13:07, 27 Серпня 2019

Дитсадки і освітлення – як громада біля Луцька вирішує свої проблеми

На громаду із дев’яти сіл є лише два дитсадки, один із яких вже переповнений. Однак Княгининівська громада, яка ще в грудні 2016 року об’єдналася, не сидить на місці та поступового вирішує проблему із дитсадками – один дитсадок відремонтували і можуть прийняти ще декілька груп діток, інший планують добудувати та ще один звести з нуля на 160 місць. Тим часом громада вже вирішила одну із нагальних проблем – вуличне освітлення. Тут переплюнули навіть обласний центр – залишилося освітити лише одну невелику вулицю у всій громаді.

Як Княгининівська ОТГ вирішує свої проблеми дізнавалося інтернет-видання «Волинь Online».

Дитсадок приймає до себе дітей із восьми сіл ОТГ і ще має вільні місця

У смт Рокині дитячий садок побудували ще за радянських часів і розрахували на 220 місць, адже тут було наукове містечко, проживало багато молодих сімей. Зараз садочок приймає дітей із восьми сіл – Буків, Брище, Сирники, Княгининок, Милуші, Милушин, Зміїнець та, звісно, ж Рокині приводять сюди дітей, а у дев’ятому селі громади, у Моташівці, дітей, які ходять в дитсадок, зараз немає.  Всього у Рокинях — 110 вихованців та відповідно шість груп.

Як пояснила голова ОТГ Олена Твердохліб, у селі Княгининок до дитсадка зараз дуже велика черга. Народжують дітей і зразу стають у чергу, аби потрапити у дитсадок. За минулий рік черга лише почала збільшуватися, адже зросла народжуваність.

У Рокині ж не всі села готові віддавати дітей, адже їм не по дорозі на роботу, однак були такі батьки, які віддавали до Луцька в дитсадок, а потім поверталися до Рокинь, бо тут змінили графік роботи – тепер дитсадок працює з 7:30 до 19:30. Дітей довозять батьки, окрім Брища: звідти забирає автобус – сільрада уклала договір із перевізником.

Олена Твердохліб каже, що за рахунок того, що тут можна було ще облаштувати зайві групи сільрада у 2018 році виділила кошти і зробили ще дві групи: ремонт, закупили меблі та ортопедичні матраци, облаштували ігрові зони, душ. А до цього тут були лише майже аварійні стіни.

«У 2015 році як я стала головою, то поїхала в Боратин, там все було таке гарне, от я і загорілася зробити таке ж в Княгининку, але у нас там самі приміщення такі старі. І ми почали по одній групі робити, а тут виникло питання, що є перенасиченість груп, є діти і нема приміщення, а Рокинях якраз великі приміщення, от і зробили тут», – каже Олена Твердохліб.

На території облаштували дитячий майданчик, ще один – у стадії завершення. Спортзал зробили тут ще до об’єднання. Є також музичний зал та приміщення для облаштування басейна, але поки що на це немає коштів. Потрібно також провести утеплення всього приміщення, перекрити дах над правим крилом. Є вже вся проектно-кошторисна документація на перекриття, проект пройшов експертизу, є вже договори із підрядниками. Є розроблений проект і на заміну даху основної будівлі теж, але станом на 2017 рік це коштувало 2,8 мільйона гривень, а зараз ціни виросли.

У дитсадку працюють 12 вихователів, також педагоги, зокрема, вчитель англійської мови, логопед-психолог, інструктор з фізкультури тощо. Із Луцька лише один педагог, інші всі – місцеві мешканці.

Вихователь-методист Тетяна Войцеховська запевняє, що педагоги у них хороші:

«Хоч і молоденькі, але вони молодці, я ними дуже задоволена».

У дитсадку є камери спостереження, то ж ніхто чужий на територію непомічений зайти не може. Окрім того, це хороший спосіб зберегти майно громади: якщо хтось пошкодить — винуватця відразу знайдуть.

Олена Твердохліб каже, що директор Рокинівського НВК, куди входить і дитсадочок, постійно намагається залучати різноманітні фонди та гранти, аби витрати покривалися не лише за рахунок громади.

«Це обумовлено певне тим, що Рокинівська селищна рада завжди була така дотаційна і мусили виживати самі. Коли ми об’єдналися, то в них ця підприємницька жилка залишилася», – розповідає голова.

До слова, як вона запевняє, батьки платять лише за харчування 14 гривень за день, а це становить лише 40 %, інші 60 % покриває  сільрада. Пільгові ж категорії харчують безплатно.

Вихователь-методист каже, що було багато батьків, які возили дітей до Луцька, але зараз починають вертатися в Рокині, бо у місті і дорого, і немає місця.

Олена Твердохліб розповіла, що Луцьк вимагає, щоб громада платила за тих дітей, які ходять у дитсадки міста, однак у громаді з цим не згідні:

«Всі батьки цих дітей працюють у місті Луцьк, податки вони платять у Луцьк, тому якби ті діти захотіли їздити сюди, то ми мусили б брати гроші з батьків. Але якби батьки б працювали на території громади, ясно б, що громада їх фінансувала. Якби нам віддали ті податки, які батьки сплачують у місто, то ми б з радістю сплачували гроші за дитсадки у Луцьку», – запевняє голова.

Автобусом забезпечили б, якби б більше дітей ходило у дитсадок у селі Рокині, тим більше, що перевізники не відмовляються сюди їхати, адже ями на дорозі до дитсадка громада залатала.

Сільський дитсадок, у який вже черга понад 100 діток, потрібно добудувати

У Княгининку ж навпаки потрібно добудовувати садочок. Зараз це питання вивчають проектанти. У 2015 році в Княгининку було лише 48 діток у черзі до дитсадка, зараз – 102. Народжуваність лише зростає, то ж потрібні місця у дитсадку, який вдвічі менший, ніж у Рокинях. В яслах буде цього року 23 дитини, на молодшу групу набір – 52 дитини. Всього – 112 діток. Та ще у черзі – 102 дитини, а дитсадок розрахований лише на 90 дітей. Черга, яка відкрита та електронна, вже є аж на 2021 рік.

Заступник директора з навчально-виховної роботи Юлія Сосоловська, яка родом із Липинської громади, що теж біля Луцька, каже, що частину дітей намагаються відправляти в Рокині, однак не всі батьки погоджуються, бо їм незручно довозити дітей. Зараз набирають в дитсадок уже за кількістю ліжок та сподіваються, що вдасться добудувати дитсадок. Окрім цього є проблема, що немає ні спортивного, ні музичного залу. Заступник директора з навчально-виховної роботи просить хоча б музичний, бо дуже важко проводити дитячі свята в тісних групах, коли прийдуть батьки. Так само важко проводити і батьківські збори – немає де поміститися.

Юлія Сосоловська каже, що раніше тут також мали проблеми із вихователями, не могли знайти а студенти Луцького педколеджу не справлялися із обов’язками – старалися, але їм було важко поєднувати і навчання і таку відповідальність за діток. Однак зараз у колективі є вже вісім вихователів. Як і дитсадок у Рокинях, цей теж працює з 7:30 до 19:30.

Також Княгининівська ОТГ планує податися на тендер від ЕСКО, яка працює із ОТГ. Тендер не потребує ніяких вкладень від громади. Якщо вони виграють, то зможуть провести утеплення дитсадка та школи за рахунок коштів ЕСКО. Завдяки цьому зможуть економити на опаленні, а кошти для компанії повертати за рахунок зекономлених на опаленні. Утеплення будівлі ніяк не вплине на майбутню добудову, оскільки проектанти пропонують не робити спільну стіну, а зробити галерею-перехід і окреме приміщення. То ж будуть пробувати використати свій шанс і утеплити дитсадок в Княгининку. Зробити це хочуть і в Рокинях, але там поки що є перешкода – щоб взяти участь у тендері потрібно, аби був один вид опалення протягом чотирьох років.

Попри труднощі у Княгининівському дитсадку панує позитивний настрій. Облагороджують територію, посадили плодові дерева, аби можна було варити дітям компот із власних ягід та планують посадити ще дерева, однак чекають, коли проектанти визначать, де буде добудова.

Ще один дитсадок громади поки що лише у планах – у селі Зміїнець хочуть побудувати дитсадочок на 160 місць.

Дитсадки громади опалює місцевий підприємець соняшникових пелетами

Опалюють і садочки і школи від завдяки соняшникові пелетам. У Рокинях цю функцію виконує нова котельня, яка раніше була газова.

«Газ почав дорожчати і ми вирішили, що нам треба таки попробувати твердопаливну. Тим більше нам кожного разу треба було з «Нафтогазом» про щось домовлятися, з «Волиньгазом» теж. Коли ми через тендер купили у львівської фірми газ дешевше на 7 гривень, зразу почалися перевірки і нам почали вставляти палки у колеса, навіть був момент, коли відключили зимою газ. То ж вирішили перейти на твердопаливне опалення», – розказує голова.

Опаленням зайнявся місцевий підприємець, який закупляє в інших областях, де вирощують соняшник, а лушпиння переробляють на пелети.

За словами Олени Твердохліб, після встановлення цієї котельні, зріс рівень температури. Раніше було 18 градусів і діти мерзли, мусили одягатися. До слова, підприємець також із громади, підприємство його зареєстроване на території громади і він платить ще 250 тисяч гривень податків в рік до бюджету ОТГ.

Котельня у селі Княгининок належить громаді, але її здали в оренду тому ж самому підприємцеві, що опалює НВК в Рокинях. То ж тут теж опалюють твердим паливом.

У всіх семи селах ОТГ зробили вуличне освітлення

У Княгининівській ОТГ зробили вуличне освітлення на 70 кілометрах доріг. Переважно на це витратили кошти громади, однак у 2017 році 350 тисяч гривень та 420 тисяч гривень у 2018 році на вуличне освітлення витратили із інфраструктурної субвенції, яку держава дала на розвиток, коли громада об’єдналася.

Олена Твердохліб розповіла, що і до об’єднання робили освітлення в селах, але поступово. Наприкінці 2018 року зробили вуличне освітлення у всіх селах. Зараз неосвітлена лише одна вулиця у селі Буків, оскільки там дерев’яні стовпи, які треба заміняти. Ці стовпи – це власність «Волиньобленерго» і тому громада чекає, поки ці стовпи замінять стовпи. Ліхтарі можуть повісити і вже, але потім доведеться їх знімати і знову вішати, а це будуть зайві витрати.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання  «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: