19:02, 17 Квітня 2018
Кшиштоф Каліта про створення еко-плантацій малини на Волині «Є конкуренція, я бачу, всі хочуть робити у себе цей проект»
Для втілення проекту ««Західноукраїнський садівничо-городницький кооператив» 261 тисячу злотих грантових коштів від Міністерства закордонних справ Республіки Польща отримало товариство «Інтеграція Європа–Схід» із Кельце (Свентокшиське воєводство) та Волинська обласна громадська організація «Фонд місцевого розвитку» під патронатом Генерального консульства Республіки Польща у Луцьку. Проект спрямований на підтримку агропідприємців на Волині. Загальна вартість проекту становить 311 тисяч злотих, часові рамки – березень–грудень 2018 року. Садитимуть еко-плантації малини сортів високої якості за польськими стандартами та навчатимуть агропідприємців найкращі експерти із Польщі. Польські партнери передадуть українцям понад 70 тисяч саджанців найкращих сортів малини, екологічні засоби охорони рослин і технічне обладнання, а також нададуть комплексну експертну підтримку для створення плантацій.
Про це інтернет-виданню «Волинь Online» детальніше розповів керівник проекту, голова товариства «Інтеграція Європа–Схід» Кшиштоф Каліта.
До слова, фіналом цього проекту буде створення Західноукраїнського садівничо-городницького кооперативу, який об’єднуватиме місцевих виробників фруктів та овочів на Волині. Із майбутнім кооперативом у довготерміновій співпраці зацікавлена польська сторона, яка є головним ініціатором проекту і стратегічним донором запланованої діяльності.
Раніше зазначали, що всі 10 га планують створити на території однієї громади, адже створювати 10 плантацій по 1 га недоцільно.
Плантації можуть бути поблизу одна від одної – в межах близько 15 км. Тобто це може бути на межах кількох ОТГ. Як це вийде, покаже практика.
А за якими принципами обиратимете ОТГ?
Із самого початку ми навіть не до кінця брали до уваги співпрацю з ОТГ на такому рівні, як зараз нам вийшло. Найперше, нам потрібна буде рекомендація ОТГ – яка там підтримка, що може українська сторона запропонувати тощо. Але є конкуренція, я бачу, всі хочуть робити у себе цей проект. Хай місцева влада допоможе підприємцям, може, запропонують щось додатково – землю в оренду чи будинок для майбутнього кооперативу. Ми всі варіанти будемо розглядати. Я запросив польських експертів на чолі з професором з Аграрного університету, будуть наші спеціалісти з осередків сільськогосподарського виробництва, найкращі з найкращих, люди, які знають, що нам потрібно. А українські партнери будуть перевіряти, чи є реально бажання працювати в учасників, чи мають вони землю тощо. Я вже зробив багато подібних проектів в Україні, і побачив, як на рівні адміністрації звучить багато обіцянок, але практика показує, що найкраще працювати напряму з бізнесом і з людьми, які вже знають, що робити. Але варто трішки тиснути людей, аби вони створювали конкуренцію між собою.
Крім саджанців малини Ви передаєте також екологічні засоби захисту рослин і техніку, розкажіть що саме це буде.
Це розпишуть наші експерти, у нас є такі технології, яких навіть в інших країнах не використовують. Самі виробники приїдуть сюди. Ми купуємо все в Польщі, наші експерти покажуть, як взагалі це використовувати, що з цим робити. Буде конкретний графік роботи. Це не коштує так дорого – найважливіше, що для людей буде розроблена конкретна пропозиція. Вони отримають рослини і техніку за найнижчими цінами і зможуть самостійно орієнтуватися, що варто купувати.
А під час вирощування малини, хто конкретно слідкуватиме за дотриманням цих норм і як сертифікуватимуть продукцію?
Це може бути великою проблемою, знаємо з нашого досвіду і досвіду експертів, які вже тим займаються в Україні. Землю підготують, коли вже виберемо ті 10 га, у травні–червні розпочнуться лабораторні проби землі, аналізи проведуть у наших лабораторіях, щоб знати, що робити на вибраних гектарах. Це теж небагато коштує. Пізніше команда польських експертів приїде за наші кошти та покаже, як все це робити. А далі, ми так подумали, що на кожен гектар має бути, як мінімум, одна особа, яка контролює процес. Чи це буде з Польщі особа, чи це буде просто довірена особа тут в Україні – багато залежить саме від українських учасників. Хочуть мати високу якість малини – мають робити так, як наші виробники їм підкажуть. Я фінансую саме процес консультацій, виробництва до кінця року, коли малину вже посадять.
Про успіх цих плантацій можна буде говорити, коли вже буде налагоджений ринок збуту. Скажіть, а Ви плануєте налагоджувати контакти власне садоводів із переробними заводами чи, можливо, продаватимуть цю малину в якихось супермаркетах закордоном або на ринки Європи?
Я скажу так, у нас вже є польські фірми, які будуть готові підписати контракти, які мають свій бізнес-план на нашу ініціативу, які знають, за якими правилами купувати малину в оптових кількостях від майбутнього кооперативу. І вже далі вони продають на польський, голландський, японський ринки. Тільки має бути якість – це найперше. У нас нема проблем зі збутом малини – її не вистачає. Але має бути відповідна заморозка, щоб довести її до Польщі так, як треба. Наші приїдуть, заберуть, ми організуємо логістику. Потрібно мобільний холодильник, і ми зараз працюємо над цим. Люди із ОТГ говорили, що у них була малина, але не знали, як продавати. Я ж їм даю інвестора з Польщі, який буде брати малину, можливо, навіть і всю. У нас з минулого року вже була підказка – повний бізнес-план, де визначено, скільки грошей дає один гектар малини у промисловому варіанті, й у варіанті органіки. Отож, люди будуть розуміти, скільки можна заробити на цьому.
А чи не було у планах допомогти створити невеликий завод на території тієї ОТГ, де будуть плантації чи поблизу, де переробляли б малину на джеми, варення, можливо, навіть виготовляли еко-цукерки, започаткували нову торгову марку?
То така сама розмова, як і у минулому році – були заходи, просто розмови, а вийшла конкретна ідея, бо були інвестори з Польщі. Спитали, скільки Вам треба, а я знав, який може бути грант. Тут так само розумію схему, і як буде бажання і конкретна ідея, можемо щось робити далі.
Окрім вирощування малини, Ви також хочете допомогти підприємцям, які займаються сільським господарством тренінгами, порадами, зустрічами з експертами.
Я думаю, що це важливіше, ніж саджанці, бо до кінця року люди мають можливість проконсультуватися з експертами з Польщі. А один експерт у Польщі коштує не менше, як 300 євро за день, буває, що і за годину роботи. Треба це використовувати.
А які зараз можете окреслити проблеми агробізнесу на Волині та шляхи їх вирішення?
Бракує робочих рук – це найперша проблема. То проблема навіть не у кількості людей, бо їх так багато не потрібно – наші вже підказали, скільки потрібно людей на гектар. Є менталітет людей, які просто не хочуть працювати у свого сусіда, наприклад.
Й уже йдуть перемовини з інвесторами, щоб побудувати систему холодильників для охолодження ягід.
Та і у Вас ця робота йде – я бачу, що департамент залучає інвесторів. Я сам дізнався про українських інвесторів, які паралельно з нашим проектом будуть працювати. І для них купівля цих саджанців – це не буде так само проблемою, сам проект може бути як рекламою для них. Ми там ще запланували купити трактор і оприскувач в Україні. Вживаний, бо на новий не маємо грошей. Але виходить ситуація така, що, можливо, це не буде потрібно, бо тут учасники мають таке обладнання. То це перевага: як ОТГ нам дасть трактор для використання, тоді купимо за ці гроші щось інше. Проект мобільний: будуть питання, нові ідеї – ми будемо робити.
І розкажіть детальніше про виставку «Євро-Агро».
Я з виставковим центром «Гал-ЕКСПО» працюю третій рік. А «Targi Kielce SA» – другий найбільший виставковий центр у Польщі. Ми собі придумали організувати «Євро-Агро». Це невелика виставка порівняно з польською, але з чогось потрібно розпочати. У цьому році ми організуємо спільний стенд за польські гроші для майбутнього кооперативу. І всі учасники зможуть на одному великому стенді показати своє виробництво, запросити до співпраці. Це діє. Я запрошу польську сторону – там більш, як 100 підприємців. І от, один з найбільших стендів на виставці – буде стенд нашого проекту. Там 30 м. кв. і ще плюс презентація польських експертів. Це безкоштовна реклама.
***
Варто додати, що цей проект є продовженням розпочатої в 2017 році діяльності, яку здійснюють за фінансування Міністерства закордонних справ Польщі («Польська допомога») та сприяння Генерального Консульства РП у Луцьку. В організації минулорічних заходів також брали участь Фонд «Вектор соціальної ініціативи» (Україна) та Фундація «Європейська академія самоврядування» (Польща). Тоді завдяки підтримці у формі тренінгів та послуг дорадників, яку надали польські експерти понад 50 українським фермерам, ветеранам АТО і внутрішньо переміщеним особам, розробили конкретну концепцію створення на Волині в 2018 новітніх, екологічних плантацій малини на основі польських стандартів.
Діяльність в рамках проекту, яку запланували до кінця 2018 року:
– створення на Волині 10 плантацій еко-малини у вибраних місцях за підтримки польських експертів і з використанням польських стандартів вирощування;
– передача понад 70 000 шт. саджанців польських сортів малини високої якості, екологічних засобів охорони рослин і технічного обладнання;
– підтримка у формі тренінгів та послуг дорадників 30 підприємців та сільських господарств в Україні;
– організування освітніх візитів до Польщі – до Свентокшиського та Люблінського воєводств, в тому числі зустрічей з експертами з Осередку аграрного дорадництва (травень-червень 2018 р.);
– підписання довгострокових контрактів з польськими заводами з переробки фруктів і постачальниками саджанців.
У листопаді учасники проекту візьмуть участь в ІІІ Виставці Євро-Агро, яку організовують «Targi Kielce SA» та «Гал-ЕКСПО ПрАТ» у Львові. Промоція польсько-української співпраці запланована на спільному стенді на виставці.
Фіналом діяльності буде створення Західноукраїнського садівничо-городницького кооперативу, який об’єднуватиме місцевих виробників фруктів та овочів на Волині.
Інформацію про проект буде заміщуватися на сторінці проекту у «Facebook» та сайті Товариства «Інтеграція Європа-Схід»
Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА
Залишити відповідь