13:49, 30 Квітня 2020

Голова Волиньради вважає, що медичну реформу треба призупинити

Голова обласної ради Ірина Вахович вважає, що реформи в галузі охорони здоров’я життєво необхідні, але вони повинні проводитися грамотно та по максимуму  безболісно для галузі.

Про це вона заявила на сьогоднішньому засіданні бюджетної комісії 29 квітня, повідомляють на веб-сайті Волинської облради.

Голова облради припускає, що медичну реформу в країні призупинять, бо цьому сприятиме фінансова ситуація в країні. Таку ж позицію неодноразово в публічному просторі заявляв народний депутат України Ігор Палиця.

Навіть за попередніми прогнозами медицина опиниться в цьому бюджетному році у досить непростій ситуації. Голова бюджетної комісії Михайло Імберовський зауважив, що на державному рівні на галузь охорони здоров’я виділяється 5% від ВВП, а наразі є лише 1,5 %, оскільки держава працює в умовах карантину.

Між тим, ситуація ускладнюється через проблеми, пов’язані з проведенням медичної реформи. За інформацією голови облради  Ірини Вахович, внаслідок змін,  на весь медичний бюджет області не вистачає 500 млн грн. Обласні комунальні медичні підприємства – не виняток. Зокрема,     КП «Волинський Обласний фтизіопульмунулогічний медичний центр» не вистачає понад 15 млн грн фінансування,   Волинському обласному госпіталю для інвалідів війни – 12 млн грн. Є проблеми у психіатричній лікарні. В цьому місяці виникли  проблеми і в обласному перинатальному центрі, тому на сьогоднішньому засіданні для цього комунального підприємства рекомендовано спрямувати 1 млн 100 тис. грн. Хоча для перспективні прогнози для перинатального центру є більш втішними, ніж для інших закладів.

При цьому голова облради наголошує, що медична реформа назріла. “Ми розуміли це й раніше, аналізуючи видатки обласного бюджету. Адже левова частка коштів виділяється на галузі освіти та охорони здоров’я. Ми бачили, що розподіл фінансового ресурсу на ці сфери не завжди ефективний. Зі свого боку, ми зробили немало в плані підготовки до реформи. Зокрема, оптимізували видатки на протитуберкульозну службу, закривши периферійні лікарні і, закумулювавши службу в одній локації. Це дозволило нам частину вивільненого ресурсу спрямувати на капітальні видатки для тубдиспансеру. Тобто реформа – на часі, але, на мою думку, спочатку потрібно було провести зміни в окремих пілотних областях та на локальному рівні зрозуміти проблеми, які можуть виникнути внаслідок таких реформ. Лише після детального аналізу та коригувань реформу можна  адаптовувати на загальнодержавному рівні”, – вважає голова облради. Разом з тим, вона припускає, що успішному впровадженню реформи завадив коронавірус, бо ціла низка медичних послуг не надається через карантин і, відповідно, медичні підприємства не можуть в повній мірі отримати кошти за угодами з НСЗУ.

Депутат Валерій Діброва впевнений, що ситуація з коронавірусом, при якій часто медичні проблеми врегульовуються завдяки ресурсам благодійників, лише підкреслює те, що шлях проведення медичної реформи в Україні не до кінця продуманий. “Тублікарні – на грані закриття. Це – лише один з аспектів. Обласна рада зверталася до центральної влади зі своїми рекомендаціями, однак, шкода, що до цих пропозицій не дослухалися. Проблеми ж будуть, бо економіка  в стані стагнації, відповідно не буде податків та видатків на медицину”, – резюмує депутат.

Між тим, голова обласної ради Ірина Вахович запевняє, що є шанси  врегулювати ситуацію, оскільки проблему усвідомлюють і у виконавчій владі області. На наступному тижні голова ОДА Юрій Погуляйко зустрічатиметься з керівництвом МОЗ та НСЗУ України, де обговорить проблеми, що виникли на Волині.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: