. Це і утеплення фасадів, заміна вікон на енергозберігаючі, реконструкція систем освітлення, модернізаціє систем опалення, оновлення систем вентиляції», – розповів він.

Щодо фінансової складової, то за словами Олександра Курилюка, загальна вартість проекту 16 млн Євро.

«Це кредитні гроші, але це вигідне фінансування, адже йдеться про 1,3 % річних на 22 роки. Перші п’ять років – пільговий період, а відтак кошти доведеться повертати лише у 2027 році. Область має передбачити 20 % співфінансування для сплати ПДВ. В результаті реалізації комплексу заходів річна економія на енергоносіях сягне 32 млн гривень. Згідно розрахунків доведено, загальна економія енергоносіїв усіх видів складе 36 %», – наголосив він.

Голова профільної комісії Сергій Кудрявцев поцікавився на чому ще робить акценти у своїй роботі керівник «ІАЦ «Волиньенергософт», мовляв не менш важливим є також енергомоніторинг обласних комунальних закладів. Олександр Курилюк розповів, що система енергомоніторингу була впроваджена у 2017 році на базі програмного забезпечення «Енергобаланс», однак сьогодні воно технічно не підтримується. Відтак, фахівці «ІАЦ «Волиньенергософт» розробили новий програмний продукт – це програма «ENERGY».

«Ми пропонуємо усі обласні комунальні установи перевести на наш продукт. Наша програма «ENERGY» є досить простою у користуванні, а головне – безкоштовною. Адже енергомоніторинг – це обов’язкова річ для усіх бюджетних державних і комунальних закладів, яка регламентована постановою Кабміну. Зауважу, що наразі виконавська дисципліна бажає кращого, адже із 73-х установ, які включені в нашу систему енергомоніторингу, щоденно дані про енергоспоживання подають лише 25. Хоча у кожній установі є людина, яка відповідає за енергозбереження», – наголосив Олександр Курилюк.

Депутат Андрій Козюра закликав голову обласної ради Григорія Недопада взяти це питання під особистий контроль.

«Прикро те, що лише частина керівників обласних комунальних закладів зацікавлена в економії бюджетних коштів на енергоносії, а всі інші просто пливуть за течією. Тому цю інформацію варто обов’язково врахувати прийнятті наших подальших рішень, у тому числі й при внесенні змін до показників обласного бюджету на 2021 рік», – наголосив він.

Своєю чергою Олександр Курилюк повідомив, що аби хоч якось дисциплінувати керівників комунальних установ на розгляд обласної ради ними подано Положення про систему енергоменеджменту, згідно якого персональну відповідальність за енергозберігаючі заходи несе керівник установи.

Він також повідомив, що на розгляд чергової сесії буде внесено нову «Регіональну програму підвищення енергоефективності Волинської області на  2021-2026 роки». За його словами, акцент у програмі зроблено на термомодернізацію будівель бюджетних установ обласної комунальної власності та будівель, що перебувають у власності територіальних громад, а також у цьому документі буде виписана система енергетичного менеджменту в бюджетних установах.

«Із 54 територіальних громад свої пропозиції до програми нам надали дали лише 30. П’ять громад написали, що у них взагалі в планах немає заходів з енергозбереження. Найбільше ініціатив нам надіслав муніципалітет Луцька. Усі ці заходи будуть систематизовані і за підсумками буд виведений фінансовий ресурс. Адже цей документ має виходити із реальних цифр та можливостей бюджету», – наголосив він.

Сертифікація енергетичної ефективності будівель – один напрям роботи «ІАЦ «Волиньенергософт», розповів Олександр Курилюк.

«З липня 2019 року вступив в дію Закон «Про енергоефективність в Україні», який зобов’язує всі громадські будівлі, новобудови мати сертифікат енергоефективності – це європейська практика. Зауважу також, що жодних контролюючих заходів з боку виконавчої влади за сертифікацією, яка є обов’язковою, наразі немає», – розповів він.

Додає, що у 2019-2020 роках підприємством виготовлено 36 енергетичних сертифікатів громадських будівель. Для прикладу, основним замовником було управління капітального будівництва Луцької міськради, сертифікати розроблялися на проекти з термомодернізації закладів освіти міста № 22, 15, 17, 10 та дошкільних закладів № 5,7, 11, 20, 33 за програмою «НЕФКО».

За результатом розгляду цього питання депутати схвалили пропозицію «ІАЦ «Волиненергософт» та рекомендували керівникам установ та закладів обласної комунальної власності в питаннях енергозбереження, підвищення енергоефективності та енергетичної сертифікації працювати з КП «ІАЦ «Волиньенергософт», а також передбачити кошти для енергетичної сертифікації будівель закладів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: