19:35, 12 Березня 2020

Депутати Волиньради просять центральну владу не допустити приватизації спиртзаводу в Луцьку

Звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо  недопущення приватизації Луцького МПД ДП «Укрспирт» ухвалили депутати Волиньради.

Про це йшлося під час пленарного засідання 29 сесії Волинської обласної ради 12 березня.

«Одним з найстаріших підприємств Волинської області є Луцьке МПД державного підприємства «Укрспирт», засноване ще у 1946 році.

Продукція комбінату відзначається високими органолептичними властивостями, її випуск забезпечується надійним контролем на всіх етапах та багатоступеневою системою фільтрації. Для виготовлення міцних напоїв використовуються високоякісні спирти та виключно натуральна сировина. Спирт виробництва Луцького МПД ДП «Укрспирт» за своїми фізико-хімічними характеристиками входить у п’ятірку найкращих в Україні. На заводі упроваджено замкнутий цикл виробництва – від спирту до готових горілчаних виробів.

Горілка, вироблена у Луцьку з дотриманням кращих традицій і державних стандартів за оригінальною рецептурою, користується популярністю не лише на внутрішньому ринку, але й експортується до Європейського Союзу, зокрема до Німеччини.  Підприємство, де працює близько 150 осіб, забезпечує стабільні надходження до державного і місцевого бюджетів. Його діяльність займає помітне місце в економіці Волинського регіону. Тому ми вбачаємо своє важливе завдання у тому, щоб створити умови для стабільної і прогнозованої роботи підприємства та його розвитку на перспективу.

У грудні 2019 року Верховна Рада України ухвалила закон, який з 1 січня 2020 року скасував державну монополію на виробництво спирту з метою вивести цей ринок з тіні. Закон України «Про внесення змін до закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» щодо лібералізації діяльності у сфері виробництва і обігу спирту етилового» поміж іншим передбачає приватизацію існуючих спиртзаводів. Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України планує завершити приватизацію об’єктів державного підприємства «Укрспирт» до 1 липня 2021 року.

Підтримуючи у цілому курс, спрямований на демонополізацію та приватизацію галузі, водночас постає питання про конкретний механізм його реалізації. На жаль, держава у цьому процесі демонструє некомпетентність, прагнення до фасадних реформ, небажання витрачати час та ресурси на відпрацювання ефективних моделей.  Поки усе виглядає так, що чиновники, які займаються цим питанням, не мають чіткої програми реформування. Демонополізація презентується як один з кроків, але уявлення про весь шлях немає,  тоді  як  успішна  реформа  можлива  лише  за  умови  наявності цілісної програми реформи з визначенням етапів, строків, відповідальних виконавців та прогнозованих наслідків кожного етапу.

Небезпідставними є й наші побоювання, що запропонована урядовцями модель «спочатку демонополізація, потім приватизація» призведе до продажу державних заводів за ціною металобрухту, беручи до уваги, що їх матеріально-технічна база у переважній кількості випадків є застарілою. Держава може практично за безцінь втратити свій стратегічний актив, здатний приносити сотні мільйонів гривень надходжень до бюджету.

І невтішні приклади такого сценарію розвитку уже існують. У лютому цього року цілісний майновий комплекс Івано-Франківського обласного об’єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості продали з аукціону за 29,76 мільйона гривень. Початкова вартість комплексу становила 58,35 мільйона гривень, однак з другої спроби майно продали лише за 50 % стартової вартості. За інформацією місцевих ЗМІ, устаткування заводу вже активно демонтується. Підприємство, яке мало понад 140-річну історію, практично ліквідоване.

З урахуванням вищевикладеного, з метою недопущення руйнації спиртової галузі регіону, ми, депутати Волинської обласної ради, звертаємося з проханням не допустити приватизації Луцького місця провадження діяльності державного підприємства «Укрспирт», унаслідок якої підприємство припинить свою багатолітню діяльність, а сотні працівників та членів їхніх родин залишаться без роботи та засобів для існування.

У зв’язку з цим, пропонуємо прийняти відповідні рішення для того, щоб залишити Луцьке МПД ДП «Укрспирт» у державній формі власності або, як альтернативний варіант, передати підприємство у спільну власність територіальних громадам сіл, селищ, міст області», – йдеться у зверненні.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: