20:04, 26 Серпня 2019

Депутат міськради, член виконкому та нардеп – як лучанам розрізняти. ЕКСПЛЕЙНЕР

Органи місцевого самоврядування та центральної влади мають різні повноваження та вирішують різні питання. Часто люди плутають і звертаються із своїм питанням не до тих, хто за це відповідає. Для уникнення непорозумінь, достатньо дізнатися декілька фактів про владу.

Інтернет-видання «Волинь Online» підготувало короткий експлейнер, аби лучани та загалом волиняни могли швидко зорієнтуватися та звертатися до того, хто може вирішити їхнє питання.

Хто відповідає – депутат чи член виконкому

У Луцьку у ЗМІ найчастіше фігурують депутати, радник міського голови Ігор Поліщук та виконувач повноважень міського голови Григорій Пустовіт, тому мешканці міста вважають відповідальними за певні питання саме цих людей, однак виконавчий комітет міської ради тим часом вирішує набагато більше питань та відповідно має більше повноважень згідно закону, ніж депутатський корпус.

Виконком вирішує питання про вартість проїзду у громадському транспорті, режим роботи закладів, розміщення тимчасових споруд, питання щодо будівництва. Однак депутати можуть скасувати рішення виконкому.

Безпосередню владу на місцях мають також комунальні підприємства, управління, департаменти тощо і підпорядковуються виконавчому комітету.

П’ять фактів про виконавчий комітет

1. Члени виконкому не отримують зарплату

2. Кандидатури членів виконкому вносить на розгляд міської ради міський голова

3. Кількість членів виконкому може бути така, яку захоче міський голова, наприклад, сформувати виконавчий комітет лише у складі себе та своїх заступників

4. Депутат міськради може бути членом виконкому, якщо він є секретарем ради

5. Члени виконкому можуть не мати відношення до політичних партій або виконавчих органів міської ради

П’ять фактів про депутатів міської ради

1. Депутатів обирають виборці міста

2. Депутат є обов’язково обраним від політичної сили, на відміну від членів виконкому, які можуть бути громадськими діячами, підприємцями тощо

3. Не отримують зарплату

4. Можуть бути відкликаними, але прецедентів у Луцьку та на Волині не було

5. Депутати можуть припинити повноваження міського голови

Депутат Луцької міської ради Анна Мов’як каже, всі депутати знають свої повноваження, однак лучани не розрізняють. Зокрема до неї переважно звертаються з питаннями комунальної сфери, тими, що мають вирішувати комунальники, багато мешканців звертається щодо цін в аптеках, рівня пенсій, цін на газ тощо.

«Вони не хочуть розуміти, але я думаю, що їм треба було скоріше з кимось обговорити про цю проблему, навіть без надії на вирішення. Депутати вирішують, в якому напрямку розвивати місто. Основні питання, які вирішують, – це земля фінанси, програми, якщо дуже коротко», – каже депутатка.

Депутат Луцькради Богдан Богонос зазначив, що повноваження депутата – це переставляти інтереси виборців свого округу (згідно чинного закону це усе місто), брати участь у роботі  органів міської ради (комісії, ради, колегіуми і тд.) піднімати перед органами влади та посадовцями проблеми з котрими стикаються мешканці округу; вказувати на порушення законодавства та вимагати усунення наслідків таких порушень; звітувати перед громадою; виносити на розгляд ради та її робочих органів питання що турбують мешканців територіальної громади; проводити прийом.

«А повноваження виконкому визначаються регламентом міської ради. Членами виконкому не можуть бути депутати міської ради (секретаря міської ради). Якщо рада своїми рішеннями визначає скажемо так «стратегію», то уже виконком здійснює у межах своїх повноважень реалізацію рішень ради. В принципі, до депутата можна звертатись з будь-якими питаннями. Уже сам депутат скерує на основі звернення громадян депутатське звернення до виконавчих органів ради. Досвід показує, що так зачасту питання вирішується швидше. Інше питання що часто люди плутають депутата із спонсором та звертаються з проханнями виділити кошти для вирішення їх фінансових проблем. Мало хто знає, що депутат місцевої ради виконує свої обов’язки на безоплатній основі», – зазначає депутат.

Що просити у нардепа-мажоритарника – кошти, дорогу чи закон

Не завжди правильно сприймають і депутатів-мажоритарників. Більшість людей бачить його не як законотворця, а як людину, яка у Києві повинна «вибивати» якомога більше грошей.  Однак кошти із соцеконому – це кошти державного бюджету, а не власне депутата, на яких він потім може піаритися.

П’ять фактів про депутата Верховної Ради України

1. Його можуть обирати як від політичної партії, так і як самовисуванця

2. Отримує зарплату

3. Є недоторканним

4. Є законотворцем, а не представником виконавчої влади, яка відповідальна за будівництво шкіл, дитсадків чи ремонт доріг

5. Хоч і не є представником виконавчої влади, але голосує за призначення і зняття з посади прем’єр-міністра та міністрів

Ми запитали нардепа Ірину Констанкевич, яку вже друге обрали в окрузі № 23, чи знає вона, які у неї повноваження і як люди сприймають її на окрузі, чи порушують тему законів, які варто було б ухвалити чи просять грошей на певні потреби округу.

«Повноваження народного депутата визначаються ЗУ «Про статус народного депутата». Це 38 стаття. Усі переказувати немає змоги. На окрузі мої виборці хотіли б і загального покращення життя, і миру, і суверенної і цілісної України – це головне ( і це, звичайно, загальнодержавний рівень). І, як одні з найгостріших проблем покращення життя – це ремонти, будівництво садочків, шкіл, ФАПів, доріг, пенсії , зарплати, трудова еміграції ( проблематика на позір місцева, локальна, але вона напряму корелює з законодавчим забезпеченням і станом виконавчої влади, правоохоронної системи, судочинства)», – зазначила Ірина Констанкевич.

5 фактів про Уряд

1. Міністри отримують високу зарплату

2. Їх призначають депутати Верховної Ради, але Президент вносить кандидатури Міністра оборони та Міністра закордонних справ

3. Вирішує фінансові питання державного масштабу, наприклад, зарплата освітянам, медикам, всі соцвиплати, будівництво доріг, рівень податків тощо

4. Управляє об’єктами державної власності, які можуть розташовувати у межах міст, але міська влада на них не має впливу, наприклад, державні оборонні підприємства (завод «Мотор» у Луцьку)

5. Відповідальний за екологічну безпеку і охорону природу загалом (наприклад, за припинення роботи підприємств, які забруднюють навколишнє середовище), а також за обороноздатність країни та боротьбу зі злочинністю

Ми поцікавилися, чи знають лучани, чим відрізняються органи місцевого самоврядування, уряд та нардепи, однак більшість мешканців не може відповісти. Частина відповідає, що рівнем зарплати, статками, посадами, ще частина каже, що нічим.

 Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання  «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: