18:30, 14 Квітня 2020

Криваві драми, полювання, порятунок лосів, бобрів та допомога безробітним: лісові цікавинки Волині

Тут відбувалися масштабні полювання, траплялися криваві нещастя, будували вузькоколійки та рятували тварин: цікаві свідчення про життя волинських лісів 1920-30-их років можна відшукати у тогочасній пресі та надрукованих у міжвоєнний період мапах.

Державні лісництва, тартаки та лісові вузькоколійні залізниці: цікавим історичним документом лишається мапа, що відображує стан державних лісів Республіки Польщі напередодні Другої світової війни. Цей документ надрукували у 1939 році у краківській друкарні «Sztuka».

На ній позначені території сотень лісництв, що були поділені за округами: Волинським, Білостоцьким, Краківсько-Сілезьким, Львівським, Поморським, Познанським, Радомським,  Седлецьким,  Варшавським та Віленським. Більшість території  сучасної Волинської області перебувала у межах Волинського округу, однак Камінь-Каширщина, як і сусідня західна частина Білорусі входила до складу Білостоцького округу.

Дирекція Волинського округу розташовувалася у Луцьку. Зазначені на мапі і тартаки, зокрема у Дорогуську, Ківерцях, Клевані, Костополі та Заболотті. У Ківерцях позначене лугове господарство. Низка лісових господарств у межах Волинського округу підпорядковувалися Кременецькому ліцею.

Містить мапа також основні автошляхи, звичайні та вузькоколійні залізниці, деякі з яких нині не існують. До прикладу, йдеться про вузькоколійку на території сучасних Ковельського та Камінь-Каширського районів. Гілки вузькоколійної залізниці позначені і на теренах сучасних Іваничівського та Ківерцівського районів.

Від полювань та нещасних випадків до порятунку бобрів та лосів: ліси Волині 1920-30-их років

Волинські ліси у міжвоєнний час були місцем масштабних полювань. Наприклад, у 1928 році у пресі повідомляли про полювання у лісах під Маневичами з видатним результатом: мисливці здобули вісім рисей, 14 вепрів та 16 вовків. Нині рись належить до переліку червонокнижних тварин та зникла з теренів Волині. Газети друкували світлини мисливців, які вполювали рись та драматичні епізоди полювань. На одному зі знімків полювання на Маневиччині  зафіксували смертельно поранену вовчицю, яка стікає кров’ю перед тим, як остаточно замертво впасти на сніг.

У 1926 році писали про повернення лосів до лісів Польщі. На той час у державних лісах Польщі налічувалося лише півсотні особин лосів, зокрема шість особин у лісництвах Стир та Шацьк на Волині. Полювати на лося забороняла державна влада.

У вересні 1927 року газети писали про трагічний випадок під час полювання на куріпок поблизу Луцька: фатальний постріл перервав життя посадовця з Луцька. У нього влучив приятель під час полювання поблизу села Полонка. Поранений помер на місці. Приятель у розпачі намагався вчинити самогубство, але йому перешкодили.

Ще одна кривава драма трапилася у селі Граддя на Волині у 1934 році. Тоді у пожежі згорів будинок лісівників. Всередині виявили двох тяжко поранених лісівників, у яких хтось вистрілив під час сну. Підозрювали, що злочин вчинили селяни, які таким чином помстилися гайовим, оскільки ті свідчили в суді проти селян, яких звинувачували у крадіжці деревини.

Вже через десятиліття у персі порушували питання зникнення окремих видів тварин: у січні 1939 року у Польщі нараховували лише 60 особин бобрів. На Волині у Корчині (нині Рівненська область) на той час вигодовували  кілька десятків канадських бобрів. Їх розводили у заказнику з вісьмох особин, отриманих у 1928 році від уряду Норвегії.

З’їзд директорів державних лісів у Гдині у 1923 році. Під номером 2 на фото – директор Нойман з Луцька.

Як писали газети у 1939 році, щороку керівництво державних лісів Польщі надавало безоплатно дрова на зиму для безробітних. До прикладу, у січні 1939 року Волинська дирекція виділила деревини на суму вісім тисяч злотих. У березні цього ж року Волинська дирекція, що у Луцьку, надавала дозволи на відстріл вепрів у державних лісах. Водночас, для того, щоб полювати у приватних лісах, потрібен був дозвіл воєводи.

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: