16:52, 21 Червня 2018

Чи пропонують лучанам безфосфатні пральні засоби?

Щодня так чи інакше, але нам доводиться стикатися із мийними чи пральними засобами. А чи задумуємось ми, що входить до їх складу і чи шкодить це екології? Мийні та пральні засоби відомі тим, що містять у своєму складі фосфати та фосфонати, які потрапляючи до річок, спричиняють цвітіння води. У ЄС жорсткі вимоги щодо використання фосфоровмісних сполук, і там уже на законодавчому рівні відмовляються від їх використання у пральних засобах.

Інтернет-видання «Волинь Online» проаналізувало пральні та мийні засоби, які пропонують лучанам в магазинах, аби дізнатися, чи є вибір, що купувати – порошок, який нищить природу чи безпечний та якісний.

Фосфати – це сполуки, що входять до складу пральних порошків, засобів побутової хімії та сільськогосподарських добрив та мають шкідливий вплив на екологію та на організм людини. Потрапляючи зі стічними водами до річок, ці речовини викликають цвітіння води. У результаті забруднюються річки та гине риба.

У країнах ЄС законодавче обмеження використання фосфоровмісних засобів. А в Австрії, Німеччині Італії, Нідерландах, Ірландії діє повна заборона використання фосфоровмісних мийних засобів. У Бельгії 80 % пральних порошків без фосфатів, у Дані – 84 %, Фінляндії та Швеції – 90 %, Іспанії – 65 % тощо. Законодавчі обмеження дозволили країнам ЄС зменшити вміст сполук фосфору у водних об’єктах практично до рівня 1960-х років.

До прикладу, у Німеччині замість фосфатів для пом’якшення води розробили рецептуру на базі цеолітів. На цей час безфосфатні порошки на базі цеолітів займають від 50 до 100 % ринку у 40-а розвинених країн світу.

В Україні згідно з національними стандартами вміст сполук фосфору не має перевищувати 0,5 г у рекомендованій дозі мийного засобу. Прагнення і плани на майбутнє – перейняти досвід країн ЄС і поступово перейти до повної заборони використання сполук фосфору у мийних засобах.

У порошках використовують різні добавки для пом’якшення води. Якщо ж фосфати та фосфонати призводять до цвітіння води у річках, то навпаки не викликають цього солі натрію (карбонат, сульфат, хлорид натрію), лимонну кислоту, цеоліти, трилон Б.

Інфографіка зі сторінки Представництва ЄС в Україні у “Фейсбук”

Ми проаналізували 65 видів пральних засобів з тих, які знайшли у магазині та пропонують купувати лучанам. Виявилося, що з них 42 засоби (а це 12 відомих торгових марок) містять фосфати та фосфонати та 23 засоби не мають цих сполук (це 11 відомих торгових марок).

Фосфатні порошки є різного виробництва, більшість це українські, польські та російські порошки. Серед проаналізованих були також фософровмісні порошки з Австрії, Франції та навіть Німеччини. Один із німецьких порошків містив надпис, що він безфосфатний для кольорової білизни, однак у складі, хоч і у межах допустимої норми, але все ж були фосфати.

Безфосфатні порошки, які ми знайшли на полицях, є німецького, українського, польського та австрійського виробництва.

Пані Олександра каже, що ніколи цим не цікавилась, отож, на склад навіть не дивиться, як обирає порошок.

Пані Влада каже, що взагалі не дивиться на склад засобів для прання:

«Купую перевірені – ті, які гарно відпирають речі. Якось не думаю про те, з чого вони виготовлені», – зазначає дівчина.

Журналістка Мая Голуб розповіла, що коли вибирає пральний порошок, то читає, що є у складі:

«Купую пральні порошки зазвичай у магазинах, а не на базарі. Користуюся перевіреними брендами, які рідко змінюю. Коли хочу спробувати щось нове, то купую невелику пачку порошку, щоб перевірити чи хороша якість . Знаю, що є ризик купити неякісні порошки, або ж підробки від яких може виникнути алергія. Якщо буваю за кордоном, то іноді купую там пральні порошки, або ж інші засоби для прання. Ще не було такого, щоб купила за кордоном неякісний порошок. А в нас треба дивитись не лише на термін придатності, а й уважно читати склад, а також перевіряти чи так виглядає упаковка порошку на вітрині, як на сайті. Користуюся різними порошками, бо в мене є речі не лише для ручного прання, а й для прання в машинці».

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту:  volynonline.news@gmail.com

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: