19:07, 13 Жовтня 2019

«BlaBlaCar» з Луцька до Львова: підвезуть попутники чи нелегальні перевізники

Платформа спільних поїздок «BlaBlaCar» працює вже п’ять років в Україні. З того часу вона набула чималої популярності – уже п’ять мільйонів українців користуються платформою. Однак винахідливі українці не завжди дотримуються правил «BlaBlaCar». На платформі не можна заробляти, а лише шукати людей для спільних поїздок, які допомагають водію покрити вартість пального.

Як перевізники заробляють на маршруті з одним із найбільших трафіків Луцьк-Львів, досліджувала Мар’яна Метельська для редакції «Дивись.info».

Зранку був Леонідом, а до вечора став Матвієм

Для того, щоби перевірити чи є нелегальні перевізники на платформі, довелося перевіряти на собі та поїхати декілька разів за маршрутом Луцьк-Львів. З першого разу вдалося втрапити на такого перевізника. Чоловік зареєстрував поїздку 9 вересня з Луцька до Львова. Бронюємо її.

Зранку посадка на Львів відбувалася біля гіпермаркету «Там Там» у Луцьку – популярне місце зупинки водіїв «BlaBlaCar». Чоловік мав на листочку виписаний список пасажирів, при посадці він запитував ім’я та позначав його у своєму списку. Пасажирів було 12 осіб. А водій, до слова, зовсім інший, ніж на фото.

Уже у Львові, відповідно, шукаю поїздку назад. Вивчаю профіль Леоніда. Виявляється, він зареєструвався лише у вересні 2019 року та станом на 9 вересня здійснив 17 поїздок. Отже, чоловік, щонайменше, їздив щодня двічі. На водія Леоніда було чотири позитивні відгуки, серед них – три підозрілі, а саме від Андрія, Олега та Матвія.

Із профілів видно, що ці люди – водії, а не пасажири. Звісно, буває, таке, що водії теж користуються послугами інших водіїв, однак і тут але.

Переходимо у профайл Матвія, де видно, що чоловік теж зареєструвався у вересні 2019 року та станом на 9 вересня мав вже 16 поїздок. Матвію відгук написав Олег. Олег також зареєструвався у вересні 2019 року, однак вже мав 13 опублікованих поїздок. На нього відгук залишив той же Матвій та Андрій. Останній також, як на диво, зареєструвався у вересні та здійснив станом на 9 вересня 14 поїздок. А відгук про нього залишив Олег.

Серед опублікованих поїздок система показала, що зі Львова до Луцька 9 вересня їде Андрій та Матвій. Вибираю поїздку з Андрієм. Дивина та й годі, але перед поїздкою мені телефонує Андрій із того самого номера телефону, що вранці телефонував Леонід – 0737335***.

Коли я прийшла на місце посадки – навпроти готелю «Львів», що теж є популярним місцем серед користувачів, то побачила той самий бус. Водій був той самий, що й зранку, але називали його деякі люди Матвієм. А для мене ж він був Леонідом та Андрієм.

Водії виходять на зміну регулярно

Згодом задля уникнення підозр не бронюю уже з цим водієм поїздку, але приходжу до готелю «Львів» поспостерігати. І от цього разу з’являється знову наш бус, але цього разу із іншим водієм. Він вийшов також із листочком, де були зазначені пасажири. Вочевидь, хтось із них бронював «не більше двох пасажирів на задньому сидінні» із Андрієм, хтось із Леонідом, хтось із Матвієм, хтось із Олегом, а прийшли всі в один бус…

Бот «OpenDataUA» знаходить такі дані на це авто: Модель: MERCEDES-BENZ SPRINTER 215 CDI. Рік випуску: 2006. Дата: 10.10.2017. Колір: Чорний Об’єм двигуна: 2148. Вага: 1895. Тип дії: Перереєстрація тз на нов. власн. по договору укладеному в тсц. Тип авто: Легковий. Тип кузова: Пасажирський-b. VIN-код: WDB9066131S123443.

З власних джерел стає відомо, що власник цього авто один з банків. Як неофіційно пояснили самі працівники банку, це означає, що авто взяли у кредит і поки за нього сплачують кошти, воно вважається власністю банку. То ж відшукати справжнього власника авто самотужки, використовуючи лише офіційні джерела, на цьому етапі нереально – водії щоразу інші, а власником може бути хто завгодно.

До слова, «Blablacar» уже заблокував цих користувачів, однак вони можуть зробити спроби зареєструватися під іншими іменами.

Київ-Женева через Львів: як чоловік на «BlaBlaCar» натрапив на шахрая

З’ясовуючи про нелегальних перевізників, я вийшла на пасажира, який ледь не постраждав від шахрая. Пасажир планував придбати із Львова квиток в одне із європейських міст. На платформі знайшов водія, який якраз їхав туди. Забронював поїздку, а водій телефонує і каже, що це офіційний перевізник, фірма «Грумант»,  тому потрібно заповнити документи, які адміністратор надішле на електронну пошту. Пасажир наголошує, що про оплату наперед водій не натякав. Документи навіть прислали не відразу. Це був документ, де треба було написати прізвище, ім’я, місто тощо. Оскільки пасажир поспішав, то не дуже вчитувався, що там написано, тим більше, що знизу стояла печатка ФОПа та підпис.

Заповнивши той документ, він надіслав його перевізнику. Через години дві водій зателефонував і став питати, то що там, чи дійсно їдете і якщо так, то треба здійснити оплату на вказаний номер картки, щоби гарантувати собі місце. Водій просив скинути гроші, мотивуючи це тим, що він лише водій і готівки під час посадки не бере, а квитки можна тримати в касі, однак де каса не знав і сказав запитувати про це в адміністратора. Пасажир відразу запідозрив, що це шахрай і став перевіряти. Він зателефонував адміністратору Світлані, однак вона була поза зоною доступу.

Вивчивши документ, помітив, що тло підпису відрізняється від тла документа, у реєстрах не вдалося знайти підприємця на ім’я Селепий Іван Іванович, пошта (andrijivanic@gmail.com), з якої скидали документ не гуглилася. Як виявилося, в Україні також немає фірми-перевізника з назвою «Грумант».  Пасажир спробував ще поспілкуватися із водієм, однак той сказав, що у нього дзвінки на іншій лінії, все потрібно з’ясовувати із адміністратором і поклав трубку.

Офіційно від «BlaBlaCar»

Як прокоментували для нас у «BlaBlaCar», величезна кількість нелегальних перевізників – це особливість українського ринку. До України на жодному з ринків, де працює «BlaBlaCar», не було такого натиску з боку комерційних перевізників у спробах представити свої поїздки на сервісі. Україна в цьому плані в лідерах.

«Ми дуже довго боролися і продовжуємо це робити, тисячами блокуємо їхні акаунти. Наші користувачі допомагають нам зробити сервіс більш прозорим. Існує система відгуків, щоб попередити модераторів та інших попутників про поведінку водія. Ми блокуємо профілі, в яких зафіксували підозрілу поведінку і маємо в своєму розпорядженні спеціальні алгоритми, щоби перевірити це. Ми просимо наших користувачів повідомляти нам про підозрілі профілі або пропозиції, якщо вони знаходять їх на сайті, не дивлячись на наші перевірки», – зазначають у прес-службі.

Окрім того, платформу обіцяють зробити прозорішою.

Як не потрапити на шахрая чи нелегального перевізника

Якщо ви справді хочете знайти собі попутника, а не їхати в бусі, де купа народу, як у міні-маршрутці, тоді перед поїздкою уважно вивчайте профіль водія. Насамперед дивіться, яке авто вказує водій – за правилами на задньому сидінні має бути не більше двох осіб у легковому авто. Відповідно, якщо більше, ніж три людини, то, найімовірніше, це або бус, або вам доведеться їхати тісніше, ніж ви собі плануєте.

Далі дуже важливо, які на водія залишають відгуки і краще перевірити, хто писав ці відгуки, аби виключити «схему», як із Леонідом-Матвієм-Андрієм, коли водій створив собі декілька профілів і сам собі із них писав відгуки. Окрім того, дивіться, чи на ту саму години із тієї ж локації є майже ідентичні поїздки. Якщо, наприклад, кожні 10 хвилин є поїздка умовно від готелю «Львів» за ту ж саму вартість і відрізняється лише ім’ям водія, то, найімовірніше, ви потрапите на нелегального перевізника.

Що ж робити, аби не потрапити на шахрая? Відповідь проста – «BlaBlaCar» просить не перераховувати наперед кошти ні в якому разі. Навіть, якщо вам здається заманливою ця пропозиція і водій скидає навіть вам якісь документи, перевірте їх. Спробуйте погуглити, наприклад, можете перевірити чи справді є такий перевізник, якщо водій запевняє, що послуги перевезення здійснює конкретний перевізник. Але краще ніколи не скидайте гроші наперед, адже у будь-якого водія, навіть закордоном, квиток можна придбати в автобусі.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Інтернет-видання  «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: