19:00, 14 Жовтня 2018

Конфлікту інтересів можна уникнути, якщо у тебе є друзі: як депутати Луцькради допомагають своїм. ФОТО. ВІДЕО

Неодноразово на сесіях Луцької міської ради були питання, які вигідні самим же депутатам. Такі проекти рішень часто стають приводом для суперечок чи навіть гучних скандалів. За свої питання депутати не можуть проголосувати, отож, потрібна або підтримка колег по фракції, або вміння хитро приховувати свої фірми.

Інтернет-видання «Волинь Online» проаналізувало голосування нинішньої каденції депутатів Луцькради, аби подивитися, як хитрять депутати, аби уникнути прямого конфлікту інтересів.

Екс-радикали Сергій Була та Костянтин Петрочук, або Голосуй аж до весни за питання, навіть, якщо всім ясно, що то твоя фірма…

Від 10 ранку 28 лютого до 1 ночі 1 березня 2018 року у Луцькій міській раді відбулася сесія, яку всі запам’ятають надовго: депутати зустріли весну у боротьбі за понад 2 га землі. Музика, працівники муніципальної варти, образи і перерви спочатку по 10 хвилин, а потім по 15 секунд протягом довгих годин. Аж до 1 ночі.

Взяли тоді перервами. Хтось не витримав і здався. Не допомогли ні колонки, ні кидання регламентом у головуючого. Отож, в результаті депутати погодили надання для ТОВ «Житловий квартал» на умовах оренди земельної ділянки для будівництва та обслуговування нежитлових приміщень на вулиці Рівненській, 119 площею 1,9143 га, кадастровим номером 0710100000:34:066:0127. Строк оренди – 10 років.

 

Та затвердили для ТОВ «Житловий квартал» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вулиці Вороніхіна, 37 площею 0,3668 га, кадастровим номером 0710100000:22:195:0022, для будівництва та обслуговування багатоквартирного будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення. Земельну ділянку також надали на умовах оренди, строком на 10 років.

Голосували активно депутати із провладної команди (фракції УКРОП, ВО «Батьківщина», «Радикальної партії Олега Ляшка» та позафракційний Євгеній Ткачук).

Ні депутат Сергій Була, ні депутат, заступник міського голови Костянтин Петрочук, які на цей момент є колишніми членами «Радикальної партії Олега Ляшка» нам не прокоментували ці результати голосування.

Як ідеться в аналітичній системі «Youcontrol» ТОВ «Житловий квартал» зареєстроване на вулиці Вороніхіна, 37. Фірма офіційно належить Мацюку Віктору Борисовичу та Москвич Ользі Дмитрівні. Керівник Ришко Мирослав Джанович. Реальними власниками є депутати Сергій Була та Костянтин Петрочук. Дружина Петрочука Олена Джанівна є сестрою Мирослава Ришка. Що стосується Віктора Мацюка, то той є другом депутатів, разом із ними він йшов на вибори від Радикальної партії.

ТОВ «Житловий квартал»

І Сергій Була, і Костянтин Петрочук не відмовлялися брати участь у голосування у зв’язку з можливим конфліктом інтересів.

Варто зазначити, що за адресою Рівненська, 119 були теплиці, які належали КП «Парки і сквери міста Луцька». У 2017 році КП «Парки і сквери» продало теплиці для фірми ТОВ «Житловий квартал» невдовзі після того, як одним із заступників міського голови став Костянтин Петрочук.

Заступник Луцького міського голови Костянтин Петрочук

Екс-голова земельної комісії Євгеній Ткачук підтвердив, що знав, що ТОВ «Житловий квартал» – фірма депутата Сергія Були та депутата, заступника міського голови Костянтина Петрочука, коли підтримував це питання.

«Я знав. Всі знають, що там готували теплиці ще при Миколі Романюку Яковлев з Григоренком (йдеться про покійного міського голову Миколу Романюка, його першого заступника Тараса Яковлева та заступника Сергія Григоренка, – ред.) Там податкова виставляла на аукціон. Початкова ціна була 300 тисяч приблизно. Була купив за 2,6 мільйона гривень ці теплиці. Тобто він має право отримати земельну ділянку. Я не знаю, чи він голосував, але знаю, що він має відношення, але чи по закону він має голосувати. Він ж не є власником. Конфлікт інтересів, якщо я є близький родич, до речі, я, наприклад, не голосую за Линника, це неправильно, я можу голосувати, він не є мій родич. Сергія я знаю дуже давно, ми ще дружили – Козюра, Миколи Ярославовича син і він (депутат міськради від ВО «Батьківщина» Андрій Козюра, син покійного мера Миколи Романюка Володимир Романюк – ред.). Я дивився на це з комерційної сторони для міста. Він купив за 2,6 мільйона, під них земельну ділянку має право. Під теплицями і ще кусочок, де ТП (ред. – трансформаторна підстанція) стоїть з масою комунікацій. Можна було б її не домальовувати. Я вже пропонував її відрізати, але місто від цього тільки втратить. За ту оренду ніхто не платив, а він буде платити оренду, вона дуже зараз висока. Будуть змінювати цільове призначення під багатоповерхівку, прийдуть до нас, а ми зараз забудовникам кажемо, що стільки-то приблизно відсотків мають дати на пільгову чергу. І з 50 тисяч кв. м., якщо взяти 3 %, уявіть, скільки квартир піде на пільгову чергу. Я реаліст, щоб виставити цю ділянку на аукціон треба цю ТП перенести. Це нам обійдеться у мільйонів 5-6, щоб тільки перенести, підготувати документи, виставити на аукціон 60 соток землі. Вони купили майно за 2,6 мільйона гривень, чого 60 соток має вартувати  20 мільйонів? Максимум два мільйони, ну нехай три було б».

Депутат Луцькради Євгеній Ткачук

Інтереси УКРОПівців

Депутати «УКРОПу» працювали в Фонді і голосують за питання, які пов’язані із фірмами, що належать голові Волинської облради, засновнику Фонду «Тільки разом»Ігорю Палиці, наприклад, ПрАТ «Універмаг «Луцьк»». Депутатки Юлія Дацюк, Орися Залевська, Тетяна Янчук працювали у Фонді,  а Ігор Поліщук до того, як став спочатку секретарем міськради, а потім радником Луцького міського голови, був головним юрисконсультом Фонду.

ПрАТ «Універмаг «Луцьк» згідно із даними «Youcontrol» офіційно належить фірмі з Кіпру «ПРОСІТА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД», за адресою  ЄЛЕНА ПАПАЧРІСТОДУЛУ ПСІНДРУ, ПАСПОРТ №280458, ЗАРЕЄСТРОВАНИЙ ЗА АДРЕСОЮ – 3060, КІПР, МІСТО ЛІМАССОЛ, ВУЛИЦЯ ДИСІУ, БУДИНОК 5. Його директор – Шокало Віктор Володимирович.

ПрАТ «Універмаг «Луцьк»

 

До 2017 року членом наглядової ради ПрАТ «Універмаг «Луцьк» був Хмельов Ігор Якович, а членом ревізійної комісії Шабаєв Андрій Володимирович.

Наглядова рада ПрАТ «Універмаг «Луцьк»

Обоє є співвласниками ТОВ «ГРІН РІЕЛТІ». У списку кінцевих бенефіціарів також зазначено ТзОВ «ЕЙР ГЕЙТ ГУРМЕ». Власники її ті ж самі Шабаєв і Хмельов.

ТОВ «ГРІН РІЕЛТІ»

А зв’язки від цієї компанії, як йдеться в аналітичній системі ««Youcontrol» ведуть до таких фірм, як наприклад, ТОВ «ФК Волинь», ТОВ «Східні інвестиції».

Нікому на Волині не секрет, що голова Волинської облради Ігор Палиця є реальним власником ТОВ «ФК Волинь». А ще, кінцевий власник ТОВ «Східні інвестиції» ПРОСІТА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД, КІПР, ЛІМАССОЛ, ПРОСП. АРХ. МАКАРІЯ ІІІ, 155, ПРОТЕАС ХАУС, 5-Й ПОВЕРХ, яка є власником ПрАТ «Універмаг «Луцьк».

Власник ТОВ «Східні інвестиції» ПРОСІТА ІНВЕСТМЕНТС ЛТД, яка є власником ПрАТ «Універмаг «Луцьк».

25 жовтня 2017 року депутати підтримали проект рішення про зменшення розміру пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ПрАТ «Універмаг «Луцьк».

«Зменшити розмір пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ПрАТ «Універмаг «Луцьк», по реконструкції офісно-готельного комплексу на вул. Кривий Вал, 39, з нарахованої суми згідно Договору пайової участі від 18.10.2017 №105 – 1 388 163,00 (один мільйон триста вісімдесят вісім тисяч сто шістдесят три) грн. 00 коп. до 701 909,00 (сімсот одна тисяча дев’ятсот дев’ять) грн. 00 коп. в зв’язку з:

– влаштуванням тротуару біля будівлі по вул. Кривий Вал шириною від   3 м, загальною вартістю 167 846,00 (сто шістдесят сім тисяч вісімсот сорок шість) грн. 00 коп.;

– реконструкцією підпірної стіни, яка межує з земельною ділянкою по вул. Кривий Вал №37 та підсилення аварійних підпірних стін, які межують з будинками №12,14 на вул. Градний Узвіз, загальною вартістю 518 408,00 (п’ятсот вісімнадцять тисяч чотириста вісім) грн. 00 коп.

Загальна вартість вищевказаних об’єктів інженерної інфраструктури становить 686 254, 00 (шістсот вісімдесят шість тисяч двісті п’ятдесят  чотири) грн. 00 коп»., – йдеться у рішенні від 25.10.2017 №32 / 21. 

Голосували «за» депутати від «УКРОПу» та ті, хто зараз підтримує їх команду, так звана провладна більшість (УКРОП, ВО «Батьківщина», «Радикальна партія Олега Ляшка» та позафракційний Євгеній Ткачук).

Тоді ж підтримали проект рішення «Про надання ТОВ «ГРІН РІЕЛТІ» на умовах оренди земельної ділянки для обслуговування стадіону, адміністративних та господарських будівель на пр-ті Василя Мойсея, 7а». На цій ділянці площею 4,5 га розташований стадіон «Авангард», кошти на реконструкцію якого, до речі, вкладав Ігор Палиця, а події міжнародного зразка, які проводяться тут завжди фінансуються Фондом.

Під час тієї скандальної сесії з 28 лютого на 1 березня 2018 року депутати проголосували за проект рішення про затвердження ПрАТ «Універмаг «Луцьк»» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення для будівництва та обслуговування офісно-готельного комплексу на вул. Кривий Вал, 39-а.

Голосувала лише провладна більшість. Таким чином, ПрАТ «Універмаг «Луцьк»», яким володіє голова облради Ігор Палиця, отримало дозвіл на зміну цільового призначення ділянки у центрі міста для готелю. Наразі вказане приватне акціонерне товариство має у власності також центральний універмаг міста на проспекті Волі, 1.

Як прокоментував нам радник міського голови, депутат від «УКРОПу» Ігор Поліщук, якщо є конфлікт інтересів, то депутати від їхньої фракції діють згідно чинного законодавства, зокрема, згідно з ЗУ «Про запобігання корупції». Щодо всього іншого – відповідно до ч.2 ст. 24 Конституції України, не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

«Тому при визначенні позиції з голосування ми звертаємо увагу на законність питання і саме юридичні моменти, а не на релігійну, партійну чи іншу приналежність особи, яка є бенефіціаром того чи іншого підприємства», – наголосив Ігор Поліщук.

Радник Луцького міського голови, депутат Луцькради Ігор Поліщук

Екс-голова земельної комісії Євгеній Ткачук: земля для братової, земля для сина, земля для бізнес-партнера

Із початку 2015 року та до травня 2018 року депутат Євгеній Ткачук очолював земельну комісію Луцької міської ради. Депутат Ткачук ні разу прямо не порушував конфлікту інтересів, але за питання його сина, бізнес-партнера сина та родички депутати провладної більшості (УКРОП, ВО «Батьківщина» та «Радикальна партія Олега Ляшка») голосували успішно. Що показово, на момент голосувань Ткачук був в команді покійного мера Луцька Миколи Романюка. І Євгенія Ткачука підтримали більшість депутатів, а не лише ті, із якими він був у команді, адже деякі питання у Луцькраді є компромісними.

Земля сину та бізнес-партнеру сина

27 жовтня 2016 року три земельні ділянки погодили продати депутати Луцькради сину депутата Євгенія Ткачука — Олександру – та його партнеру по бізнесу Богдану Линнику:

-земельну ділянку несільськогосподарського призначення на проспекті Президента Грушевського, 22в площею 0,0099 га, кадастровим номером 0710100000:11:010:0083, для будівництва та обслуговування об’єкта комерційного призначення. Ціна ділянки, встановлена експертною грошовою оцінкою, склала 43 тисячі 979 гривень;

-земельну ділянку несільськогосподарського призначення продали Олександру Ткачуку на бульварі Дружби Народів, 2г площею 0,0066 га, кадастровим номером 0710100000:21:081:0038, для будівництва та обслуговування об’єкта комерційного призначення. Ціна — 19 тисяч 329 гривень;

-земельну ділянку несільськогосподарського призначення на вул. Дубнівській, 36 в  площею 0,0066 га, кадастровим номером 0710100000:22:130:0034, для будівництва та обслуговування об’єкта комерційного призначення викупив Богдан Линник. Ціна ділянки – 17 тисяч 863 гривні.

Олександр Ткачук та Богдан Линник до цього орендували ці ділянки.

Фото із сесії 27 жовтня 2016 року, де Євгеній Ткачук в перерві про щось домовляється із заступником начальника управління земельних відносин Тетяною Лихограй та депутатом Андрієм Покровським, тоді ще колегою по фракції та команді покійного мера Миколи Романюка.

Вже 29 березня 2017 року депутати підтримали поновлення договору оренди земельної ділянки, кадастровим номером 0710100000:42:011:0032, для обслуговування виробничих приміщень,  бізнес-партнеру сина голови земельної комісії Євгенія Ткачука Богдану Линнику на вул. Індустріальній, 6 строком до 05.03.2019, загальною площею 0,1108 га, що спільно використовується з ПРИВАТНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ «ІНТЕРТРЕЙД» (частка фізичної особи-підприємця Линника Богдана Миколайовича – 38/100, що становить 0,0421 га).

Земля для братової

У липні 2017 року депутати міськради проголосували за те, щоб довиділити Оксані Ходзюк, родичці депутата Луцькради Євгенія Ткачука, 0,03 га на вул. Космонавтів, 23 поблизу парку імені 900-річчя Луцька. Оксана Ходзюк –  дружина брата Євгенія Ткачука Олега.

Наголосимо, що депутат Євгеній Ткачук подав заяву про те, що участі у голосуванні не буде брати, оскільки тут  можливий конфлікт інтересів. Однак, питання звісно ж підтримали. І підтримала та провладна більшість (фракції УКРОПу, ВО «Батьківщина» та «Радикальної партії Олега Ляшка»), яку після смерті міського голови Миколи Романюка підтримує Ткачук.

Начальник управління земельних ресурсів Сергій Шабала зазначив тоді, що передача цієї земельної ділянки здійснюється на умовах оренди для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Євгеній Ткачук тоді підтвердив, що земельна ділянка  на вулиці Космонавтів, 23, у власності його родини із 2001 року. А Оксана Ходзюк – це дружина його брата Олега. На зазначеній ділянці зводять приватний будинок.

Екс-голова земельної Євгеній Ткачук прокоментував для нас проекти рішень, де голосували за питання його родичів та те, чому він тепер у команді із іншими людьми.

«Я до останнього дня був у команді Миколи Ярославовича (покійного міського голови Миколи Романюка, – ред.), але дехто бере на себе відповідальність і кричить, що вони команда Миколи Ярославовича. Це не правда ті, що кричать, зараз, просто, нормальні люди об’єдналися. Ми, до речі, з Ігорем Петровичем (головою облради Ігорем Палицею, – ред.) – куми. Так у нас була зустріч і з Ігорем Петровичем, і спілкувалися з «УКРОПом», до речі, домовленість така, що все, що нормально, ми підтримуємо, голосуємо, все, що не подобається, ні. У нас немає такого, що змушує хтось когось голосувати. До речі, чого, я вийшов із БПП, бо мені сказали, що я буду голосувати так, як мені скажуть. Я вважаю, що це ненормально. Мені Микола Ярославович в житті не сказав як голосувати. Він міг мене попросити, якщо я був категорично не згідний, то я голосував так, як я хотів. Ні одне голосування, яке стосувалося моєї родини, воно не було комерційно невигідним для міста. Навпаки, ми так робили, щоб комерційно було вигідно для міста»,– пояснює Ткачук.

Щодо продажу ділянок сину, то він зазначив, що ті ділянки були в оренді у їхньої сім’ї, коли він ще не був депутатом і під власними магазинами:

«У мене займається син із невісткою цими магазинами. Ми платили 3 % від грошової оцінки за оренду землі. Син запропонував викупити. Викупили, поповнили бюджет міста біля 100 тисяч гривень за 300 кв. м. Це комерційно вигідно для міста для лучан. Всі знають, що це моє питання, безумовно, що хтось підтримував».

Щодо довиділення землі в оренду для родички, Ткачук пояснив, що збудував там будинок для себе, адже це його рідний мікрорайон. За його словами, на тому кусочку 0,03 га люди зробили смітник у парку і мешканці стали просити навести там порядок:

«Звернулися до мене мешканці, які там проживають, щоб я допоміг там навести порядок. Я на сесії сказав, що ми безкоштовно зробимо каналізацію і дозволимо всім людям підключитися. Там 40 років не було каналізації. Ми вже провели її, здали в експлуатацію. Це обійшлося біля 300 тисяч гривень, і двом мешканкам я за свої кошти завів в хату, бо у них не було коштів. Раніше там були вигрібні ями, все накопичувалося і підводними течіями йшло в річку Сапалаївку. Також у парку дуже велика проблема із туалетом. Там стоїть тимчасовий, який ми поставили, і весь парк ходить туди. Я хочу його засипати, але розумію, що як заберу його звідси, засиплю яму, то будуть будь-де ходити. Як буде розроблятися концепція парку, то до моєї каналізації я дозволю включитися, щоб зробити центральний туалет для людей, які відпочивають у парку. Обіцяли ми також висадити 100 дерев. 50 я вже купив і посадив. Садили 5-ти метрові і до 2-х метрові дерева, сосни та ялини, які прижилися. Зараз біля 5 ялин і 5-6 сосен не прижилося. Сторож їх там поливає, крім того у парку за свої кошти кошу траву на цій території, посадили липи і на осінь ще запланували посадити 50 хвойних дерев. Коли буде реконструкція парку обов’язково я за свої кошти запущу рибу – товстолобиків, карасів, коропа, щоб там могли люди ловити рибу, і щоб там обов’язково був пляж. Ціна питання 3 сотки в оренду? Скільки коштує?».

Депутат Луцькради Євгеній Ткачук

Як пояснив юрист Олександр Бурмагін на сьогодні і законодавство, і практика його застосування достатньо чітко дають відповідь на питання щодо наявності або відсутності конфлікту інтересів.

Зокрема, згідно статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» реальний конфлікт інтересів – суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень. Потенційний конфлікт інтересів ця ж стаття Закону визначає, як наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Отже, різниця між «реальний» і «потенційний» в тому чи впливає такий «приватний інтерес» чи може вплинути. А також в тому, що для наявності потенційного конфлікту не вимагається, щоб була суперечність. Тільки наявність приватного інтересу.

Що розуміється під «приватним інтересом» також визначає стаття 1 Закону України «Про запобігання корупції»: «Приватний інтерес» – будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв’язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях». Хочу звернути увагу, що законодавець обумовив наявність такого інтересу не тільки родинними зв’язками, а також особистими та дружніми, в тому числі через спільну роботу або участь у діяльності політичних чи громадських організацій.

Якщо подивитись на ці визначення і зіставити їх з описаними в статті ситуаціями, то стане очевидним, що в більшості випадків щонайменше потенційний конфлікт інтересів присутній.

Стаття 28 Закону України «Про запобігання корупції» вимагає в таких ситуаціях від депутатів місцевих рад та інших суб’єктів декларування:

1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі –  Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

«Відповідно до ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів – тягне  за собою накладення штрафу від ста (1700 грн) до двохсот (3400 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А за вчинення дій чи прийняття рішень (голосування, наприклад) в умовах реального конфлікту інтересів передбачено відповідальність у вигляді штрафу від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян»,– прокоментував Олександр Бурмагін.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Цей матеріал було підтримано проектом “OPEN Media Hub” за фінансування Європейського Союзу.

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту:  volynonline.news@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: