19:02, 28 Квітня 2020

Чому носіння рукавичок – маячня та чи можуть заражати померлі: лікар відповіла на найпоширеніші питання про коронавірус

Як довго «живуть» віруси поза клітиною, як потрапляють в організм, чому не потрібно носити рукавички та про блюзнірство ховати мертвих  у мішках для інтернет-видання «Волинь Online» розповіла лікар Наталія Ніколаєва.

Вона має три спеціальності – педіатрія, фтизіатрія та управління охороною здоров’я, була начальником медичної служби полку Національної гвардії України, а зараз займається приватною практикою.

Наскільки доцільною є дезінфекція дорожнього покриття вулиць та під’їздів багатоповерхівок?

Всі розуміють, що це заходи перебільшені, а особливо у тих місцях, де люди взагалі не ходять. Ніколи при туберкульозі такого не робили. Навіть сам заступник Міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко сказав, що це зробили за прикладом Італії, Китаю, щоб людей ще більше налякати. Психологічний тиск такий. Всі навкруги будуть ходити у масках, тотальна дезінфекція — таке нагнітання, щоб розуміли, що це серйозно, і сиділи вдома. Спочатку я подумала, що у нас всі налякалися, немає епідеміологів і немає кому порадити,  чиновники самі не знають, чого вирішили так робити. А потім Ляшко сказав, що це, щоб налякати. На деяких це подіяло так, що психози і параної виникають.

Вірус поза клітиною не живе і не літає у повітрі? Яка вірогідність зараження коронавірусом під час прогулянки у парку чи сквері?             

На вулицях вірус не лежить. Він гине, як і будь-які респіраторні віруси, буквально відразу, як тільки потрапить у навколишнє середовище. Респіраторна вірусна інфекція передається тільки через органи дихання. Не може вона через інші слизові оболонки передаватися. Якщо вона передається органи травлення – це кишкова інфекція.

Люди кажуть, звідки ти можеш знати, вірус ще не вивчений. Але не може виникнути на планеті щось таке не відоме науці – організм людини то відомий. Всі патологічно-фізіологічні механізми вже вивчені, тому не може нове щось викликати нові реакції в організмі, яких ще не було до цього. Це елементарні знання медицини та фізіології. Природа розумна. Якщо вірус не передався, то йому вже немає, що робити в навколишньому середовищі. Він буквально декілька хвилин життєдіяльний, поки ці краплини слини чи мокротиння не висохли. Як тільки висихає – все.

Що таке вірус? Це РНК (генетичний матеріал) і оболонка білкова. Навіть, якщо припустити на прикладі  бактерії. Мікобактерія, яка спричиняє туберкульоз, може декілька тижнів зберігати у висохлому вигляді свою активність, але для зараження важлива кількість. І механізм передачі. Не передається навіть туберкульоз побутовим шляхом через поверхні.

Вірусологи досліджують у лабораторії у пробірках, вивчають сам вірус, але не знають хвороби та лікування, бо цим вже займаються клініцисти. Те, що вони взяли вірус і помістили його у лабораторні умови і чекають, скільки пройде часу до того, як він повністю розкладеться, не означає, що ним можна заразитися. Стабільність вірусу і вірулентність – то різні речі. Якщо по-простому, собака дохла теж певний час лежатиме, поки розкладеться зовсім, але ж вона не вкусить.

Вірус не живе в навколишньому середовищі, на сонці респіраторні інфекції гинуть відразу. Чим вологіше, немає ніякого протягу, потоку повітря, звичайно тоді тим довше будуть ці мікрокраплинки слизу висихати.

Потрібно навпаки на свіже повітря. Якщо за метр пройде від тебе людина, ніколи не захворієш. Я педіатром працювала, і у дитячому таборі теж, то навпаки «виганяли» всіх, аби вони не сиділи з хворими, навіть хворі, якщо не тяжкі, теж надвір прогулюватися «виганяли».

лікар Наталія Ніколаєва

Всі люди маніпулюють щодо носіння масок, говорячи що ніхто не знає, хто може бути хворим. Чи справді маски варто носити всім, тому що будь-хто може бути безсимптомним хворим і заражати усіх навкруги?

І на сторінці ВООЗ і наш МОЗ пише, що маска для здорової людини неефективна. Маска тільки повинна бути на медичному працівнику і на хворому. Маски потрібні знову ж таки, аби створити паніку. Тут є лише маленький ризик, що наприкінці інкубаційного періоду, коли немає ще симптомів у людини, але вона вже може заражати. 5-7 днів в середньому триває інкубаційний період, найдовше – до 14 днів. На початку вірусу мало, поки він реплікується (відтворює свою РНК), він не може викликати хворобу. Якщо його мало, імунітет його поборе.  Питання знову ж таки дози. Можна припустити, що на зовнішній поверхні є три вірусні частинки і, що вони навіть живі, але вони не можуть заразити, бо потрібно, мінімум мільйон, щоб людина могла захворіти. Якщо вірус і потрапить, він повинен ще розмножитися і тільки тоді він, може, викличе хворобу, але ж імунітет ще є. А оця вся стійкість на поверхнях – це все дослідження, а у клініку цього не треба приписувати. Але ж у нас, аби більше хайпу було. Наші люди теж люблять, аби більше жаху було, цікавіше жити так чи що.

Маски ще якось можна пояснити, бо є така думка, що, якщо всі будуть в масках у громадських місцях, то це знизить ризик. Може, людина ще не хвора, але в останні 24 години почне виділяти вже віруси, ну як і при грипі. Тільки у грипу коротший інкубаційний період – 12 годин в середньому, або і менше часто. А, просто, по вулиці йти, коли людина йде за два-три метра від тебе, немає ніякого сенсу зовсім для здорової людини йти у масці і тим більше, якщо вона не була у контакті.

Вірус передається тільки при близькому контакті. Що це означає?  Близький контакт – це той, з яким людина проживає або вони десь сиділи за одним столом на одній роботі, в одному приміщенні або у громадському транспорті, як і при тому ж самому грипі. Через кватирку не залетить, з взуттям не занесеться. Тільки, якщо були в контакті з хворим, з яким спілкувалися, тоді вже треба спостерігати.

Чому в осінньо-зимовий період завжди такі спалахи респіраторних захворювань? Скупчення і закриті приміщення. Як тільки починають провітрювати, люди більше виходити на вулиці, зупиняється захворюваність.

Тому маска – це більше для органів державної влади, так і написано на МОЗ було, що маску потрібно носити хворому, медичному працівнику і за вимогами органів державної влади.

Чи варто носити рукавички?

Це вже така нісенітниця. Ні на сайті МОЗ, ні на сайті ВООЗ такого не пише. Це вже якийсь психоз чи невроз, люди бояться. Не всі освічені, їм сказали, вони носять.

З’явився той вірус, ще ніхто нічого не знав. Просто, з’явилося раптово багато пневмоній, тому поки не було відомо, що це за захворюваність, дали, як і завжди загальні рекомендації. І на той час це було правильно, коли ще тільки в Китаї почалося. Ніхто ще не знав, що за вірус, симптоми захворювання були такі ж, як у респіраторного та пневмонії, тобто він 100 % передається повітряно-крапельним шляхом. Але так, як деякі повітряно-крапельні інфекції мають можливість передаватися ще й побутово, через поверхні, то на всякий випадок сказали тримати дистанцію, ізоляцію, маски хворим і мийте руки або обробляйте. Про поверхні нічого не говорилося, поки «вчені» не зробили «відкриття», яке не мало жодного стосунку до передачі інфекції і можливості зараження. Бо коли у нас був спалах пташиного грипу, він передавався через кон’юнктиву і через носоглотку, наприклад. Тому забруднені руки мали велике значення у передачі. Тобто, коли людина торкнулася мокротиння, потім випадково торкнулась очей і заразилася. Але у COVID-19  таке не довели.

Навіть допустимо, хтось кашлянув, є вірус, минуло дві хвилини, інша людина взяла це яблуко. Ну, і що? Вірус через шкіру не проникне. Він повинен потрапити у дихальні шляхи – трахею та бронхи.  Та і людина ж не облизує ті руки, а зрештою, вона так само може рукавицями торкнутися обличчя, якщо на те пішло, чи очі потерти.

Абсолютна нісенітниця, в цьому немає сенсу зовсім, вони ні від чого не захищають, а, може, навіть і навпаки більш шкідливі для шкіри рук. Через шкіру рук вірус не передається. Медпрацівники носять, то це інша справа, вони ж весь час контактують із різними хворими.

Люди постійно поширюють новини, що людина буцімто облизала якусь поверхню, щоб довести, що вірусу немає, заразилася і померла. Чи насправді це можливо, якщо неможливо, то чому?

Ви ж бачите, скільки створюють навіщось фейків. Або навмисно, або людям так веселіше. Ви ж знаєте, при будь-якій такій ситуації завжди вкидаються якісь історії про якихось «хлопчиків розіп’ятих». Бачите, як все драматизується, зробили з епідемії міжнародну трагедію, підкреслюється жертовність медичних працівників. Я, просто, в системі цій працювала, я розумію, що такого бути не може.

На вулиці вірус не живе на сонці і при потоках повітря. Чому ми завжди кажемо при тому ж грипі провітрювати приміщення? Бо у застійному повітрі вірус може трішки довше бути. Коронавірус не висить у повітрі, як кір або вітрянка. Вітрянка і кір летючі називаються. Вони мають властивість розноситися потоком повітря, навіть через вентиляцію. Бувають випадки зараження, що з різних поверхів діти заражаються, навіть не контактуючи між собою.

Але припустимо, що облизала людина щось там і вірус теоретично ще живий, куди потрапляє вірус? Потрапляє у рот, а тоді у стравохід, потім шлунок і там гине, бо це ж не кишкова інфекція. Анатомія 9 клас. То як він звідти потрапляє у легені? Ніяк. А люди ж не сильно знають це. Для них віруси, як рентгенівські промені, які проходять наскрізь, порушуючи всі закони фізіології. Але ж люди «грамотні» починають говорити ага у 6 % випадків ж спостерігають кишкові проблеми через вірус. Треба пояснювати, вони спостерігають, коли людина вже захворіла.

От механізм. Була хвора людина, кашляла, чхала. Інша з нею поспілкувалася. Вірус з цими мікрокраплями потрапляє у дихальні шляхи, поселяється у бронхах. Коронавірус полюбляє нижні відділи, грип любить більш верхні (трахею, носоглотку), а цей нижні, тому він і пневмонію частіше викликає, ніж грип, бо там його «улюблене» місце. Вірус не може просто так проникнути. До нього повинні бути рецептори. У коронавіруса цілих три білки, які відповідають за його проникнення, – спочатку вірус прилипає до поверхні клітини, потім він обманює її рецептори своїми, скажімо так «ключ до замка підбирає». Оці його рецептори мають відповідати клітинним білкам, якщо там інший епітелій, то йому немає через що проникнути у цю клітину.

Отож, коли він оселяється у бронхах, спочатку людина не хвора, бо вірусу мало, аби викликати хворобу. Але він вже там є. Перші симптоми завжди респіраторні – покашлювання, а потім уже, коли розвинулася хвороба, і можуть з’являються вторинні проблеми, як наприклад, кишкові проблеми. А тоді і рознесення вірусі потоком крові, коли він прориває бар’єр слизових оболонок і ураження судин – серця і мозку в тому числі. Але то вже при важких і критичних станах.

Важко людям довести, бо вони не знають всіх цих механізмів, бо не вчили цього, тому і вірять якимось «вченим». А так, як вчені у нас кудись подівалися, повилазили незрозуміло, хто, то постійно публікують якісь нісенітниці. Але справжні спеціалісти епідеміологи є. Кажу їм «Чого ви не пишете», а вони кажуть «Ну, як можна коментувати цю нісенітницю».

У містах заборонили продаж кави на розлив та вуличної їжі. Чи існує вірогідність заразитися коронавірусом через їжу та гарячі напої?

Через каву та їжу взагалі не можна заразитися. Тим більше, там, де каву чи їжу продають на вулиці, не збираються натовпи, там краще стежити за кишковими інфекціями. Те скоріше буде. Так само перукарні, салони. Це ж не великий контакт.  Я розумію щодо театру, кіно, бо люди сидять в одному приміщенні.

Скільки зазвичай в період сезонного грипу і ГРВІ помирає людей щороку? Скільки хворих під час епідсезону зазвичай фіксують в країні за тиждень?

У нас в Україні немає епідемії у жодному випадку. ГРВІ і грип завжди разом йдуть, бо всіх не тестують масово на грип, за формулами вираховують. У середньому доепідемічний поріг в осінньо-зимовий сезон кожен тиждень десь близько 230-250 тисяч хворих в тиждень. Шість мільйонів за сезон хворіє. Я знайшла, що в день у нас захворює 20 тисяч грипом, а якби це кожен день людям у ЗМІ говорити? Смертність там менша набагато у зв’язку з тим, що у нас є колективний імунітет, не всі на нього хворіють.

Але вони стали говорити, що коронавірус смертельний, але ж це особливості статистики. Маніпуляції йдуть. Наголошують саме на медиках, дітях, молодих, бо ж раніше говорили, що лише старші хворіють і ті, в кого були якісь інші захворювання.  Для того, мабуть, тепер починають підкреслювати що люди здорові помирають. Щоб боялися. Хоча це зовсім не так. Зараз у людей багато проблем із серцем – може йти вулицею і впасти померти. Ці респіраторні хвороби завжди забирають тільки вже хворих людей, бо імунітет відносно здорової людини може боротися.

Я відразу, як побачила, що майже 90-95 % легких випадків, що амбулаторно дома лікувалися, сказала, що такого не може бути, що це смертельна хвороба. Якщо хвороба в 90 % випадків легка, то це не смертельна хвороба, це не дифтерія. А важких від захворілих всього 3 % помирає і то, ті, що мали якусь супутню патологію, то можна думати, чи дійсно ми маємо епідемію.

В Україні зараз епідемії немає. У нас не те, що епідемії, а й навіть епідпорогу немає навіть близько. В Україні лише понад 100 осіб на апаратах штучної вентиляції легень. Це 8 % від приготованого. А навіть не того, що взагалі є, тому що люди на ШВЛ не тільки з коронавірусом.

І загалом є інші ще пневмонії. І до цього люди помирали від пневмонії. 20 людей кожного дня. Поки за статистичними даними з контактних осіб, які обстежені, коронавірусом захворюють лише 4 %. То це смертельна хвороба? Але хай навіть би і 10 % було б – це не високий рівень передачі.

Представники влади вже декілька разів у своїх прогнозах переносили пік епідемії коронавірусу в Україні. Коли насправді епідемія може досягти піку і чи він буде взагалі?

А цього я взагалі не розумію, як його розраховували.  Порахували, що у нас захворіє, якщо не буде карантину, 22 мільйони. В епідемії дуже багато чинників, які потрібно враховувати і ніхто не знає наперед, як воно буде.

Так само я не розумію, як вони могли прогнозувати пік і яку цифру взяли. Пік – це тоді, коли ми пройшли. Його неможливо прогнозувати. Це дурість і профанація. Всі епідемічні хвороби йдуть по наростанню. Зростає кожного дня, потім якийсь день – найбільше а після нього – починає поступово чи різко знижуватися. Тобто, коли кожного дня починається стабільно знижуватися кількість захворілих знову виявлених, то тоді ми можемо казати, що ми вже пройшли пік.  А готуватися до нього – дивно. Звідки ми знаємо, яка це буде цифра.

Пік нам все впарюють і кожного разу переносять. Таке враження, що вони на епідемію багато витратили і багато часу і натхнення, а вона не відбулася не те, що наполовину, а навіть не на третину від очікуваного. На всю Україну це ніщо.

Чи доцільно ховати померлих від коронавірусу у мішках? Наскільки реальна загроза зараження від померлого? Чи може лікар заразитися під час розтину?

Це я зрозуміти не можу, і всі притомні лікарі, із якими я контактую, теж. У мене друг колись головним лікарем працював у лікарні, каже, що такого ще ніколи не було. Криміналісти знайомі кажуть, що це взагалі кримінальний злочин, бо не було, що людина померла у лікарні і їй не зробили розтин, щоб патологоанатом  не встановив причину смерті. Навіть, коли смерть на дому, робили розтин, бо інакше не дадуть довідку для поховання.

До того ж я не знайшла, щоб ВООЗ це рекомендував. В Італії це придумали, і потім у нас також стали так робити. Це не налазить на жоден здоровий глузд. Це можна розказувати лише дуже далеким від медицини громадянам, що померлих не розтинають, бо вони заразні. А що патологоанатоми раніше нікого не розтинали нікого з небезпечними хворобами? СНІД той самий. Це ж першочергове завдання – розібратися у патогенезі. Це повинно бути самим дослідникам цікаво. Розтинайте і дивіться, що там відбувається. Не тільки для встановлення причини смерті, чи правильно лікар лікував, чи не було криміналу якогось, а й для досліджень. А то підбирають по всьому світі ліки –  то те, то те. А як Ви можете підбирати ці ліки, якщо Ви патогенезу не знаєте? Те, що патологоанатом теж заразився – це явний фейк. Вони ж завжди захищені, коли роблять розтини, – в рукавицях, фартухах, окулярах захисних, бо ж може бризнути щось. Тим більше, що повітряно-крапельні віруси передаються тільки від хворої людини, тобто живої при диханні, чханні, кашлі. Все.

Як тільки гине людина, через якийсь проміжок часу клітини гинуть, і тоді вірусу немає де розмножуватися. Навіть допустимо, що живе він в тілі до 5 годин, то тоді щоб уже на всякий випадок досліджуйте їх через 12 годин, не обов’язково прямо свіжий, якщо вже так боїтеся. Через 6-12 годин там вже точно нічого не буде.

Я спочатку думала, що це роблять, аби не було багатолюдних процесій похоронних, бо ж будуть родичі, які жили із цією людиною і всіх інших можуть заразити. Але ж можна пояснити, заходити по одній людині, не цілуючи, тримаючи з іншими дистанцію.

Нащо таке блюзнірство, аж моторошно, що із людиною не дають попрощатися, ховають у мішку, обробивши хлоркою, у запаяній труні. Це якщо випливе правда, це повинен покарання хтось понести за таке. По-перше, у самому документі ВООЗ пишуть, що не заразна померла людина.

У нас діють чисто про протоколах протичумних і навіть радіоактивних. На військовій підготовці нас навчали, що коли радіаційне зараження, то вулиці від того пилу миють. Все, що було невідомо давним-давно відомо, а наші все намагаються тримати цю інтригу. Чи дійсно перестраховка. Люди вже починають придумувати теорії змов тим часом.

Дивіться навіть за аналогією на Іспанію. У мене там подруга живе і кожного дня пише, як у них там. Вона не бачила цих хворих, лікарні були напівпусті, як і у нас. У них було багато хворих офіційно, перегнали Італію, кожного дня наростало. І як тільки МВФ виділяє їм гроші, все з 1 травня вже послаблення. А у них ж навіть з дітьми не можна було виходити. Так от якось виникають питання. Доказів прямих немає, але ж ми не дурні.

Але от на нашому прикладі українському ми можемо бачити, бо контактуємо одне з одним, знаємо, хто де помер, кожен у своєму місті може перевірити.

Так є новий штам вірусу, так він викликав епідемію, так якась є летальність, вона вища, ніж від сезонного грипу, але хворіють переважно тільки вже хворі з наявною хронічною патологією, тому вірус не смертельний сам по собі.

У тих країнах, де померло багато людей, великий пік був, ніж зазвичай, але це померли ті люди, які без коронавірусу померли б у цьому ж році. Тому статистика смертності за рік буде та сама, люди похилого віку, які вже могли померти за місяць-два. Не може бути лікування небезпечніше хвороби, а тим більше профілактика. У нас профілактика небезпечніша, ніж сама хвороба.

Подивіться, скільки вже суїцидників з’явилося. У п’ять разів вище. Люди мені пишуть, питають, що робити, хтось у депресії. У нас більшість людей не мають запасів грошей. Вони жили одним днем. Все закрилося і вони не мають чим годувати, малий бізнес руйнується.

А ще зупинили всю планову допомогу. Поліклініки працюють, а планові операції скасували. Знаю випадок, чоловікові мали робити операцію, має гангрену (неінфекційну, нога відсихає через закупорку судин), її скасували. Тепер він сидить на знеболювальних і виє від болю. А якщо задуматися, скільки ще таких людей? Безробітних скільки…

Чи можна було керуватися тим самим принципом, що при інших інфекційних захворюваннях і не оголошувати карантин, оскільки епідпоріг наразі не досягнутий?

Так його так і оголошувати повинні були, є правила, норми з печатками. Епідеміологічну службу ж розігнали. Епідеміологи залишилися, але вони попереходили на інші якісь роботи.

Люди мене спочатку не розуміли, думали, що я проти карантину. Але ж за правилами карантин повинні були вводити не по всій території України, а там, де є спалахи. Карантин – це, коли ізолюють хворих людей від здорових, але не навпаки. От у Чернівецькій області вперше виникла хвороба, там треба було і оголосити. Це грип у нас поширений вже по всій території, тому він не в одному місці виникає, а одразу в багатьох місцях. А коронавірус — ні. От виникло вогнище, ізолюйте цю область. Отак по правильному було б, а інші – хай працюють. І виявляти, тестувати побільше.

Діти вже два місяці не навчаються. Це неправильно. Діти майже не хворіють. Менше 10 % в Україні. Діти хворіють пневмонією лише ті, де ослаблений імунітет, є вади серця, вроджені вади тощо. Таких дітей відразу кладуть із першими ознаками ГРВІ у стаціонар, бо у них дуже швидко береться пневмонія. А загалом дітей не треба було закривати – вони перехворіли б легкими симптомами і дали б нам колективний імунітет, тому що, якщо ми будемо сидіти закриті, то імунітету колективного не буде. Як тільки вийдемо, то зразу буде спалах. ВООЗ пише, що в країнах Латинської Америки, Африки були невеличкі спалахи, а потім вони стали розгорятися. Звичайно, бо ввели трохи карантин, а потім припинили, люди починають виходити і хворіють. Тому я не знаю, до чого вони тягнуть цей карантин.

Добре, можна погодитися з тезою, що не знали, скільки буде хворих, а раптом їх, як в Італії буде. Але ж зараз бачите, що лікарні і апарати не навантажені, сидять медики в порожніх лікарнях. Інфекційні лікарні підготовлені для прийому хворих, хворих немає, вже пхають туди, кого-небудь. Так послаблюйте карантин, хай хворіють легкою формою, бо інакше з цього не вийдемо. Якби це був карантин такий, що є вакцина треба почекати місяць, за цей час щеплення зроблять 50-60 %, тоді можна зрозуміти нащо карантин. А так не зрозуміло, нащо ми сидимо. Воно само не пройде. Це якесь дилетантство, розбазарювання коштів. І все ж спишеться.

Нам треба показувати, що у нас є епідемія, поки МВФ дасть гроші. А з чим ми боремося, маючи трохи більше 200 померлих. У нас на день 1700 людей помирає від інших хвороб, 1200 – від хвороб серця. Цей коронавірус нікуди зі своєю смертністю. Це нагадує американський фільм, де за порятунок однієї дівчинки поклали полк спецназівців. Так це вибір.

Це ще за цей час немає статистики, скільки у нас за цей час від інфарктів померло. Люди ж нажахані. Мені кожного дня люди пишуть, що навіть задишку відчувають. Так діє психосоматика. При будь-якому кашлі починають відчувати, що задихаються, сидять тільки міряють температуру, хоча у емоційно-вразливої людини температура може підніматися і взагалі в другій половині дня у людини може бути 37,2 температура – це нормально. Але ж раніше люди її не міряли. Бачите, як можна людей налякати. Вони ж навіть війни так не боялися. Рік тому, як хотіли ввести воєнний стан, були проти, а зараз підтримують навіть введення комендантської години.

Отримають гроші МВФ, зроблять пік і все, а більшість людей ж скажуть «Алілуя, це ж завдяки заходам цим, бачите, які ми молодці». І люди не будуть вимагати за це покарання. Свідки смертельного коронавірусу агресивні. Вони скажуть, що все було зроблено правильно: «Бачите, не померли, бо врятували людей».

Раніше медики, лікарі ніколи не писали, робили свою роботу мовчки, бо це неетично вважається. А як тільки вивернули навиворіт все, зразу почалися ці «шторми». А воно ж все життя все це було. А тепер роблять такі «відкриття», що було вже давно відомо вже сто років. Такі нісенітниці.

А скільки всього говорять за безсимптомних. От була жінка, ходила, нормально себе почувала і вирішила зробити рентген, а на ньому побачили, що у неї легені згоріли. Кажу «Ну, люди, включіть логіку, як людина може дихати, якщо у неї повністю запаленні легені?» І нічого там не горить, просто, набирається рідина в альвеолах і не може передаватися кисень. Чим вона тоді дихає і не відчуває? Але коли весь час говорити, що чорне біле, то так і буде… Це нагнітання, а люди бояться, що вони пропустять цей момент і пізно звернуться до медиків. Це якесь страхіття, мені людей шкода. Я розумію, до чого це приведе.

Я працювала фтизіатром, ніколи не робили такого під час туберкульозу.  На початку 2000-х років теж була епідемія холери. Ми розгортали всі ці заходи протиепідемічні. Інфекційну тоді запхали всіма, хто має схожі симптоми, а тоді було насправді щось 2-3 людини, які мали дійсно симптоми холери. Зате лікарі отримали більші зарплати і змогли обладнання оновити. Оце такі епідемії. Зараз витратили великі гроші на ці всі костюми, ШВЛ… Це буде, як після свинячого грипу, коли потім ПАРЄ звинуватила ВООЗ у розбазарюванні коштів.

А щодо заходів, що начебто захворілих менше, бо ми сиділи у карантині, нічого подібного, то ж можна вже порівнювати. Наприклад, у країнах, де не було карантину, така сама кількість хворих, як у країнах, де були жорсткі заходи. Наприклад, Франція відразу ввела жорсткий карантин, не можна навіть з дому було виходити. У Швеції навіть нижчі показники, ніж у тих країнах, де був карантин. Плюс-мінус однаково розвивалися епідемії.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: