10:48, 06 листопада 2019

Лучанку під час збирання грибів укусив кліщ – результат хвороба Лайма

На початок листопада в області захворіли на лаймбореліоз  52 особи що на 26,8 % перевищують показники минулого року. Лише у жовтні цього року захворіло 6 громадян: по 1 у Ковельському, Маневицькому, Старовижівському районах і місті Нововолинську та 2 випадки у м. Луцьку. Усі захворілі відмічали укус кліща під час збору грибів у лісах області.

Про це повідомляє Волинський обласний лабораторний центр.

Лікарі-епідеміологи  обласного лабораторного центру відмічають ріст захворюваності на хворобу Лайма. Аномально тепла погода, яку спостерігаємо на початку листопада, сприяє відпочинку людей на природі та продовжує сезон грибників. Тим самим, збільшується ризик інфікування людини небезпечним захворюванням. На сьогодні ще триває реєстрація звернень громадян за медичною допомогою з приводу укусів їх кліщами. Всього з початку року звернулось у медичні установи понад  500 осіб, а за останній місяць осені  жовтень – майже 90.

У листопаді поточного року вже виявили випадок захворювання у мешканки міста Луцька. Епідеміологи обласного лабораторного центру встановили:  хвора протягом жовтня збирала гриби у лісах Маневицького району, її укусив кліщ. Через 10 днів погіршилось самопочуття: підвищилась температура тіла, виникли болі у суглобах та з’явилась еритема на шкірі на місці укусу кліща. Хвору госпіталізували до інфекційної лікарні, де діагноз «лайбореліоз» підтвердили лабораторно. Наразі хвора проходить курс  стаціонарного лікування.

Кліщів, котрі переносять хворобу Лайма, є досить багато. З початку року лабораторія особливо небезпечних інфекцій дослідили понад 170 кліщів,  знятих з людей, із них понад 41 % інфіковані збудником лаймбореліозу. Лише у жовтні за результатами лабораторних досліджень  кліщів — інфікованих до 50 %.

Епідеміологи обласного лабораторного центру нагадують, що лаймбореліоз (або хвороба Лайма) – інфекційне захворювання, котре може мати хронічний, або гострий перебіг і уражати серце, суглоби, нервову систему і шкірні покриви.  А ризик зараження на хворобу Лайма, залежить від тривалості присмоктування кліща: якщо кліщ був на тілі менше доби, ймовірність інфікування доволі мала, проте після третьої доби — наближається до 100 %. Тривалість інкубаційного періоду хвороби Лайма становить від 1 до 60 діб, найчастіше  — до 14 діб. Перші прояви хвороби: загальна слабкість, головний біль,болючість у м’язах, підвищення температури тіла і у 90 % почервоніння шкіри (еритема) на місці укусу кліща.

Враховуючи ситуацію, ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України» нагадує, що вони проводять лабораторні дослідження кліщів на наявність борелій — в лабораторії особливо-небезпечних інфекцій за адресою м. Луцьк, проспект Волі, 55, 233041 та вірусологічні дослідження крові на наявність антитіл до збудників лаймбореліозу за адресою м. Луцьк, вул. Підгаєцька, 13, тел. 294907.

Профілактиказводиться до захисту від укусів кліщів. Тому, перед походом до лісу (чи парку) — відповідно одягатись та використовувати репеленти для відлякування комах. А після повернення додому слід провести само-взаємо огляд шкіри,  а одяг – витрусити та випрати. «Улюблені місця» присмоктування кліщів – голова, шия, внутрішні поверхні рук та ніг, тулуб і живіт.

Тож,  епідеміологи ще раз застерігають: якщо після відвідування лісу вас укусила комаха, або помітили на тілі кліща — обов’язково проконсультуйтеся з лікарем за місцем проживання. Варто пам’ятати, що більшість інфекцій, які переносять кліщі, вимагають швидкого реагування – то ж не втрачайте часу!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: