11:45, 29 Квітня 2020
Чому офіціант – важливий працівник ресторанного бізнесу*
Офіціанти працюють у ресторанах, кафе, кав’ярнях, барах, піцеріях та інших закладах громадського харчування. Вони можуть бути просто подавальниками страв або привітними господарями, які пригощають гостей. Ресторан запам’ятовується саме спілкуванням із цими працівниками. І, якщо обслуговування не сподобалося відвідувачам, ніяке мистецтво кухарів не змусить їх знову переступити поріг цього закладу. Тому власники шукають офіціантів, які б підтримували його репутацію на високому рівні.
Особливості професії
Пошук вакансій для офіціанта не повинен викликати труднощі, оскільки сфера ресторанного бізнесу постійно розвивається, що породжує збільшення пропозицій на ринку праці. Таку роботу шукають люди, яких можна розділити на дві групи:
Молоді особи, часто студенти, які шукають додатковий заробіток. Досвіду і знань у них ще немає, часто вони не планують затримуватись у цій сфері діяльності надовго.
Професійні офіціанти. Це люди, які роблять вибір усвідомлено. Вони прагнуть підвищувати свою майстерність, додатково навчаються й нерідко йдуть на підвищення.
Кожен хороший ресторан, паб або кафе має свої «фішки», тому стиль роботи обслуговуючого персоналу може істотно відрізнятися. Відповідно, власники висувають різні вимоги до офіціантів, про що їм повідомляють при прийомі на роботу. Від того, як працівник обслужить клієнта, знайде до нього підхід, правильно розставить акценти при описі меню, залежить прибуток закладу й розмір чайових.
Професійні обов’язки
Робота офіціанта не настільки легка, як може здатися на перший погляд. Список його функцій формується в залежності від розміру закладу, його особливостей і розряду працівника. Основні обов’язки офіціанта:
оперативний прийом замовлень від гостей і передача їх на бар або кухню;
подача на стіл готових страв;
прибирання використаних столових приладів і посуду перед подачею наступного блюда і після відходу клієнтів;
своєчасна зміна скатертини, сервірування столів перед приходом гостей, допомога в оформленні залу перед урочистим заходом;
розрахунок відвідувачів, прийом від них грошей і видача здачі.
Якщо потрібно, офіціант повинен вміти користуватися касовим апаратом. Важливо добре орієнтуватися в меню для консультування відвідувачів щодо напоїв і страв, використаних у них інгредієнтів і часу, необхідного для приготування.
Кому підходить професія
Оскільки робота офіціанта передбачає постійне спілкування з різними людьми, можна визначити основні особистісні якості цього працівника, на які завжди звертає увагу роботодавець:
доброзичливість, ввічливість, привітність і почуття гумору;
комунікабельність та вміння завойовувати прихильність людей;
розуміння психології клієнта, здатність знайти до кожного підхід;
уміння працювати в команді й відповідати за доручену роботу;
старанність, акуратність, чесність і порядність;
стресостійкість та вміння розв’язувати конфліктні питання без негативних емоцій.
Хороший офіціант може зробити час, проведений клієнтом у ресторані, незабутнім, а поганий – просто зіпсувати йому вечір.
Залишити відповідь