14:56, 27 Березня 2019

На Волині поширювали результати соцопитувань з порушенням вимог законодавства через партійні газети

Протягом березня 2019 року спостерігачі Громадянської мережі “ОПОРА” на Волині виявили три факти поширення інформації про результати опитування громадської думки з порушенням вимог чинного законодавства. Усі ці факти виявили в партійних газетах, які розповсюджували у місті Луцьку через агітаційні намети на користь двох кандидатів – Юлії Тимошенко («Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина») та Анатолія Гриценка («Громадянська позиція»).

Про це повідомляє “ОПОРА”.

Зокрема, на першій шпальті газети «Вечірні вісті» за березень 2019 року окрім зображення кандидатки Юлії Тимошенко розмістили допис про те, що вона «впевнено перемагає на виборах». З інформації, передбаченої законодавством під час поширення результатів опитування громадської думки тут лише зазначали, що це «результати анкетування двох з половиною мільйонів українців, проведеного в кожному селі і місті кожного району кожної області упродовж лютого». Натомість, тут не вказане ні точного формулювання питання, ні методу та способу формування соціологічної вибірки, ні статистичної похибки, ні замовника опитування, ні установи, що його здійснювала.

У газеті «Громадянська позиція» за березень, яку також поширювали серед лучан в наметах, йдеться одразу про два факти оприлюднення результатів опитування громадської думки з порушення вимог закону. Так, в першому випадку йдеться про те, що «Гриценко перемагає у другому турі». Щодо передбаченої інформації, яку мали б зазначити при поширенні таких результатів, тут наявна лише інформація про установу, яка проводила опитування та час його проведення.

У другому випадку йдеться про шанси Анатолія Гриценка на перемогу у виборах після об’єднання з Андрієм Садовим. В публікації під назвою «Після об’єднання з Садовим Гриценко лідирує у рейтингу» зазначена лише установа, яка здійснила опитування, точно сформульоване питання, час проведення. Натомість, знову відсутня інформація про територію, яку охоплювало опитування, кількість опитаних респондентів, метод та спосіб формування соціологічної вибірки, статистичну похибку, замовника опитування.

Водночас, у районних та обласних друкованих газетах у березні, на відміну від попередніх місяців, практично не публікували результатів соцопитувань. Зауважимо, що таку публікацію виявили лише у «Волинській газеті» за 21 березня 2019 року, однак тут вказали всі передбачені законом дані.

“ОПОПА” нагадує, у статті 56-6 Закону України «Про вибори Президента України» означені особливості поширення інформації про результати опитування громадської думки, пов’язаного з виборами. У частині 1 передбачено, що підприємства, заклади, установи та організації, що проводять опитування громадської думки, мають право оприлюднювати результати опитування, пов’язаного з виборами, з обов’язковим зазначенням часу його проведення, території, яку охоплювало опитування, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки.

Частина 2 цієї ж статті чітко визначає, що інформаційні агентства, засоби масової інформації у разі поширення результатів опитування громадської думки, пов’язаного з виборами, зобов’язані зазначати повну назву організації, що проводила опитування, замовників опитування, а також інші відомості, зазначені у частині першій цієї статті.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: