19:04, 04 Лютого 2021

Кому не потрібна вакцина, як захищає імунітет та чому третина населення не захворіє: найважливіші питання про COVID-19

Кому вакцинація важлива, а кому вона – взагалі не потрібна, чому 30 % населення не захворіє на COVID-19 та чи дійсно часто у медичній практиці трапляються повторні зараження на COVID-19.

Про це інтернет-виданню «Волинь Online» розповів лікар-інфекціоніст Євген Дубровський, який із самого початку пандемії лікує пацієнтів в опорній київській лікарні № 4 та пояснює простими словами про коронавірус.

Зараз зі всіх джерел наголошують, що вакцинуватися від COVID-19 мають всі. Кому ж у першу чергу треба думати про щеплення?

Інформація про те, що вакцинація від COVID-19 потрібна всім і кожному, неправильна. Це неосвіченість, дурість та небажання сприймати прості зрозумілі речі. Відходячи в сторону стосовно питань ефективності та безпечності вакцини, треба чітко розрізнити ті групи населення, кому вакцинація теоретично може бути корисна, а кому абсолютно зайва.

Чому кажу «теоретично»? Тому що ще не завершилися всі необхідні етапи перевірки вакцин та ми не маємо достатньої достовірної інформації стосовно ефективності та безпечності щеплень. На це потрібен певний час та прискіпливе спостереження. Наразі ми є лише спостерігачами.

Але поговоримо про охоплення вакцинами населення. Кому потрібно думати про щеплення, а хто може йти повз та не звертати уваги.

По-перше, групи ризику. Йдеться про пацієнтів з важкими серцево-судинними захворюваннями. Порівнюючи ризик важких ускладнень від COVID-19 та ризик від вакцинації давайте запитаємо: що небезпечніше? На мою думку, теоретично, ваги зміщуються в сторону вищого відсотку появи ускладнень саме COVID-19. Для цієї групи населення вакцинація має бути вирішенням проблеми. Але… Велике «але». Вакцина має бути перевірена на безпечність. Перевірена не на молодих здорових людях, а саме на подібних хворих. З діабетом, гіпертонією, надмірною вагою. Тоді можна говорити про її безпечність. Ні швидкі передчасні висновки, ні ажіотаж навколо вакцинального буму, ні фінансові ігри та афери не мають похоронити ідею розумної, раціональної вакцинації. Підробки, сурогати, неперевірені та неякісні субстрати, а також недотримання умов транспортування та зберігання… Все це перелік тих цвяхів, які вб’ються в кришку гробу всієї вакцинальної програми. Населення і так з недовірою та насторогою дивиться на всю цю ідею. Достатньо кілька гучних прогалин – і про вакцинацію в Україні можна буде забути.

Кому вакцинація точно не потрібна?

Вакцинація абсолютно не потрібна тим, хто вже перехворів на COVID-19. Люди, чий імунітет подолав недугу, надійно захищені та не потребують ніякого втручання. І справа навіть не в наявності чи відсутності антитіл на COVID-19. Адже гуморальна відповідь (вироблення антитіл) – є додатковим захистом при таких захворюваннях, як COVID-19. Ключову роль відіграє клітинний імунітет – потужна, довготривала та надійна наша оборона від повторних заражень. Клітинний імунітет перевірити складно. Це можливо допоки лише в наукових лабораторіях. Поки що масово можна перевіряти лише на антитіла. І це теж не так погано. Адже, у кого є антитіла – Т-клітини теж присутні.

Вчені нещодавно зробили важливе відкриття про особливості імунітету певної групи населення. Річ йде про тих, хто не хворіє на COVID-19 попри постійні тісні контакти з хворими. Кожен з нас бачив та спілкувався з кимось із свого оточення, хто жив чи працював з хворими, але чомусь не захворів. Виявляється, що приблизно 30 % населення має достатній набір специфічних імунних клітин, що унеможливлює захворювання. Така людина може непомітно перехворіти, або, в більшості випадків, й взагалі не захворіє на COVID-19.

Це звучить як сенсація, але нічого дивного тут немає. У людини є різні ланки імунітету. Є перший бар’єр, так званий вроджений неспецифічний імунітет (макрофаги, фагоцити, дендритні клітини тощо). Він працює на слизових, на місцях потрапляння вірусу в організм. При гарній системі захисту дуже часто цього достатньо, щоб не захворіти.

Проте найбільшу цінність становлять Т-клітини – потужні, досвідчені та надійні охоронці нашого організму. І сенсація полягає в тому, що дослідники виявили наявність специфічних Т-клітин до SARS-COV-2 у донорів ще до зараження. Звідки у організму взялись ці клітини? Від знайомства з іншими коронавірусами. Це і є так званий перехресний імунітет. Людина колись хворіла на коронавірусну інфекцію, тепер надовго захищена від повторних заражень. Дослідження, які проводили в Німеччині, Великобританії, Нідерландах, Швеції та Сингапурі потроху накопичують все нові й нові дані. Нарешті стає зрозумілим ситуація з безліччю пацієнтів з майже безсимптомними формами та з тими, хто не хворіє взагалі. Вірус мутує, але імунній системі на це байдуже. Вона здатна розпізнати та не пустити всередину як звичайний COVID-19, так і мутований.

Отже, повернемося до головного питання: чи потрібно вакцинувати всіх підряд?

Відповідь очевидна. Звісно, що ні. І перехворілі, і несприйнятливі до COVID-19 люди надійно захищенні своїми природними інструментами. Додаткова стимуляція вакциною є недоцільною. Вакцину треба розглядати виключно для осіб з високої групи ризику. У випадку, коли відсутній природній імунітет.

Зараз постійно наголошують на тому, що природного імунітету не достатньо, потрібна вакцина. Чи може бути природній імунітет (той, що виробився під час хвороби), бути слабшим, ніж імунітет від вакцини?

Це припущення абсолютно безпідставне. Ми ще взагалі не знаємо про тривалість, якість та обсяг ефективності вакцинації. Говорити будь-що на цю тему – це рівнозначно відверто брехати. Буде свій час, і всі побачимо результати.

А ось про імунітет після перенесеного COVID-19 ми дуже добре знаємо. Мало того, що антитіла тримаються щонайменше 8-9 місяців. А це, на хвилинку, лише додаткова ланка імунітету. А клітинний імунітет? Скільки триває? Рік, два, п’ять? Нові дані від дослідників будуть дуже цікавими та важливими. За аналогією з грипом вже доведено, що імунний захист досить тривалий. Декілька років.

Часто говорять, що повторні зараження можливі і тому потрібна вакцина тим, хто хворів. Якщо повторні зараження можливі, то яким чином тоді вакцина запобіжить повторному зараженню? Якщо ж вакцинація допоможе виробити антитіла, отже, і у перехворілих є антитіла, чи не так? І чи були у вашій практиці взагалі повторні зараження?

Повторні зараження є поодинокими. Це не правило, і не закономірність. А поодинокі виключення. Ті, хто мають проблеми та порушення формування правильної імунної відповіді – кандидати на повторне зараження. Але приблизний відсоток таких пацієнтів вже порахований – це менше десятої долі відсотка. За свою практику протягом цього року я бачив не більше десятка пацієнтів-повторників серед тисяч пролікованих.

Ефективність вакцинації розуміють неправильно. Повинні виробитись не просто антитіла, а Т-клітини. Лише так можна довести ефективність вакцинації.

Якщо людина хвора вже на COVID-19, але поки немає явних симптомів. Чи може тоді вакцина погіршити перебіг хвороби?

Ми цього не знаємо. Таких даних немає. Проте є інші, не менш важливіші висновки, основані на практиці. Вакцинація в умовах розпалу епідемії є неефективною. Подивіться на Великобританію. Який обсяг вакцинації! А захворюваність та смертність одні з лідируючих у світі. Все досить просто, як по підручнику… Щоб у щепленого виробились захисні клітини треба певний час. Близько трьох тижнів. Якщо хворий заразиться раніше, вакцина не допоможе. Просто тому, що вакцина не встигає подіяти. Нічого дивного. Таким чином виходить, що після вакцинації необхідна щонайменше місячна ізоляція кожному щепленому. Хіба це реально?

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: