16:45, 14 Травня 2018

Експерти розповіли про виклики та перспективи децентралізації на Волині

У Волинському Центрі розвитку місцевого самоврядування відбулася прес-конференція, яка була присвячена процесами децентралізації на Волині.

Про це інформує Волинський ЦРМС, який створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.

Директор Волинського Центру розвитку місцевого самоврядування Анатолій Пархом’юк наголосив, що процес децентралізації – незворотній і не стоїть на місці. Він додав, що суто децентралізація не є метою, йдеться про покращення життя у громадах та створення безперешкодного доступу до послуг.

Він нагадав, що на Волині вже створена 41 об’єднана територіальна громада. Торчинська ОТГ, яка стала 41, готується до першої сесії та може врахувати досвід попередніх 40 об’єднаних громад Волині.

Зауважив директор Волинського ЦРМС і про те, що нині в волинських ОТГ йдеться не про стару модель управління, а про ефективну модель місцевого самоврядування. Об’єднані громади пишуть стратегії, а потім успішно їх реалізовують.

Серед викликів – необхідність появи перших ОТГ у Горохівському та Камінь-Каширському районах. У Горохівському районі частина сіл увійшла до Городищенської ОТГ, але суто горохівської ОТГ тут поки немає.

Експерт розповів, що незабаром у Горохівському району може з’явитися Мар’янівська ОТГ. Адже представники громади виграли чергову судову тяганину.

«Відкрите «зелене світло» для Мар’янівської громади», – зауважив Пархом’юк.

А ось появу Горохівської ОТГ у свій час не змогли відстояти у судових спорах.

У Камінь-Каширському районі наразі не створили жодної ОТГ. 23 травня у Камінь-Каширську мають відбутися дебати, які будуть присвячені успіхам і викликам децентралізації. Наразі створенню громад у цьому районі заважають суб’єктивні чинники, наприклад, боязкість деяких посадових осіб втратити свої крісла.

Також під час прес-конференції журналістам розповіли про особливості закону про приєднання до міст обласного значення. Приміром, Володимир-Волинський оточений ОТГ, тому у майбутньому йтиметься про можливе об’єднання із цими громадами, щоправда, такий варіант розвитку подій залежатиме від компромісів та вміння домовлятися.

У Нововолинська є перспективи об’єднання із Грядою, Грибовицею та Благодатним, причому це слід зробити так, щоб уникнути анклаву. Якщо говорити про Луцьк, то наразі йдеться про ймовірне об’єднання із Прилуцьким, бо у Гіркій Полонці поки не готові до об’єднання. Якщо говорити про інші населені пункти довкола Луцька, то подали документи до ЦВК Липинська та Підгаєцька ОТГ.

У ще одному місті обласного значення – Ковелі – ініціативу об’єднання озвучила одна із фракцій: є перспективи щодо об’єднання із Зеленською і Білинською сільськими радами. Щоправда, залишається відкритим питання, чи готовий Ковель до об’єднання.

Радник із децентралізації Волинського ЦРМС Оксана Урбан розповіла, що Україна рухається до європейської моделі територіального устрою. Також йдеться і про децентралізацію фінансів і отримання ОТГ додаткових коштів. Вона додала, що чимало ОТГ утворюються після навчальних турів, коли, побувавши в об’єднаній громаді, мешканці необ’єднаної, наживо бачать перспективи і успіхи децентралізації.

«ОТГ – це зміна цифр у бюджеті, можливостей та думок в голові», – резюмувала радник.

Довідка: Менше 8 % громад Волині не визначилися із своїм майбутнім і є так званими «білими плямами». У 41 волинській ОТГ нині проживає 290 тисяч осіб, що складає 28 % населення області. Площа ОТГ покриває 45 % усієї області.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: