19:04, 11 Лютого 2023

На Волині обговорили можливості для допомоги жінкам, які потерпають від домашнього насильства

Як поінформувати жінок, які потерпають від домашнього насильства, про те, що на Волині можна отримати комплексну медико-психологічну підтримку та юридичний супровід, як спонукати їх звертатися за допомогою, попри існуючі стереотипи мовчати та як налагодити ефективну переадресацію між різними службами, аби допомога жінкам була якісною – ці питання обговорювали у межах круглого столу «Безпечна громада для кожної: гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу», що відбувся у Волинській військовій адміністрації.

Про це повідомляють на веб-сайті Ковельської міськради.

Волинь – одна із шести областей України, де наприкінці минулого року відкрили два гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу, в яких можуть отримати допомогу жінки, які постраждали від насильства.

«На Волині такі кабінети відкрили в місті Ковель на базі пологового будинку та в місті Володимирі – на базі медичного територіального об’єднання. За підтримки міжнародного благодійного фонду «Український жіночий фонд», Фонду ООН в галузі народонаселення, а також Міністерства закордонних справ Данії, ці кабінети обладнані сучасним медичним обладнанням, а також дозволяють надати послуги жінкам з інвалідністю. Кабінети вирішили створити в медичних закладах, оскільки часто саме медичні працівники стають тими, хто може першими виявити або побачити жінку, яка постраждала від домашнього насильства. Тому надзвичайно важливо, щоб вони могли надавати професійну лікарську, не тільки медичну, а й психологічну допомогу», – розповіла присутнім керівниця громадської організації «Розвиток Волині», яка є регіональним партнером Українського жіночого фонду у Волинській області, Ірина Колковська.

Вона також зауважила, що на Волині, як і в інших містах, жінки занадто мало звертаються за допомогою через стереотипи та стигму, адже у суспільстві є переконання, що соромно на загал говорити про домашнє насильство.

«Саме тому проект передбачає широку інформаційну кампанію та налагодження роботи з лікарями, з органами місцевого самоврядування та іншими відповідальними організаціями стосовно інформування жінок про можливість отримання такої допомоги. Інформаційна кампанія стартувала з відкриття кабінетів на місцях і охоплює чотири ключові цільові аудиторії: це жінки, лікарі, органи місцевого самоврядування та ЗМІ. В контексті спілкування з мешканками районів передбачене розповсюдження листівок та плакатів в різних державних установах (ЦНАПи, податкові служби, навчальні заклади та соціальні служби, тощо) та приватних закладах (спортзали, перукарні, косметичні кабінети, тощо) з основними закликами не терпіти насильство, а навпаки дбати про себе. Також передбачені зустрічі в школах з учнями старших класів, з батьками та вчителями, а також зустрічі для студенток з гінекологами, мамологами про важливість піклування про власне здоров’я. Робота з лікарями передбачає розміщення відповідної інформації в холах медичних закладів, кабінетах сімейних лікарів та в гінекологічних кабінетах і акушерських пунктах. Робота з органами місцевого самоврядування стосуватиметься розміщення інформації про роботу гінекологічних кабінетів безбар’єрного доступу на власних веб-ресурсах, співпрацю з облдержадміністрацією, райдержадміністраціями та робочими групами із запобігання гендерному насильству при ОДА та РДА. Не менш важливою ланкою є і співпраця з журналістами, яка передбачає публікації тематичних матеріалів, виїзди для ознайомлення із роботою гінекологічних кабінетів та виходи інформації в різних ЗМІ. Всі ці заходи тісно пов’язані між собою та охоплюють одночасно різні цільові аудиторії», – розповіла Ірина Колковська.

Медичні працівники, які уже розпочали роботу в новостворених кабінетах, озвучили першочергові потреби для ефективної роботи, зокрема, Людмила Крук – представниця Ковельського пологового будинку, лікарка-акушерка-гінекологиня, зауважила, що лікарі потребують навчань та обміну кращими практиками. Такі ж думки висловив і лікар-акушер-гінеколог Віктор Загорський (Володимирське ТМО).

330 зафіксованих випадків домашнього фізичного насильства і один випадок сексуального насильства – такі узагальнені дані минулого року озвучив заступник начальника управління охорони здоров’я Волинської облдержадміністрації Валерій Кацаман. Він наголосив, що в лікувальних закладах області діє чинний наказ № 278 Міністерства охорони здоров’я, яким прописали порядок проведення та документування результатів медичного обстеження постраждалих осіб від домашнього насильства та надання їм медичної допомоги, в тому числі і фіксування факту домашнього насильства. І в кожному медичному закладі є відповідальні за цю роботу, проте вона потребує постійного вдосконалення.

Основним координатором роботи з питань протидії гендерно-зумовленому насильству при Волинській облдержадміністрації з 2005 року є Департамент соціального захисту населення. Про те, як це працює на практиці розповіла директорка департаменту Оксана Гобод: «Щороку розширюється мережа спецзакладів, які надають саме цю допомогу. У 2021 році з держбюджету надійшла додаткова субвенція і відкрили ще п’ять закладів в умовах війни, що свідчить про важливість цієї роботи. Наразі маємо 45 спецзакладів, в тому числі мобільні бригади, які працюють щодо надання психологічної допомоги жінкам та тим сім’ям, які зазнали насильства. Тому в період, коли на Волинь приїхало майже 76 тисяч внутрішньо переміщених сімей, питання протидії домашньому насильству є ще більш актуальним і те, наскільки ми зможемо організувати цю роботу, залежить якраз від швидкості комунікації між різними службами та нашої взаємодії».

З 2018 року в Ковельському районі створили Координаційну раду з питань гендерної політики, протидії торгівлі людьми та запобіганню домашньому насильству. Зараз на території району працюють 14 мобільних бригад. Про це під час круглого столу повідомила заступниця голови Ковельської райдержадміністрації Галина Коляда. Вона наголосила на важливості роботи кабінету, де жінки, які потерпають від домашнього насильства та жінки з інклюзією можуть отримати комплексні послуги, адже цей район — один із найбільших на Волині.

«Я дякую всім тим, завдяки кому проект працює на Волині і за те, що гінекологічний кабінет безбар’єрного доступу відкрився саме в Ковелі. Лише у 2022 році мобільні бригади надали послуги 173 жінкам. Це означає, що вони потребують і подальшої підтримки, тому впевнена, саме робота кабінетів і наша співпраця дозволить надати їм якісні і головне комплексні послуги», – зазначила Галина Коляда.

Кабінети безбар’єрного доступу передбачають можливість жінкам звернутися за допомогою у будь-яку пору доби. Тому завдання територіальних громад максимально тиражувати інформацію, аби жінки знали, де вони можуть отримати підтримку. На цьому наголосив заступник Володимирського міського голови Андрій Гудим.

Відкриття кабінетів безбар’єрного доступу на Волині — це можливість навчитися надавати якісно нову послугу та організувати дієву комунікацію від жінки, яка знає і не боїться звертатись за допомогою до різних інституцій, які надають комплексну підтримку. Цю тезу під час круглого столу озвучив заступник Ковельського міського голови Тарас Яковлев.

«Перед територіальними громадами зараз стоїть завдання напрацювати такий алгоритм роботи, щоб все працювало швидко і на різних рівнях. Цим досвідом пізніше можна буде ділитись з іншими громадами і тиражувати його як дієвий. В ближчому часі до своїх сімей повернуться чоловіки, яким теж потрібно буде вчитись жити в мирних умовах, тому до того часу ми повинні навчитись надавати якісну допомогу і комунікувати, аби допомагати саме тим, де є найбільша потреба», – зауважив Тарас Яковлев. Саме тому Ковельська громада розпочинає роботу з розробки медіа-плану, щоб проінформувати якомога більше людей про те, як і де отримати фахову допомогу.

За участю представників Волинської облдержадміністрації, райдержадміністрацій, поліції, медичних установ та соціальних служб під час круглого столу напрацювали механізми комунікації та взаємодії та широкого інформування щодо роботи кабінетів безбар’єрного доступу, кінцевою метою яких стане комплексна допомога жінкам, які постраждали від домашнього насильства.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: