16:28, 26 Квітня 2024

Дуда і Науседа вважають, що програму ядерної зброї треба розширити на східну Європу

Програма НАТО щодо ядерного обміну (Nuclear Sharing) має бути розширена на країни східної Європи.

Про це на спільній прес-конференції в Литві у межах відвідання навчань НАТО Brave Griffin заявили в п’ятницю президенти Польщі і Литви Анджей Дуда і Гітанас Науседа, передає кореспондент «Укрінформу».

Як зазначив Дуда, росія розміщує свою ядерну зброю у білорусі, ймовірно вона також є у Калінінградській області рф. Відтак, москва порушує міжнародне право щодо поширення ядерної зброї, і це потребує реакції з боку НАТО.

Дуда наголосив, що у зв’язку з цим програма Nuclear Sharing має бути розширена «на інші країни східного флангу НАТО».

«Як представник однієї з цих країн я піднімаю цю тему, запевняючи про готовність до участі в цій програмі», – підкреслив Дуда.

На його переконання заяви росії, що це саме у відповідь на програму Nuclear Sharing росія розширює свою ядерну присутність, є «баламутною російською пропагандою і дезінформацією».

Своєю чергою Науседа зазначив, що розширення програми Nuclear Sharing на східний фланг НАТО «було би цілком зрозумілим кроком». За його словами, це був би «не агресивний крок, а елемент відлякування».

На переконання обох президентів, Сувальський перешийок є зоною, що перебуває під «особливою загрозою», відтак проведення навчань НАТО в цьому регіоні є дуже потрібним кроком.

Як відомо, навчання Brave Griffin проводяться зараз в Алітуському районі Литви, в межах Сувальського перешийка – територій Польщі та Литви, що відділяє Калінінградську область рф від території білорусі. Метою навчань за участю союзницьких підрозділів із США та Португалії, є спільна оборона Сувальського перешийку. У навчаннях задіяні 1,5 тис. військових і майже 200 одиниць військової техніки.

В межах програми НАТО Nuclear Sharing ядерна зброя перебуває на територіях Бельгії, Німеччини, Італії, Нідерландів і Туреччини.

Напередодні міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив журналістам у Сеймі, що в РП за зовнішню політику відповідає уряд, і він «не уповноважував президента» Дуду публічно говорити про програму Nuclear Sharing щодо розміщення ядерної зброї.

Прем’єр-міністр Дональд Туск у цьому зв’язку заявив, що планує якомога швидше зустрітися з президентом, щоб зрозуміти його наміри.

Дуда призначив таку зустріч на 1 травня, але в четвер стало відомо, що вона не відбудеться, оскільки у Туска – запалення легенів, і він на деякий час припинить публічну активність.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: