18:13, 30 Серпня 2021

Мікрорайони Луцька: погляд зсередини. На межі міста та промзони – 40-А квартал

Багатоповерхівки часів розбудови північного промвузла Луцька та зелень дерев у дворах, що нагадують парк: усе це 40-А квартал Луцька.

Ця частина північно-східного мікрорайону міста – житловий масив поряд з північною промзоною, обмежений на півдні магістральною вулицею Гордіюк, а на сході – вулицею Конякіна, від Вишкова відділений залізничною гілкою, що пролягає паралельно вулиці Наливайка.

Вулиця Наливайка простягнулася вздовж залізничної колії та сполучає місто із селом Прилуцьким. Давня назва вулиці – Йосипівська, від імені одного з перших мешканців. Сучасну назву вулиця отримала після приєднання до міста у 1970-их роках. Правий бік вулиці забудований першими багатоповерхівками 40-го кварталу, на лівому боці – приватна житлова забудова.

Вулиця Гордіюк починається від шляхопроводу над залізницею, що веде із вулиці Ківерцівської. Частина її належить до давньої вулиці села Гуща, що називалася Болохівською. Вулицю забудовували із 1970-их років 5- та 9-поверхівками, у яких поселялися робітники нових промислових підприємств Луцька – шовкового комбінату, картонно-руберойдового заводу, заводу синтетичних шкір,споруджених поблизу. Мешканцями вулиці також ставали молоді спеціалісти різних галузей, які прибували працювати до Луцька. Вулиця названа на честь Домни Гордіюк – 17-річної учасниці Колківської першотравневої демонстрації у 1935 році, яку застрілили польські поліцейські.

До складу мікрорайону входить частина вулиці Конякіна, що названа на честь капітана, загиблого у  часи Другої світової війни Героя Радянського союзу Олександра Конякіна. Меморіальну дошку на його честь встановили на будівлі торговельного закладу.

Мікрорайон забудований кількома десятками житлових п’ятий та дев’ятиповерхівок, зведених у 1970-80-их роках. У його межах розташовані навчальні заклади, зокрема школа № 11, дитсадок № 37 «Дзвіночок», медичний коледж «Монада», Технічний коледж Луцького НТУ, а також Навчально-методичний центр професійно-технічної освіти у Волинській області та Храм святого Великомученика Дмитрія Солунського.

Попри монотонність типової радянської житлової забудови мікрорайон не має вигляду бездушних кам’яних джунглів: влітку вулиці та двори 40-А кварталу потопають у зелені високих дерев. Про минуле мікрорайону нагадують лише окремі збережені одноповерхові будинки (до Другої світової війни на цій території розташовувалася німецька колонія Болоха, заснована вихідцями зі Швабії у 1868 році).

Павло ПЕРЕВЕДЕНЕЦЬ

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання  «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: