15:09, 13 Серпня 2021

Чи можна спиляти гілки сусідського дерева, якщо вони ростуть над вашою ділянкою

Сусідські війни виникають з безлічі причин і одна з них – це дерева, які так і норовлять розкинути свої гілки на чужу ділянку. Вони можуть затінювати територію, а також «смітити» плодами й опалим листям. Що робити в такому випадку? Чи варто брати ініціативу у свої руки та спиляти їх без зайвих запитань?

Про це пояснює менеджер з продажу житлової нерухомості компанії “Атланта Нерухомість” Дмитро Хоміч.

Що кажуть нормативи:

– відстань від межі прилеглої ділянки до стовбура середньорослого дерева (рослини, висота якої не перевищує три метри) має бути не менше двох метрів;

– відстань від межі прилеглої ділянки до стовбура високорослого дерева (рослини понад три метри) має бути не менше чотирьох метрів.

Що можна зробити, коли озвучені нормативи порушуються

Сусідські гілки над вашою ділянкою – це порушення прав приватної власності. Сусідське гілляччя може не лише затінювати Ваші квіти і засмічувати вашу територію, але й створювати реальну загрозу Вашому здоров’ю у випадку свого падіння.

Тому спилювати сусідські гілки можна. Але, якщо дерево в результаті Вашого втручання загине, обґрунтовані претензії будуть вже до Вас. Це буде вважатися заподіянням матеріальної шкоди та за таке діяння можуть притягнути до адміністративної відповідальності. Звичайно, визначальний вплив саме Ваших дій на загибель дерева ще потрібно буде довести, однак ситуація в цілому не дуже приємна.

Висновок: дрібні гілки, видалення яких не принесе шкоди дереву – можна пиляти й обрізати; великі гілляччя, спилювання яких може привести до загибелі рослини, зопалу «рубати» не варто.

Якщо історія взаємовідносин з Вашим сусідом має і негативні сторінки – потрібно максимально убезпечити себе від можливих неприємних наслідків за результатами деревних пертурбацій.

Якщо сусід конфліктний, свої претензії стосовно нависання гілок над Вашою ділянкою варто надати у письмовому вигляді. Подібне звернення до сусіда слід надіслати рекомендованим листом через пошту. Важливо, щоб у Вас на руках було повідомлення про отримання листа.

У листі потрібно вимагати від власника прилеглої ділянки усунути порушення, а також вказати дату, до якого числа він повинен спиляти гілки, що Вам заважають. Оптимальний термін – один місяць з моменту отримання звернення.

Не соромтеся це вимагати, тому що в його обов’язки, так само як і у Ваші, входить стеження за тим, щоб великі рослини, а саме дерева і чагарники, не виходили за межі Ваших ділянок.

Якщо сусід не вдаватиметься до жодних дій на Вашу вимогу, тоді можна спиляти гілки та не боятися, що при загибелі дерева Вас притягнуть до адміністративної відповідальності.

Якщо Ви заздалегідь і в письмовому вигляді повідомите сусіда про своє рішення спиляти гілки, то в разі загибелі дерева відповідальність ляже саме на нього – тут буде діяти принцип взаємного виконання прав і обов’язків.

У випадку, якщо Ви не хочете займатись перепискою з сусідом – можете звернутися в суд або, якщо Ваші ділянки розташовані в межах садівничого (дачного) кооперативу – до правління товариства з проханням зобов’язати сусіда спиляти елементи, що вам заважають,.

Найкращий варіант – це розв’язати питання мирно. Варто розуміти, що суди або збори в кооперативі займуть час і витратять нерви. А судовий розгляд потребує ще й грошей. Конфліктному сусідові краще відразу пояснити не надто райдужні перспективи процесуальної тяганини – як правило, це є ключовим аргументом для прийняття конструктивних рішень.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: