12:04, 10 Травня 2018

Екологічний вид транспорту: що варто знати волинянам про електромобілі

Електрокари у Європі, як і у всьому світі, давно стали популярними: європейців заохочують купувати цей екологічний вид транспорту, надаючи податкові пільги. В Україні електромобілі теж уже не новинка. Про переваги електрокарів та яка ситуація на Волині з’ясовувало інтернет-видання «Волинь Online».

Скільки вартує придбати таке авто, яка ситуація із законодавством та наскільки вигідніше для себе і довколишнього середовища, ми насамперед поцікавилися в голови правління «Асоціації учасників ринку електромобілів» Арсенія Абдураїмова.

Де придбати таке авто? Яка їх вартість?

Це залежно від того, який із видів електромобілів ви хочете купити, оскільки купити можна і у офіційних поставників, і у дилерів, які продають використані авто, які привозять в основному з ринку США, ЄС тощо. Відповідні і ціни будуть – вживаний електромобіль можна придбати від 8-9 тисяч доларів і Tesla Model X, наприклад, до 100 тисяч доларів. На ринку є практично весь сегмент від дешевих використаних і до дуже дорогих елітних.

Які плюси та недоліки у законодавстві щодо електрокарів?

Основний плюс, у нас в цьому році дуже інтенсивно почав розвиватися ринок, бо нам вдалося, крім того, що у 2015 році відмінили 10 % мита, то з цього року вдалося відмінити і 12 % ПДВ. Отож, якщо порівнювати із офіційними поставками, то електрокари стали на 30 % дешевші. Те, що стосується неофіційних – вони не сильно подешевшали, бо і раніше на розмитнення особливо не витрачалися гроші, адже визначити вартість вживаного автомобіля, тим більше, якщо він побував у ДТП, достатньо важко, і, відповідно, цим користувалися і завозили їх дешево. Звісно є подешевшання, але не пропорційне зняттю податків, бо сірі схеми – це сірі схеми. Якщо говорити щодо офіційних, то вони якраз з цього року завдяки зняттю податків стали конкуренто спроможні.

Наскільки дешевше вартує їздити на такому авто?

Практично майже в 10 разів. Дивлячись, з чим порівнювати. Якщо порівнювати з хороших дизельним двигуном чи двигуном на газу, то це приблизно в 5-6 разів. Якщо порівнювати з бензиновим двигуном не останнього покоління, то це може бути і в 10 разів. Простий приклад, машина B-класу не сильно велика використовує по місту приблизно 130-150 до 200 Вт / км. Якщо ми за кіловат зараз платимо за розцінками для приватних споживачів до 2 гривень за кВт, то ми за дві гривні можемо проїхати приблизно 7 км. А на бензині в середньому містом авто використовує приблизно до 10 літрів на 100 км. Відповідно на 10 км ми потратимо 1 л бензину, який вартує приблизно 30 гривень. Відповідно, залежно від використання, в 5-10 разів дешевше.

Як заряджати і де?

Достатньо багато на сьогодні є зарядних точок. У нас все чомусь називають зарядними станціями, хоча насправді не все, що у нас використовується для зарядки, є зарядною станцією. Але тим не менше є такий додаток https://www.plugshare.com, у якому детально вказані місця, де можна підзарядити електромобіль. До прикладу, в Києві на сьогодні їх більше, ніж заправних станцій.

У Луцьку є три суперчарджи установлені, один суперчардж зараз монтується та ще є чотири зарядні точки. Отож, всього 8 зарядних станцій.

Які можуть бути небезпеки із таким авто? Чи дійсно транспорт екологічний?

Звичайно. Справа у тому, що побутує думка і багато хто ставить питання «А як же так, все рівно, щоб виробити цю електроенергію, потрібно спалити якесь паливо?». Але, якщо відступити від зеленої енергетики, атомних електростанцій, де зовсім інший підхід і співвідношення нанесення збитку навколишньому середовищу до кількості виробленої електроенергії набагато краще, ніж на теплових електростанціях, і говорячи навіть про найгірший варіант з екологічної точки зору, а це спалювання вугілля, то, по-перше, вугілля спалюють набагато менше. Простий приклад, при спалюванні одного літра бензину ми отримуємо приблизно 5 кВт рухомої енергії та 6 кВт теплової. Ця теплова енергія викидається просто через охолоджувальний радіатор. Так от, ми більше половини викидаємо у вигляді тепла в атмосферу. Коли ми говоримо про спалювання вугілля, то, як мінімум, ця енергія не викидається, а це вже у два рази вигідніше, з точки зору енергетичної. Але, крім того, при спалюванні вугілля на теплових електростанціях є системи, де можуть осадити ці викиди, відфільтрувати і спалити їх повторно. Це промислова очистка. Звісно, викидів в атмосферу у рази менші, тому це набагато екологічніше.

Де ремонтувати потім таке авто?

Звісно, це якщо питання стоїть в поломці щодо ходової частині, то вона – ідентична, і, фактично, всі станції технічного обслуговування, які обслуговують бензинові, готові обслуговувати. Те, що стосується електричної частини, то, як правило, ті дилери і торгові точки, які реалізують цю техніку, вони або підписують договір на обслуговування, або організовують обслуговування цієї техніки.

Скільки років служить акумулятор?

Знову ж таки, справа у тому, що, якщо у машині акумулятора достатньо для того, щоб проїхати 500 км і для цього його достатньо зарядити один раз, то, звісно, він буде служити в п’ять разів довше, ніж в акумулятор, який за один заряд, проїжджає 100 км. Тому тут час залежить від частоти зарядів. Ті, що зараз використовують в «Nissan Leaf» акумулятори, ходять приблизно 2 -2,5 тисяч циклів. Сучасні акумулятори ходять уже 5 тисяч циклів. Тобто, якщо одного заряду акумулятора хватає на 300 км і цей акумулятор ходить 5 тисяч циклів, відповідно акумулятор розрахований на 1,5 мільйона кілометрів пробігу. За який час транспортний засіб подолає цю відстань, це залежить від інтенсивності використання цього транспортного засобу. Якщо він буде стояти, то ясно, він може стояти і вічно. А, якщо його інтенсивно використовувати кожного дня, то відповідно сучасний двигун внутрішнього згоряння, як правило, ходить не більше 3-4 років, то акумулятор у тому ж самому таксі при інтенсивній експлуатації може ходити приблизно 10 років.

Як утилізувати такі акумулятори згодом?

Знаю досвід Китаю, де ці акумулятори не утилізують, їх використовують для згладжування енергетичного піку. Тобто, коли, на приклад, акумулятор має 100 А•год, то він придатний для використання в авто, коли він стає 70 А•год (втрачає 30 % своєї місткості), то це і є його життєвий цикл в авто, і далі він в електромобілях не використовується. Але після 10 років експлуатації акумулятора в транспортному засобі, його можна ще 20 років експлуатувати в так званих паверволах. Так от, в Китаї акумулятори, відпрацювавши на автономному електротранспорті, використовують просто для накопичення електроенергії і нічного накопичування за нічним тарифом для використовування цієї електроенергії в денний час, щоб економити на різниці тарифів.

***

Як з’ясували ми в Регіональному сервісному центрі МВС у Волинській області наразі на території області є понад сотню електрокарів та авто-гірбридів.

«Станом на 8 травня 2018 року на обліку в територіальних  сервісних центрах МВС перебуває 136 транспортних засобів, оснащених електричним типом двигуна та гібридних типів бензин-електро, дизель-електро, які зареєстровані за мешканцями Волинської області. Відповідно за лучанами та жителями Луцького району – 80», – розповів керівник Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області Олександр Малашко.

Також вперше зареєстрованих транспортних засобів, обладнаних електричним типом двигуна та гібридних типів бензин-електро, дизель-електро, з початку 2018-го року – 11 у територіальному сервісному центрі МВС 0741 (Луцьк та Луцький р-н) та 20 – в територіальних сервісних центрах МВС Волинської області.

Як пояснюють у сервісному центрі, процедура державної реєстрації транспортних засобів, оснащених електричним типом двигуна, відбувається на загальних підставах. Тобто при цьому немає жодних відмінностей від  звичної процедури реєстрації транспортних засобів з двигунами внутрішнього згоряння. Охочим у майбутньому зареєструвати транспортний засіб, оснащений електричним двигуном, варто знати, що перелік необхідних документів при цьому відрізняється в залежності від категорії транспортного засобу (легкові авто, мототранспорт і т. і.); країни виробництва, підстав реєстрації (перша реєстрація, перереєстрація при укладенні договору і т. і.).

Також ми розшукали власника електрокара. Віталій (прізвище із певних мотивів чоловік називати не захотів) розповів, що автомобіль придбав півроку назад і дуже задоволений. Каже, що дивлячись на ціни на пальне, розуміє, що це виходить набагато дешевше.

Чоловік підтверджує, що економія приблизно у 10 разів. Щоб було зручно заряджати Віталій разом із автомобілем придбав дві зарядні станції: одну поставив у себе на фірмі, одну – собі вдома. Влітку на автомобілі можна проїхати до 150 кілометрів, перш, ніж він розрядиться, однак чоловік їздить ним не на великі відстані, отож, йому дуже комфортно.

Влітку автомобіль також заряджається швидше: якщо повністю розряджений, то потрібно заряджати години три, взимку – годин п’ять. Однак каже, що можна постійно підзаряджати, як мобільний телефон. Єдине, що дуже незручно заправляти ці автомобілі на заправках, які спочатку були безкоштовні. Зараз вони платні, вартують небагато, однак за місце стоянки на заправній станції беруть 90 гривень. Акумулятори в його авто – секційні, одна секція вартує приблизно 100 доларів США. Якщо одна виходить із ладу, то не потрібно замінювати повністю акумулятор, можна – лише одну секцію.

Віталій каже, що і його друг користується такими авто. У цьому волинському місті лише три автомобілі таких є, два із них – Віталія та його друга. Віталій також каже, що коли перевозив через кордон авто, то йому вийшло приблизно в чотири рази дешевше розмитнення, ніж на звичайне авто. Віталій переконаний, що із часом всі перейдуть всі на такий вид транспорту.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: