14:10, 31 Грудня 2019

Фотоапарати, презервативи та танці до ранку: що рекламували на Волині

Новорічна забава до ранку, знижені ціни на хутро, солодощі та зброю, новочасна техніка та засоби для здоров’я: таку рекламу можна знайти у волинській пресі зразка міжвоєнного двадцятиріччя.

Напередодні Різдва та нового року у газетах рясніло від святкових вітань різноманітних фірм та закладів. До прикладу, веселих свят та щасливого нового року зичила своїм клієнтам луцька броварня Земана.

Водночас, знижки з нагоди Різдва та нового року пропонував магазин хутряних виробів Шльоми Осіпова, що працював у Луцьку на вулиці Базиліанській. Пропонували придбати хутра, кожухи та муфти. Фірма існувала, як повідомляли у рекламі, з 1827 року.

Вітав клієнтів з різдвяними та новорічними святами також кравецький заклад Н.Кірхман, що працював на вулиці Ягеллонській у Луцьку. Акції з нагоди свят влаштовував годинниковий магазин С.Рапопорта на Ягеллонській. Для кожного ласуна, дорослого чи малого, найважливішими ласощами під час свят називали тістечка, спечені на порошку доктора Августа Оеткера. Замовити перед святами свіжу випічку пропонували у цукерні та пекарні М.Бляка, яка працювала у Луцьку на вулицях 3-го травня та Ягеллонській. Вітаючи клієнтів, пропонували торти, тістечка, пончики та пряники за зниженими цінами.

Окрім придбання товарів, у святковий період пропонували знижки на послуги. Дешеві міжміські телефонні розмови рекламували до свят наприкінці 1933 року. 23-26 грудня 1933 року, а також 1 січня 1934 року обіцяли цілодобові найнижчі тарифи на телефонні розмови.

Під ялинку волинян закликали придбати зимове взуття фірми «Bata» для дітей та дорослих.

«Чи можна забути про себе, купуючи святкові подарунки?», – запитували читачів автори повідомлення про Базар народних промислів у Луцьку. На базарі можна було придбати вироби кераміки, ткацтва, дерев’яні вироби тощо за доступними для кожного цінами. Найкращим подарунком називали килим, закликаючи дешево закупитися та обдарувати усіх знайомих та родичів.

Радіолюбителям до кожної батареї «Tytan» до кінця грудня обіцяли подарунок – запатентований ліхтарик «Tytan-bobo».

Несподіванку кожному клієнту з нагоди свят обіцяла луцька фірма «Б.Баковецька і син», що існувала з 1882 року. Повідомляли про те, що отримали великий асортимент взуття, для карнавалу – шовкові пантофлі останніх моделей. Для любителів лижного спорту продавали спортивне взуття фірми «Standart», в асортименті також було офіцерське взуття.

Зброю, амуніцію, велосипеди та швейні машинки продавала фірма Здіслава Піновського у Луцьку на вулиці Пілсудського. Ці товари пропонували придбати як святкові подарунки.

Веселих свят та нового року зичила клієнтам фірма «Ліберман», яка торгувала у Луцьку винами, горілками та лікерами. Анонсували знижені до свят ціни та знижки у разі великих покупок.

Зі святами вітав лучан кравецький заклад «Ярослав Лішка», який працював на вулиці Пілсудського.

Найсердечніші вітання клієнтам надсилав перукарський заклад «Єдність» на вулиці Ягеллонській у Луцьку. Обіцяли швидке та гігієнічне обслуговування – стрижки, гоління та миття голови.

Кравецький заклад «А.Маргель» з Луцька приймав замовлення на чоловічі та шкільні вбрання та вітав з різдвяними та новорічними святами.

Публікували також анонси балів та вечорів танцю. Наприклад, Спілка громадянської праці жінок у Луцьку влаштовувала 13-го січня 1934 року у залах Клубу працюючої інтелігенції бал-маскарад. Обіцяли багато розваг та несподіванок, а для трьох найбільш винахідливих костюмів – нагороди.  Згодом ця ж спілка організовувала дансинг 10 лютого у залі керівництва воєводства. 4 лютого 1934 року у приміщенні кінотеатру «Сонце» у Луцьку організовували великий бал-маскарад для збору коштів на освітні та культурні потреби.

Традиційний святковий дансинг 26 грудня 1933 року організовувала організація легіону молодих у Луцьку.

У Ковелі кафе «Versal» повідомляло про дансинги щосуботи та щонеділі. Розпочинали заходи о 8 вечора, грав оркестр під керівництвом сестер Шехтер.

Велику Сильвестрову ніч з розвагами до ранку організовували у ресторані-кав’ярні-дансингу «Palais de danse». Анонсували багато несподіванок, проводжання старого та вітання нового 1934 року, артистичні виступи та гру музичного ансамблю.

У кожному числі газети «Wołyń» друкували рекламу лимонадів та пива акціонерного товариства  Бергшльоса з Рівного.

Три характеристики фотокамер «Кодак» описували в одному з рекламних повідомлень зразка 1930-их років: прості, гарно зроблені та незвично дешеві. Найдешевша з камер, «Hawk-Eye», коштувала 35 злотих у цінах 1932 року та 25 – у 1933, найдорожча – до 135 злотих.

У центрі Луцька, на вулиці Ягеллонській (нині –  Лесі Українки) можна було придбати мотоцикли відомих англійських фабрик «Royal Enfield» та «A.J.S». Техніку продавав представник у Волинському воєводстві Л.Котляр.

«Здоров’я – це скарб, презервативи «Primeros» – це гарантія здоров’я», — йшлося в іншому рекламному повідомленні.

Регулярно у волинській пресі друкували рекламу посилок до радянської Росії. Переслати за кордон одяг, їжу, ліки та гроші можна було через представництва варшавської фірми у Луцьку та Ковелі.

На головній вулиці Луцька працював також аптечно-насіннєвий склад Ерліха, який рекламував насіння найкращих закордонних та вітчизняних фірм за мінімальними цінами. Фірма працювала з 1902 року.

Ще одне з регулярних оголошень у польськомовній волинській пресі – краківські курси «Wiedza», які пропонували підготовку до гімназійних екзаменів та обіцяли знижки для військових та інвалідів.

Найбільші на теренах тогочасної Польщі поклади базальту розробляли в Яновій долині поблизу Костополя. У рекламі стверджували, що цей базальт – досконалий матеріал для будівництва доріг та пропонували отримати товар на умовах кредиту.

Дирекція державних лісів у Луцьку продавала насіння сосни звичайної та ялини європейської. Проти тарганів та інших комах волинян закликали використовувати радикальний засіб «Flurin». Стару порцеляну, антикваріат, банкноти та бони скуповував у Луцьку А.Беднарський. У Рівному з 1895 року працювала фірма «М.Міхальський та син», яка пропонувала придбати фортепіано та фісгармонії.

Серед оголошень 1936 року – нагадування про замовлення торгових місць на сьомих Волинських торгах у Рівному.

За 50 грошів пропонували придбати книги рецептів доктора Оеткера,а також його засоби для консервації.

Подолати головний біль волинянам 1930-их років радили за допомогою порошків «Kowalskina». Наголошували, що варто остерігатися підробок і перевіряти, що товар містить фірмовий знак – серце у персні.

Свої послуги лучанам пропонував косметичний кабінет «La bella» на вулиці Красінського. К.Головінська повідомляла, що закінчила косметичні курси у Польщі, Росії та Франції та використовує найновіші методи з царини лікувальної косметики, які використовують у паризьких косметичних кабінетах. Серед послуг – усунення подвійного підборіддя, ручний, електричний та вібраційний масаж обличчя та шиї, омолодження шкіри, фарбування волосся, брів та вій тощо.

У Луцьку зі складу можна було придбати дерев’яні будматеріали та іншу продукцію агенції «Paged».

Зморшки, вугрі та інші вади шкіри зникають завдяки крему «Cazimi» – переконували в одному з рекламних повідомлень.

Фірма «Tea best Shanghai» зі складом у Варшаві пропонувала каву, какао та чай та шоколад.

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: