17:10, 09 Січня 2019

Луцьк мілітарний очима російського генштабу середини XIX століття

Бідним повітовим містечком з новим першокласним мурованим військовим госпіталем називав Луцьк автор важливого дослідження Волинської губернії зразка 1850 року на замовлення генерального штабу.  

«Військово-статистичний огляд Волинської губернії» вийшов друком у 1850 році «по высочайшему повелению при 1-ом отделении Департамента Генеральнаго Штаба». Книга стала третьою частиною десятого тому «Військово-статистичного огляду Російської імперії», виданою у 25-ий рік царювання імператора Миколи Першого. На понад двох сотнях сторінок наведена докладна інформація про географію, клімат, населення, промисловість, сільське господарство, рівень освіти в губернії, ціни на харчові продукти, також специфічні корисні для військових дані, наприклад, перелік місць для квартирування та постою військ, місця збору військ тощо. Упорядником видання став штабс-капітан Фрітче.

Загальна кількість населення Волинської губернії на той час становила 1,432 мільйона душ. Тут нараховували 12 міст, половина з яких, зокрема Рівне, Острог, Ізяслав, Дубно, Старокостянтинів та Новоград-Волинський належали поміщикам.

У Луцьку на час видання огляду було 589 будинків (у губернському місті Житомирі – 1242), з них лише 31 кам’яниця, 558 будинків були дерев’яними. Кількість приватних будинків становила 574, казенних – сім, громадських – вісім. До переліку громадських будівель  входили також будинки, що належали духовенству. Автор видання зауважує, що дані наведені за інформацією міської поліції до літа 1848 року, коли відбулися великі пожежі у Луцьку, Ковелі та Острозі, тож у 1850 році кількість будинків могла бути іншою.

Серед  5552 жителів міста на той час нараховувалося 4977 міщан, 53 спадкових дворян, 29 персональних дворян, 42 чиновники, 25 представників чорного та 36 – білого духовенства, 169 купців третьої гільдії, 132 військових нижніх чинів, 50 відставних нижніх чинів та один офіцер.

Упорядник видання наводить короткий виклад мілітарної історії Волині від часу приєднання краю до Російської імперії. З 1818 до 1832 року західну частину губернії постійно займала піхотна дивізія Литовського корпусу, що мала дивізійну квартиру у місті Дубно. У цей час приміщення  замку в Олиці використовували як військовий госпіталь. У Луцьку розташовувався Мінський піхотний полк цієї дивізії, маючи батальйонні штаби в містечках Торчині, Колках та Рожищі. З 1836 року до дати написання огляду в губернії постійно перебували піхотні полки та артилерійські батареї того корпусу, квартира якого знаходилася у Києві. Військові госпіталі були засновані в Житомирі та Луцьку. У 1841 році у Луцьку запровадили діяльність військового госпіталю на лівому березі Стиру. Зауважимо, що монументальна будівля збереглася донині, хоча й перебуває у вкрай занедбаному стані і після ліквідації військової частини на початку 2000-их років стоїть пусткою.

Зважаючи на бідність та малу кількість населення, Луцький повіт найменше використовувався для постою військ. З цієї причини та через часті пожежі, з 1840 року Луцьк не займали ніякі військові частини.

У таблиці дійсного та можливого розташування військ на квартирах в губернії вказували, що у Луцькому повіті в тісних умовах можна розмістити 18,5 тисячі піхотинців, менше п’яти тисяч кавалеристів та майже 2,3 тисячі артилеристів. Реально в повіті на той час перебували семеро представників піхоти та 132 – внутрішньої варти.

До переліку місць зручних для розміщення різноманітних штабів, ротних та ескадронних дворів наводили «кам’яний першокласний госпіталь, у якому можуть розміститися 10 офіцерів та до 400 нижчих чинів піхоти». Також зазначали, що переправа мостом на сваях, що стали цілком непридатними, ускладнює сполучення з лівим берегом Стиру, де побудований госпіталь.

Окрім цього, у списку табірних та навчальних місць писали, що на північ від Луцька, на правому березі Стиру, між містом та містечком Жидичином можна розмістити табором три піхотні дивізії.

У Луцьку в міській тюрмі на пост виходили унтер-офіцер, єфрейтор та 15 рядових, в казначействі, міській лікарні та на складі провіанту – по одному єфрейтору та трьох рядових.

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання  «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: