15:59, 04 Вересня 2019

Чверть українців вважають хабар нормою життя

За результатами дослідження щодо оцінки населенням України якості надання адміністративних послуг 25 % респондентів вважають, що хабар — “це вже норма нашого життя”.

Про це повідомляє “Укрінформ” з посиланням на прес-конференцію директора Фонду “Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва”.

“І причому те, що фіксуємо ми, соціологи, — дуже часто хабарі даються ініціативно. Коли ми запитували, чому люди дають хабарі, наприклад, 25 % вважають, що це вже норма нашого життя. Тому з цим явищем треба боротися, але треба ще боротися у мізках наших людей”, — наголосила Бекешкіна.

При цьому, згідно з матеріалами дослідження, 32,1 % респондентів вважають, що люди дають хабарі, “тому що так людям простіше і легше вирішити їхні проблеми”, а 19,7 % називають причиною те, що “з них вимагають хабарі”.

Окрім того, за результатами дослідження, проведеного в липні 2019 року, 8,8 % опитаних зазначили, що їм особисто або членам їхньої родини впродовж останніх 12 місяців доводилося давати хабар за отримання адміністративних послуг.

За даними аналогічного дослідження, проведеного в грудні 2014 року та листопаді 2015 року, 10,7 % та 11,5 % респондентів відповідно заявили про те, що їм або членам їхніх родин доводилося давати хабар за отримання адміністративних послуг. За результатом дослідження, проведеного у липні 2019 року, 8,8 % опитаних дали ствердну відповідь на це питання.

“Визнання факту давання хабара залишилося на попередньому рівні, тому що 10,7 % і 8, 8%  2 % різниці. З точки зору соціології це не так багато. Але якщо порівняти з масштабами надання хабара за інші послуги в інших інстанціях, думаю, це погано, але не є кричущою цифрою порівняно з іншими”, — зазначила Бекешкіна.

При цьому, як додав заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук, посилаючись на результати вказаного дослідження, “менше, ніж 2 % споживачів сказали, що з них вимагали хабар”.

“Тому якщо ми говоримо про кількість тих, хто дають хабарі, то все ж таки треба, щоб і суспільство видужувало і робило висновки, чому ми нарікаємо на хабарі, якщо самі їх пропонуємо”, — вважає Тимощук.

Дослідження проведене Фондом “Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва” спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 12 до 17 липня 2019 року на замовлення Центру політико-правових реформ у межах проєкту “Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади”, що здійснюється за підтримки Європейського Союзу.

Опитали 2018 респондентів віком від 18 років в усіх регіонах України, за винятком Криму та тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3 % з імовірністю 0,95.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: