13:16, 21 Червня 2019

Голова чи серце можуть боліти через проблеми із хребтом – що з цим робити

Сколіоз та остеохондроз помолоділи. Ці хвороби дедалі частіше виявляють у маленьких діток, а дуже часто ще й симптоми цих захворювань подібні до інших і так помилково можна думати, що у дитини проблеми зі серцем чи не розуміти, чому постійно її болить голова.

Лікар-реабілітолог Іван Сергійчук розповів для інтернет-видання «Волинь Online» про найпоширеніші дитячі проблеми із хребтом та які супутні проблеми вони можуть викликати.

Іван Сергійчук розказав, що найбільший його університет – це переймання досвіду у свого дідуся Івана Прокоповича Довгуна, який жив в селі Бірки Любешівського району та 30 років завідував місцевим ФАПом. Він розробив методику лікування хребта і в діток, і в дорослих, і займався саме захворюваннями опорно-рухового апарату.

«Практично, весь мій досвід якраз представлений із його методикою. Це — мій наставник. А так фізичну реабілітацію я закінчував», – поділився лікар.

Іван Сергійчук розповів більш детальніше, чому через проблеми із хребтом може боліти голова та які ще наслідки можуть виникати.

Насамперед, якщо є така річ, як вегето-судинна дистонія, яка пов’язана, на думку лікаря, з настроєм дитини, з перепадом настрою, і зміною обстановки, якимось негараздами у сім’ї, тяжким навантаженням у школах і психо-емоційним станом.

«У декілька раз збільшується навантаження. ВСД – це звуження судин, але я кажу, що у багатьох випадках йде звуження судин саме від хребта. Це є така тенденція, що називається дитячий остеохондроз. Колись був привілеєм старості остеохондроз, зараз це нормально побачити в 11 років. Я практикую 15 років, останніх 10 років збільшилася кількість таких випадків. Це пов’язано з тим, що діти зараз багато за комп’ютером. Згадайте наше дитинство: ми грали у футбол, хокей, волейбол, а зараз все грається по телефону. Неправильне сидіння, харчування впливає. Фаст-фуди виводять із строю опорно-руховий апарат та судини», – каже лікар.  

При сколіозі, може, і нічого не боліти, тому лікар радить дивитися на симетрію  плечей, лопаток, органів тазу.

«Я рекомендую робити шведську стінку. Маю свою власну методику корекційних вправ при сколіозі, і займаюся лікуванням цих захворювань. Першу-другу стадію допомагаю, хоча 3-4 стадія – це вже формування реберного горба і якраз це, практично, інвалідність вже», – зазначає Іван Сергійчук.

Лікар наголошує, якщо затискає шийний відділ, то буде боліти голова, якщо поперек – ніжки, можуть, тягнути, біль може виникати в ногах. Затискає поперековий відділ, і іннервує у сідничні нерви і тому ніжки болять у дітей. Якщо не лікувати грудний відділ, то болітиме між лопатками.

«Дуже багато діток звертаються саме до кардіолога, бо болить серце. Все нормально зі серцем, і розумний кардіолог скаже, що проблема у хребті», – каже лікар.

Він зазначає, що потрібно на огляд до фахівця, аби визначити, чи все добре із хребтом. Якщо ж є відхилення, то, можна, провести мануальну корекцію хребта і корекційні вправи хребта.

«Я маю власну методику. Вона базується на діагностично-корекційних вправах, де батьки і дитина бачать результат. Я даю вправу і дитина займається і сама бачить результат. І йде до мети. Це потрібно робити в домашніх умовах. «Природа лікує – лікар наглядає», – це слова Гіппократа. Я дав вправи, через місяць прийшли, я знову провів мануальну терапію, поправив зміщення тазу, все поставив на місце і знову дитина займається», – розповідає лікар.

Він радить придбати батькам дітей, що мають проблеми з хребтом, шведську стінку. Дитина, коли на ній висить, то коректує хребет:

«Усі ортопеди — противники витяжіння. Я теж противник витяжіння при сколіозі, але пару секунд повисіти можна, розблокувати хребет. І перевага шведської стінки у тому, що йдуть ці бильця, які коректують: от дитина висить і йде опора спини. Це розвантаження, але довго не можна висіти, особливо, дівчаткам, пару секунд лише. Більше ніякого обладнання не треба. У Луцьку роблять ці стінки. Фахівець має підказати, як її правильно зробити», – зазначає Іван Сергійчук.

Він радить дивитися за дитиною приблизно з трьох років. Якщо затискає спинку, то дитині буде боліти голова однозначною, бо йде звуження судин, венозний відтік порушений, кров на 100 % не живить мозок. І тоді можуть виникнути супутні хвороби: сколіоз впливає на легені, виникати може задишка, дисбаланс внутрішніх органів, поперековий сколіоз може викликати закрепи, і поноси.

«Хребет – це основа, всі болячки – від хребта. Є така приказка – де тонко, там і рветься. Постійно треба займатися, а результат довго чекати не треба. Дітки набагато швидше відновлюють форму, бо у дітей хребет – зелена гілка. Це однорічний пагін: якщо дує вітер, то нагнеться та гілочка, ламається, а вже у дорослих – це коричнева гілка», – каже лікар.

Іван Сергійчук впевнений, що у будь-якому випадку потрібне позитивне мислення.

«Є мажор, є мінор. Мажор – це настрій, а мінор – це зневіра, а це гріх. Впливає настрій на те, як зранку встати, з яким настроєм. А якщо є настрій, то людина робить зарядку, працює, натхнення щось робити і це вже плюс. Змусити когось зараз робити зарядку важко – хіба що абонемент чоловік заплатить жінці, тоді грошей шкода, буде робити», – каже про власні спостереження Іван Сергійчук.

Окрім цього, лікар переконаний, що потрібно вводити фізичну культуру масово, як зараз це роблять у Китаї.

«Я вів от у такому селі Любязь Любешівського району, де демократичним шляхом вчитель фізкультури на громадських засадах та директор школи стали вести фізкультуру. Тільки один клас не погодився. Створили  також «Міс та Містер здоров’я» і заохочувальні призи придумали. У мене навіть є науково-популярне видання, де описую свою власну методику «Заняття із дітками». І такі заняття проходять дуже цікаво у вигляді гри, бо змусити дитину щось робити неможливо».

Важливу роль у збереження здорового хребта і всієї опорно-рухової системи відіграє харчування.

«Зараз старші лікарі-ортопеди дивуються, що дитинка, просто, падає — і навпіл рука. Раніше такого не було. А зараз виходить така тенденція, що вимивається кальцій за рахунок неправильного харчування. Колись їли кисломолочний сир, гарбузові каші, вівсяний кисіль, дуже багато мікроелементів, які укріплюють  кісточки. Біла, чорна редька, пастернак, мед, молочні продукти, де є кальцій, дуже важливо їсти, поки росте організм. Якщо організм не справляється, то потрібно вживати тоді додатково кальцій, але краще все-таки природній. Дітям не бажано пити трави, дорослим – рекомендую вовче тіло. Його з 12 років можна вживати. Є навіть така приказка «Пий вовче тіло, щоб своє не боліло». Не потрібно вживати дітям цукерки, краще замінити на сирну запіканку, чорничну, малинову тощо, яблучний пиріг. А солодощі – це розпушувачі, а це і алергії, і інші проблеми. Цукор краще замінити медом чи вживати лише допустиму дозу цукру», – радить лікар.

Дітям також потрібно робити прогулянки, аби не сидіти постійно за столом. Телефон використовувати лише сидівши за столом, а не ходити згорбившись над екраном. Сидіти лікар радить дівчаткам на сідницях, а хлопчикам – на стегнах – це допомагає зберегти гарну поставу.

Щодо лікування та профілактики, то для всіх це індивідуально:

«Є, що дитину ставиш за 10 днів, а є що за місяць, а буває і рік витягуєш. Бувають і такі випадки, коли треба операцію. То я, як бачу, що потрібне хірургічне втручання, не беруся за такі випадки. Це вже до іншого спеціаліста треба».

На думку лікаря, найбільше, що впливає на здоров’я – це образи на людей, а, особливо, на рідних. Тому Іван Сергійчук радить не ображатися на людей, аби бути здоровим і у гармонії з собою.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання  «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: