19:05, 19 Червня 2020

#БізнеСильні: Наталія Митошоп заснувала академію «Smartum» у Володимирі-Волинському

Множення тризначних чисел, швидкісне читання, запам’ятовування, робототехніка та наукові досліди: усьому цьому навчають юних мешканців Володимира-Волинського та Нововолинська у академії «Smartum», яку заснувала підприємиця Наталія Митошоп.

Як у невеликому місті на Волині вдалося започаткувати академію для маленьких розумників розповіла інтернет-виданню «Волинь Online» директор Академії розвитку інтелекту для дітей та дорослих «Smartum» Наталія Митошоп у рамках проекту «#БізнеСильні». У цьому проекті ми розповідаємо про історії успіху у сфері бізнесу Волині.

Засновниця академії у Володимирі-Волинському має дві вищі освіти: педагогічну та економічну.

«Спочатку я навчалася у Володимир-Волинському педагогічному училищі, після  закінчення якого вступила до університету імені Лесі Українки на факультет філології. Навіть трішки працювала викладачем. Був такий час, коли отримували зарплату з величезними затримками, не було ніяких перспектив, всі шукали якусь альтернативу. Я випадково потрапила в торгівлю, у будівельний бізнес, працювала у торговельному відділі однієї з фірм. Дякуючи власнику цієї фірми, багато чого навчилася та пізнала нового у сфері бізнесу. У 2002 року вступила в Луцький НТУ, де отримала другу економічну вищу освіту, та паралельно працювала», – розповідає підприємиця.

Від магазину до нового освітнього проекту для маленьких міст: як вдалося заснувати академію «Smartum» у Володимирі-Волинському

У 2006 році вона вже мала власний будівельний магазин, де займалася підбором фарб. На той час це була новинка, у Володимирі такого ще не було. Втім, з часом жінка вирішила започаткувати ще одну власну справу в іншій сфері.

«Для того, щоб розпочати свою першу справу, я взяла доволі великий кредит з певними умовами, приміщення було теж орендованим. Коли я вдома озвучила загальну суму – родина спершу відмовляла мене, але зрештою, зрозумівши, що я не відступлю всі підтримали. І, дякуючи батькам, чоловіку, брату  я відкрила будівельний магазин, в якому родзинкою була колорувальна студія, де ми тонували водоемульсійні фарби, декоративні штукатурки та  тощо. Це було цікаво і постійно розвивалося. З часом придбали власне невеличке приміщення  де працюємо і зараз.  В якийсь момент, у 2017 році, я розпочала шукати щось інше і знайшла школу «Smartum». Я мама, і старалася розвивати своїх дітей з народження.  Зі старшим сином  займалася за системою Зайцева, Марії Монтессорі. Це дало гарні результати в подальшому навчанні (на сьогоднішній день він навчається в університеті та працює). На той час не було такого вибору розвиваючих занять, як сьогодні. Я сама придумувала йому різні ігри-завдання. Різниця між синами 12 років і це, мабуть, зіграло велику роль в подальшому. Меншому синові  не подобалися кубики Зайцева,  вони всі були розібрані за 1 хвилину  і він шукав, що в них всередині дзвенить. Сучасні малята потребують сучасних методів навчання та розвитку.  Якось, перегортаючи сторінки в соцмережах, я побачила учасника шоу «Україна має талант», який дуже швидко рахував. Мене це зацікавило. Так я знайшла школу ментальної арифметики «Smartum», це франчайзинговий бізнес, там отримала маркетингову та методичну підтримку. Далі був пошук тренерів,  навчання та шок. Перші два тижні я сама сиділа над абакусом (рахівниця для ментальної арифметики) і плакала (на жаль, дорослі не можуть досягнути таких результатів, як діти). Старший син взагалі казав: «Мама, ти в якусь секту влізла чи що, навіщо це тобі потрібно?». А менший навпаки, підбадьорював «Дивися, як це просто, що тут незрозуміло?», він вчився разом зі мною. Мій менший син тепер пройшов курс ментальної арифметики, ліберики, меморики, він швидше за мене множить, додає, віднімає, швидко вирішує різні задачки. Йому подобається і він досі займається на навчальній платформі»,  – розповідає підприємиця.

Згодом відбулися перші екзамени. Тренінг організували у Володимирі, куди приїхали десятеро тренерів з Західної України, навчання проводили методисти зі Запоріжжя.

«Ми здавали екзамени. Раз у рік ми обов’язково проходимо тренінги та здаємо екзамени!», – відзначає Наталія Митошоп.

Ті, хто не здав екзамен, не отримав допусків та не може працювати.

Окрім того, з її слів, у таку справу довелося вкласти шалені гроші, які не так легко повертаються. Загалом відкрити школу, з її слів, було не надто складно, але дуже затратно.

«Якщо правильно проконсультуватися, отримати дозвіл, укласти договір оренди, офіційно оформити на роботу найманих працівників, це не надто важко. Звісно, видатки високі: постійно потрібно обслуговувати дошку, проектор, клас, закуповувати книжки, виділяти гроші на навчання тренерів. Зараз ми напрацьовуємо ще нові курси, які плануємо запустити у Володимирі», – говорить підприємиця.

Щодо того, скільки часу потрібно для того, щоб почуватися впевнено на ринку освітніх послуг, вона зазначає:

«Я досі не почуваюся впевнено на ринку освітніх послуг, тому що вважаю, якщо ти починаєш впевнено почуватися у бізнесі, ти розслабляєшся,  значить, твій бізнес завершений. Ти не встигаєш розвиватися та пізнавати нове, яке щоразу з’являється і завжди хтось буде кращим за тебе».

Пробні заняття, реклама в соцмережах та враження батьків: як вдалося залучити перших клієнтів

Щодо пошуку клієнтів, підприємиця зауважує, що велике значення має «мамине радіо» та реклама у соцмережах.

«Це – «сарафанне радіо», великий поштовх дає натхнення, коли бачиш успіхи у дітей, і  тоді починаєш розповідати про це іншим. Також працює реклама у «Facebook» та «Instagram». Ми давали різні види реклами – на автомобілі, на невеликих біл-бордах, роздавали флаєри але для нас це було неефективно. «Мамине радіо»  – найефективніше. У нас є кімната, де батьки, чекаючи своїх діток, спілкуються між собою. Під час занять вони все бачать крізь скло, спостерігають, чують, як діти займаються», – розповідає директорка академії «Smartum».

Підприємиця зазначає, що є батьки, які не довіряють та думають, що це щось непотрібне, але є такі, які впевнено приводять своїх малят на заняття навіть без відвідування пробного уроку.

«Також є батьки, які привели вже другу дитину на навчання до нас. Деякі вчителі загальноосвітніх шкіл скептично відносяться до курсу ментальної арифметики. Але є такі, які направляють до нас учнів. Дитина, яка пройшла у нас навчання, стає сконцентрованою, уважнішою, у неї розвинуте логічне мислення, дитина краще засвоює шкільну програму», – розповідає вона.

Перший пробний урок, з її слів, попри сумніви та хвилювання, виявився вдалим.

«Ми дали оголошення, зібрали дітей, спочатку – серед знайомих. Троє тренерів одночасно проводили перший урок. Ми настільки боялися, що у нас трусилися руки та ноги, ми боялися щось зробити не так, допомагали одне одному. У нас було тоді семеро п’ятирічних діток на уроці, які дивилися на нас великими оченятами і ми (зараз вже не страшно зізнатися) самі не вірили, що діти так швидко все опанують. Були сумніви, але коли ми провели пробне заняття і всім це сподобалося, ми одразу фактично сформували групи. Вже на 3-4 занятті діти рахували швидше за дорослих. Курс ментальної арифметики складається умовно з двох розділів – додавання та віднімання, множення та ділення. Все вивчається за певною системою та правилами. Діти здають цікаві екзамени з кожної теми та отримують підтверджуючі сертифікати і значки.  Діти надзвичайно нас заряджають, йдеш і хочеться рухатися вперед», – зізнається вона.

Випереджати час на один крок: як зробити бізнес успішним

На її думку, для того, щоб бути перспективним, постійно треба йти вперед, випереджаючи час на один крок.

«Коли ми починали, в академії «Smartum» був тільки курс  ментальної арифметики. Компанія «Smartum» постійно розвивається і за деякий час ми відкрили курси букварики, читарики, ліберики та меморики.

Ліберика – це авторська методика, спрямована на розвиток швидкості читання, яка дозволяє збільшити швидкість читання до 2500 слів за хвилину усно та 285 слів за хвилину вголос. Дитина за допомогою деяких вправ та хитрощів вчиться швидко читати. Як це відбувається, ми показуємо на пробних уроках. Такі вміння корисні, коли потрібно обробити великий обсяг інформації за короткий час.  Коли ж читаєш художню літературу, ти маєш смакувати цією книжкою.

Меморика – курс розвитку пам’яті.  Після проходження курсу, дитині легше вчитися у школі, вивчати іноземні мови, переказувати тексти, запам’ятовувати історичні факти і дати, формули і теореми.

Курси букварики та читарики – це інноваційні курси навчання читанню за короткий термін. Діти потрапляють в космічне казкове місто, де знайомляться з космічними персонажами. Вони подорожують планетами: «Буквик», «Складик», «Фразик», «Словик». Не буду розкривати усіх секретів, краще прийти та спробувати!

Всі учні займаються на спеціальній унікальній платформі, тренери постійно слідкують за виконанням домашніх завдань.  Ми бачимо, що дитині вдається, а де потрібна додаткова допомога.

У нас працює мотиваційна система. Діти отримують нейрогроші на платформі; зірочки, які обмінюють на подарунки

Через деякий час  ми зрозуміли, що потрібно розвиватися далі і відкрили курс «Крутої науки». Явища хімії та фізики ми вивчаємо за допомогою експериментів, працюємо з сухим льодом, рідким азотом тощо. Також ми почали організовувати дні народження з науковими шоу»,  – розповідає підприємиця про розвиток академії.

Вже на початку цього року запустили курс робототехніки на основі роботизованих конструкторів «Lego».

У якому віці краще розпочинати навчання та коли варто чекати результатів

Для того, щоб учень показав перші результати, достатньо місяця навчання в академії «Smartum». Щотижня проводять по два уроки і вже за місяць старші діти оперують одноцифровими числами,  але п’ятирічним діткам навчання дається легше, ніж старшим.

«Доцільніше віддавати діток на навчання у віці 5-6 років.  У них ще все формується, краще розвинута уява, і вони краще працюють. Це – золотий вік для навчання дитини всьому – читанню, математиці, ментальній арифметиці, навіть робототехніці. Діти як квіточки – чим більше в них вкладаєш, тим краще вони квітнуть.  Хоча на робототехніку беруть дітей віком від шести років. Є спеціальні програми для робототехніки, ми вивчаємо, наприклад, зубчасту передачу, і п’ятирічна дитина не зробить завдання сама так швидко, як навіть шестирічка. А от ментальна арифметика – навпаки. На курс ліберики та меморики ми беремо  дітей з 8 років. Курс ментальної арифметики може бути навіть для дорослих триває 3-6 місяців, та попереджує хворобу Альцгеймера, розвиває пам’ять і логіку. В розвинутих країнах ментальна арифметика входить в обов’язкову шкільну програму, і там її вивчають чотири роки»,  – розповідає Наталія Митошоп.

Кращі учні беруть участь в олімпіадах. У академії є навіть переможець олімпіади у  2019 році – Богдан Венгловський з Нововолинська отримав бронзу – третє місце, йому на той час було лише п’ять років. А на олімпіаді 2020 року – Богдан з сестричкою Владою ввійшли в 20 талановитих дітей академії в Україні. До речі, компанія «Smartum», нині є в 25 країнах світу.

«Ми постійно проводимо безплатні пробні заняття, після яких  формуємо групи, складаємо  графік, реєструємо в особистий кабінет платформи. Групи у нас невеличкі, в основному по 4-6 діток. У нас є система заохочення, брендовані браслети, ручки, пенали, сумки», – говорить директорка академії.

Як діти і дорослі практично застосовують отримані знання в академії

Кожен курс, який викладають в академії, має практичну користь для дитини – від розвитку пам’яті до розвитку мислення та уяви.

«Меморика – це розвиток пам’яті, дуже корисно для тих, хто вивчає іноземні мови. Протягом чотирьох місяців, діти тренують вербальну, слухову, зорову, дотикову пам’ять, навчаються хитрощам запам’ятовування.  Є спеціальні ігри, за допомогою яких діти засвоюють вивчені методи запам’ятовування та вчаться правильно ними користуватися», – зазначає засновниця академії.

Успішність людини залежить від гармонійного розвитку правої і лівої півкуль мозку. У 95 % людей краще розвинена ліва півкуля, адже саме на її розвиток спрямована сучасна система освіти. І тільки 5 % людей використовують обидві півкулі мозку одночасно.

«Ментальна арифметика» – навчальна програма розвитку розумових здібностей та творчого потенціалу за допомогою арифметичних обчислень на рахівницях (абакус).

«Букварика, читарика –  від вивчення звуків та букв до читання цілими словами. Під час курсу читарика учні навчаються у казковому місті Букварика, щоразу подорож у якусь казку. Окрім того, у нас є платформа домашніх завдань. Тренер дає завдання, у кожного з учнів є особистий кабінет, де видно, скільки він вніс грошей, за яке заняття списало кошти, все абсолютно прозоро. Тренер бачить, скільки етапів домашнього завдання зробила дитина, чи вона виконала його, що їй вдається»,  – розповідає підприємиця.

Окрім того, є курси робототехніки та вже згадана раніше «Крута наука».

«Курс робототехніки сучасний та потрібний, до нього ми розробляємо ще один курс – ІТ-спеціальності. Цифрові технології йдуть вперед і скрізь потрібні. «Крута наука» – ми прищеплюємо дітям любов до фізики, хімії. Наприклад, сухий лід (той самий вуглекислий газ, який є в вогнегасниках та газованих напоях) в стиснутому вигляді має температуру кипіння мінус 80 градусів, рідкий азот – мінус 200. Ми можемо разом з дітьми зробити вулкан, великий вибух, ввімкнути лампочку без електроживлення, написати таємний лист, тощо. Показати, розказати де це застосовується, спробувати на дотик та смак (правда, не все можна) і основне – зацікавити дитину – це найголовніше у нас на всіх курсах. Ми робимо наукові шоу на дитячих днях народження. Вони не тільки граються на експериментах, а ще й дивляться, де і для чого воно використовується», – розповідає Наталія Митошоп.

Як академія відновлює роботу в умовах карантину

Зараз, в умовах карантину, заняття частково відновлюють.

«Ми відновили заняття у групах по 3-4 дитини, намагаємося, щоб вони дотримувалися дистанції, проводимо кварцування приміщення, дезінфікуємо.  Також ми проводили заняття через «Zoom», робили різні квести, дітям це подобалося. Є групи, які ще не хочуть виходити в офлайн, тому що їм дуже сподобалося навчатися онлайн. У Володимирі помаленьку відновлюємо навчання у класах. Малята зараз ще працюють онлайн. В онлайні ми проводимо заняття у вигляді квестів»,  – повідомляє підприємиця.

Вже чекають на відкриття занять з робототехніки у Володимирі та Нововолинську, відкрити планують з 1 липня, оскільки ці заняття передбачають близький контакт – конструктор складають відразу двоє дітей.

«Конструкторами та гаджетами дітей забезпечуємо ми. У нас є спеціальна програма для навчання робототехніці, діти бачать, як машина використовується в промисловості, складають її на дошці, бачать, які передачі та важелі у ній працюють, потім їм дають схему для конструкторів і вони складають базу. Вчитель дає завдання – наприклад, машина повинна подолати певну висоту, піднятися на підвищення. Відповідно, треба вдосконалювати зібрану з конструктора машину. Конструктори дуже дорогі, їх треба постійно оновлювати, закуповувати ліцензійні програми, тобто це досить витратний курс, але дуже цікавий»,  – розповідає директорка академії.

Графік справ та день для сім’ї: як поєднувати кар’єру з родиною

Поєднувати сім’ю і кар’єру, з її слів, не надто важко, якщо грамотно скласти графік.

«Не можу сказати, що сім’ю і кар’єру поєднувати важко, адже це все переплітається. Звичайно, трохи менше часу для родини, а коли є власний будинок – роботи додається. У нас маленька, але дуже дружна родина. В усьому мені допомагають рідні, це величезна підтримка. Спочатку вони мали сумніви: «Чи воно тобі потрібне? Це ж стільки часу». Два роки тому ми відкрили філію у Нововолинську, перед цим також вдома казали, що це ж доведеться ще й постійно їздити. Але якщо грамотно скласти графік, розписати свій тиждень, завжди вистачить часу для всього, навіть для відпочинку. Ми їздимо родиною відпочивати Україною та за кордон, граємо вдома в ігри з дитиною (молодшому сину вісім років). Неділя у нас – день для сім’ї, у цей день ми не займаємося іншими справами. Батьки, брат з сім’єю, чоловік – дуже мені допомагають», – розповідає  Наталія Митошоп.

Тим жінкам, які виховують дітей і вагаються чи відкрити власну справу вона радить брати дитину з собою та навчати її цій справі. Дитина, на її думку, повинна йти за мамою, з мамою. Так, дитину не можна взяти на роботу, коли працюєш в державній установі, але коли у тебе власний бізнес, варто навчати дитину, діти повинні продовжувати справу, вдосконалювати її, або, навіть переформатовувати.

Не боятися помилок та працювати якісно: поради тим, хто вагається щодо відкриття справи

Наталія Митошоп радить не вагатися в ухваленні рішень та завжди працювати якісно, незалежно від того, працюєш на себе чи на когось.

«Рішення треба ухвалювати у перші 24 години, далі це буде не актуально, ти охолонеш, передумаєш, зміниш думку чи взагалі передумаєш, а потім пошкодуєш. Не завжди все так гладко, не завжди все виходить. Найперше – не боятися, не здаватися, йти тільки вперед і розвиватися. Читати, запитувати, можливо, хтось дасть слушну пораду, або, принаймні, моральну підтримку. Велике значення має колектив, в якому працюєш. Щодо цього, мені повезло – у мене працюють прекрасні люди.  Коли я працювала на попередній роботі, у нас були хороші стосунки з директором, з власником фірми, він завжди вчив нас: «Завжди працюй так, ніби це твій власний бізнес». Можливо, саме тому мені вдалося відкрити власну справу. Я завжди хотіла зробити великий дитячий розвиваючий центр, щоб діти там могли не тільки навчатися чогось нового, розвиватися, а ще й активно проводити час. Для маленьких містечок – це велика проблема, тому що це не є рентабельно. Наприклад, у Луцьку є багато розвиваючих центрів, а у нас вони тільки пробують відкриватися»,  – говорить підприємиця.

Наталія Митошоп зауважує, що не варто боятися помилок чи нарікати.

«Завжди людина, яка займається чимось, буде помилятися. Це нормально, не помиляється той, хто нічого не робить.  Є моменти, коли хочеться все покинути бо десь, щось пішло не так. Але озирнувшись назад, і згадавши купу проблем, які пройшов вже – з’являється нова сила, енергія. Просто відкрити якусь справу, коли є гроші – не важко, дуже важко її втримати та розвинути . Наприклад, у нас довгий час є студія фабр і деякі речі ми робимо так, як більше ніхто в місті не зробить. Розпочавши справу, потрібно завершувати її до кінця або розвивати далі. Є момент, коли в дорослої людини, як і в дитини, «сідають батарейки» і їх потрібно  вчасно підзарядити і бажано надовго», – говорить вона.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції інтернет-видання «Волинь Online» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних мереж). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну пошту: volynonline.news@gmail.com

Інтернет-видання «Волинь Оnline» існує за кошти краудфандингу, або ж громадського співфінансування – пропонуємо підтримати нас фінансово на будь-яку суму від 1 гривні, якщо Вам цікаво і надалі читати нас

Матеріал підготовлено в рамках реалізації грантового конкурсу від ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Швеції та Internews (проект Audience understanding and digital support). Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: