18:52, 11 Липня 2023
Можна купити російські запчастини «на залишках»: поблизу Луцька працює фірма, власники якої мають зв’язок з агресором
У селі біля Луцька можна придбати білоруські трактори та російські запчастини у миколаївської фірми, власники якої мають зв’язок з агресором. Засновникам одного їхнього підприємства санкції оголосили США, Японія, Канада та Австралія.
Про те, як пов’язана з агресором група компаній «Техноторг», яка представлена по всій Україні, а на Волині працює у селі Гаразджа Луцького району, та чи досі там можна придбати білоруські або ж навіть російські товари дізнавалося інтернет-видання «Волинь Online».
Торгівля з росією, білоруссю та санкції у перший день війни
Група компаній «Техноторг» є офіційним дилером понад 100 заводів-виробників та представляє на українському ринку широкий асортимент сільськогосподарської, автомобільної, будівельної та комунальної техніки. В Україні у компанії є 34 торгово-сервісні представництва у 23 регіонах, 45 магазинів-складів запчастин, виробничо-складський комплекс, станції сервісного обслуговування.
Як свідчать дані «You control», співвласники групи компаній «Техноторг» Калюжний Ігор Іванович та Березовський Євген Маркович. Зареєстровані підприємства цієї групи компаній у Миколаєві.
Цікавий факт, у травні 2023 Ігор Калюжний отримав державну нагороду – відзнаку Президента України «За оборону України».
«Група компаній «Техноторг» завжди працювала на розвиток аграрної галузі України, активно займалася благодійністю та меценатством, а з першого дня широкомасштабного вторгнення стала пліч-о-пліч з іншими організаціями на захист України», – повідомили про це в компанії.
Однак не все так «патріотично» у цієї групи компаній насправді.
Як вказано, на офіційному сайті «Техноторг», підприємства, що входять до групи компаній «Техноторг»: ТОВ «Техноторг», ТОВ «Техноторг-Дон», ТОВ «Техноторг-Авто», ТОВ «Техноторг-Лізинг», ТОВ «Техноторг-Агро».
Отож, наприклад, ТОВ «Техноторг» у 2022 році, як свідчать дані «You control», імпортувало товари з білорусі та росії, хоч і офіційно загальна частка була незначна, до 6 % загалом – 450-500 тисяч гривень становив імпорт з росії та 1,5-2 мільйона з білорусі. Обидві ці країни, нагадаємо, у 2022 році вже були під санкціями.
Одне своє підприємство група компаній «Техноторг» не вказує на офіційному сайті, а саме ТОВ «Торговий Дім МТЗ-Беларус-Україна». У підприємства є зв’язок з країною агресором.
Як свідчать дані «You control», на співзасновників ТОВ «Торговий Дім МТЗ-Беларус-Україна» накладені санкції. Зокрема, з 24 лютого 2022 року, першого дня повномасштабного вторгнення рф до України, учасник організації – ПАТ Мінський тракторний завод входить до Санкційного списку Відділу контролю над зовнішніми активами (OFAC) Міністерства фінансів США. З 27 лютого 2022 року учасник організації – ПАТ Мінський тракторний завод входить до «Консолідованого переліку фізичних та юридичних осіб, до яких застосовуються санкції на території Австралії». Далі до цих санкцій долучилися ще Японія та Канада. А з 19 жовтня 2022 року є рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».
У 2022 році обсяг імпорту ТОВ «Торговий Дім МТЗ-Беларус-Україна» 95 % складав імпорт з російської федерації. Підприємство імпортувало звідти товарів на 3-3,5 мільйона гривень. Офіційно імпортували установки для кондицiонування повiтря, холодильники, морозильники та iнше холодильне або морозильне обладнання, електричне або iнших типiв; тепловi насоси, насоси повiтрянi або вакуумнi, повiтрянi або інші газовi компресори та вентилятори; вентиляцiйнi або рециркуляційні витяжні ковпаки або шафи з вентилятором, з фiльтром або без нього.
Також можна зауважити, в минулому засновником у декількох підприємств групи компаній був Калюжний Юрій Ігорович, який є громадянином білорусі.
Злочин проти основ нацбезпеки: підприємству групи «Техноторг» арештовували рахунки
Окрім того, проти ТОВ «Торговий Дім МТЗ-Беларус-Україна» відкрили кримінальне провадження щодо злочинів проти основ національної безпеки України (за статтею 110-2 КК України).
Головне управління поліції Київської області здійснює досудове розслідування у кримінальному провадження №42022110000000163, відомості про яке до ЄРДР внесли 22 липня 2022 року.
Обставинами, що свідчать про вчинення кримінального правопорушення у витягу з ЄРДР зазначено: ТОВ «Техноторг» на території Київської області здійснює імпорт/експорт товарів з юридичними особами зареєстрованими в рф та рб.
Ухвалою слідчого судді Святошинського суду міста Києва від 2 вересня 2022 року в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №42022110000000163 від 22 липня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110-2 КК України, задовільнили клопотання прокурора та наклали арешт на грошові кошти на банківських рахунках ТОВ «Торговий дім МТЗ-Беларус-Україна», а також на транспортний засіб «Краз» та корпоративні права підприємства.
Арешт майна допущений з метою забезпечення збереження речових доказів, що передбачено п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України.
Прокурор в клопотанні про накладення арешту зазначив, що кінцевими бенефіціарними контрагентів ТОВ «Техноторг» є компанія російської федерації.
Однак 13 жовтня 2022 у суді компанії вдалося скасувати цей арешт. На суд прокурор, який клопотав про цей арешт, з невідомих причин не з’явився. Представник компанії у суді наголошував, що відсутнє повідомлення про підозру посадовим особам ТОВ «Торговий дім МТЗ-Беларус-Україна», а орган досудового розслідування не встановив, яку саме шкоду та у якому розмірі спричинили діяння посадових осіб ТОВ «Торговий дім МТЗ-Беларус-Україна». Невизначений розмір ймовірної шкоди, арешт коштів, рахунків, майна, корпоративних прав, статутного капіталу підприємства у повному обсязі без врахування співмірності перешкоджає загалом підприємницькій діяльності товариства.
Отож, суддя Святошинського районного суду міста Києва Катерина Васильєва постановила скасувати арешт рахунків, майна та корпоративних прав ТОВ «Торговий дім МТЗ-Беларус-Україна».
Наразі невідомо, на якому етапі слідство. Однак відомо, що ТОВ «Торговий дім МТЗ-Беларус-Україна» перебуває в процесі припинення з 21 березня 2023 року.
У ТОВ «Торговий Дім МТЗ-Беларус-Україна» за 2022 рік декілька разів мінялися засновники – до прикладу, ще 6 липня 2022 року кінцевими бенефіціарними власниками були вказані Березовський Євген Маркович, Калюжний Ігор Іванович, Республіканське унітарне підприємство «Гомельський завод сільськогосподарського машинобудування «Гомсельмаш», Республіканське унітарне підприємство «Мінський тракторний завод» та ТОВ «Техноторг-Дон».
А вже наприкінці 2022 року, спочатку у листопаді, зі співзасновників вийшло ТОВ «Техноторг-Дон», а у грудні – «покинули» фірму і Березовський та Калюжний. Співзасновниками залишилися Республіканське унітарне підприємство «Гомельський завод сільськогосподарського машинобудування «Гомсельмаш», Республіканське унітарне підприємство «Мінський тракторний завод».
На залишках ще є російські запчастини: як і чим торгує «Техноторг»
ТОВ «Техноторг» на своєму сайті вказує, що продає запчастини для розкидачів, протруйників «БобруйськАгроМаш».
В одному зі своїх магазинів, а саме у селі Гаразджа, ТОВ «Техноторг» продає також білоруські трактори.
Інтернет-видання «Волинь Online» під виглядом покупців завітало у цей магазин. На території чимало білоруських тракторів. За словами працівника магазину пригнали їх у березні 2022 року. Власне, тоді вже була і війна, і санкції.
Ми поцікавилися, як нам придбати білоруський трактор.
«Якщо МТЗ, то лише ті, що були куплені раніше. Останній його випуск десь березень 2022 року», – пояснив продавець.
Спробували також дізнатися, чи можна придбати білоруські запчастини:
«Ну, є перекупи, ті що в Ратному, що ближче до кордону», – розповів нам продавець.
І додав, що у них є ще на залишках запчастини, а можна дістати їх і за готівку:
«Запчастини є на залишках білоруські і є на залишках російські, тобто нових вже ніхто не завозить. Що на залишках є, що в перекупів є. Ну, і є ті, хто просто привозить за налічку. Просто дивіться, зараз завезти з ПДВ білоруську, російську техніку чи запчастини нереально. Але є ті, хто за налічку, в Кортелісах є ті, хто возять, за Ратним, хто ближче до кордону, то там є».
Цікавимося, чи привезуть вони такі запчастини:
«А Ви, якщо з Вами зв’язатися, то Ви теж можете доставити, допустим? Так?»
Продавець каже: «Без питань».
А от у нас, в інтернет-виданні «Волинь Online» питання є. І поставити ми їх спробували для керівництва компанії.
Як пояснюють ситуацію в компанії
Керівник відділу закупівель групи компаній «Техноторг» Патрік Бертоса зазначив нам, що ніяких коментарів не надаватиме. На спроби отримати все ж відповіді на питання він відповів таке:
«Можливо, ви не розумієте українську мову, якщо я казав вам, що коментарі не надам та вам це не зрозуміло, то повідомте, яка мова для вас зрозуміла, щоб до вас дійшло. У нас є юридичний відділ, якщо у вас є питання, то звертайтеся».
Однак телефон, до кого звертатися він не надав, а відразу заблокував.
Намагаючись все ж отримати коментарі від представників компанії, нам також вдалося зв’язатися з бренд-менеджером ТОВ «Техноторг-Дон» (те саме, яке раніше було співзасновником ТОВ «Торговий дім МТЗ-Беларус-Україна») Андрієм Куликом.
Ми запитали, з ким із керівництва можна поспілкуватися щодо імпорту їхніх компаній з білорусі та росії та діяльності ТОВ «Торговий дім МТЗ-Беларус-Україна».
«Наскільки я знаю, з росією ми не займаємося імпортом, починаючи з 23 лютого минулого року. А по білорусі та сама історія. Спробуйте набрати до секретаря директора. Я не розумію суті питання, бо я не розумію, яким чином взагалі можливий імпорт з росії чи білорусі. Поясність мені. Задайте це питання у митницю. Нехай Вам роз’яснять. Це питання не має ніякого сенсу. Якесь безтолкове питання, бо це взагалі неможливо. Яким чином компанія може імпортувати з росії…», – зазначив він.
Коли ж ми згадали про кримінальне провадження щодо підприємства, співзасновником якого виступала компанія ТОВ «Техноторг-Дон», і саме тому ми хочемо поспілкуватися з керівництвом на цю тему, то бренд-менеджер раптом став вже в курсі про судові рішення:
«Ну, добре, а є рішення суду? Раз ми вже пішли по цьому питанню. Рішення суду стосовно того, що суд довів, що компанія імпортувала щось. Я цього теж не знаю, я мала людина в компанії».
Ми ще раз наголосили, що хочемо просто дізнатися, з ким можна поспілкуватися, аби отримати коментарі стосовно цієї теми. Андрій Кулик дав номер телефону до секретаря генерального директора. Однак цей номер телефону не відповідає.
Інтернет-видання «Волинь Online» відкрите до спілкування та готове опублікувати офіційні коментарі компанії.
Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА
Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com
Там не тільки техніка і запчастини , а ще шини до цієї техніки виробництва Белшина білорусіямі Алтай шина
Вони продають по усій Україні не тільки запчастини і техніку, а ще й шини до техніки виробництва белшиназ білорусів і шини алтайський шинний комбінат з Росії теж напевно залишки…