18:22, 12 листопада 2021

Бюджет освіти Волині-2022: найбільше коштів, але і найбільша прогалина

Тривають бюджетні слухання щодо узгодження фактичних і прогнозних цифр, сьогодні – у розрізі кошторисів обласних комунальних закладів освіти.

Про це повідомляють на веб-сайті Волинської облради.

Голова бюджетної комісії Орест Маховський констатував невтішний факт: в освітній галузі бюджетна незабезпеченість наступного року найбільша.

«Попри те, що загальний обсяг фінансування галузі збільшено на 62 мільйони цього мінімально вистачить лише на захищені статті видатків. Наступного року волинська освіта недоотримає 13,5 мільйонів дотації на розвиток своїх закладів та 21 мільйон освітньої субвенції. При цьому видатки на освітню сферу обласного бюджету складуть 600 мільйонів гривень, а це – майже 60 % усіх власних доходів»,  – зазначив він.

Сьогодні про спроможність функціонувати на доведені граничні видатки звітували керівники обласних спеціальних шкіл, де з постійним проживанням здобувають освіту діти з інвалідністю різної нозології (таких на Волині 5, а також 2 навчально-реабілітаційних центри), а також шістьох спеціалізованих (профільних) ліцеїв з пансіонним перебуванням вихованців, серед яких багато дітей пільгових категорій.

Майже всі директори стверджували, що встановлених видатків на енергоносії вистачить, проте за умови, що вартість енергоносіїв наступного року не зросте. Але динаміка росту ціни на електроенергію викликає занепокоєння. Неприємним сюрпризом виявилося зниження надбавки педагогам за престижність професії з 20 до 5 %, але ця обставина дозволить забезпечити кошти на оплату праці.  Для усіх закладів є характерною проблема вартості харчування. Бюджетні обсяги дозволяють фінансувати цю статтю з розрахунку 90 гривень на дитину. Тоді як нове шкільне меню передбачає вартість не менше 140 гривень. У більшості спецшкіл є підсобні господарства, тому, запевнили керівники, вихід із ситуації знайдуть. Окрім того, для рекомендованої технології приготування їжі для дітей потрібно придбати і спеціальне устаткування: блендери, посуд з антипригарним покриттям, пароконвектори, додаткове холодильне обладнання, на що теж асигнування не передбачені. Забракло також коштів на оздоровлення дітей-сиріт та виплату стипендій переможцям предметних олімпіад. Не вдасться викроїти з обласного бюджету і на протипожежні заходи, проте освітян запевнили, що наступного року держава передбачила цільову субвенцію на цю мету. Депутати облради також рекомендували тісніше співпрацювати з благодійними, громадськими та релігійними організаціями та звернутися з клопотанням до народних депутатів, які мають у розпорядженні кошти на соціально-економічний розвиток територій у межах своїх округів.

Керівники комунальних закладів позашкільної освіти – центри еколого-натуралістичний, науково-технічної творчості учнівської молоді, національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства, мала академія наук – вказували на обмеженість коштів на оплату комунальних послуг та майже повну їх відсутність на розвиток. Проте, майже усі осередки учнівської творчості представили детальні плани із запровадження нових видів дозвілля та розвитку, що дозволить отримати додаткові надходження. Окрім того, вже провадять активну проектну діяльність та роботу над здобуттям грантів, є намір також вдатися до окремих кроків з оптимізації використання майна центрів.

Підсумовуючи бюджетний аналіз депутати ініціюють питання співфінансування територіальними громадами на умовах міжмуніципального співробітництва обласних установ позашкілля відповідно до можливостей місцевих бюджетів та з огляду на територіальне представництво кількості дітей.

Та найбільший виклик – це підвищення з наступного року  удвічі соціальних та академічних стипендій  для студентів професійно-технічної, передвищої фахової та вищої освіти. Якщо держава не передбачить на ці потреби компенсаційних виплат, в обласному бюджеті утвориться прогалина у 56 мільйонів гривень. Керівників закладів професійної та фахової освіти на бюджетні слухання запросили наступного тижня.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: