21:00, 11 Квітня 2018

Авто з Європи та авто на єврономерах: яка різниця та чому українці ігнорують вітчизняний автопром

Одні запевняють, що «не готові платити за розмитнення, бо ці гроші все одно крадуть», а інші кажуть, що розмитнення необхідне, бо «євробляхи не відчувають відповідальності». Але обидві сторони сходяться на тому, що розмитнення авто з Європи не повинне «обходитися в копієчку», тобто плата за українські номерні знаки має бути меншою. Інтернет-видання «Волинь Online» з’ясовувало, чому автомобілі з Європи приваблюють українців, зокрема волинян.

Чому машина з Європи?

Українців приваблює вартість автомобіля, який в Україні коштує подекуди вдвічі більше. До того ж, машини з Європи ще «не знайомі» з українськими дорогами, тому й стан у них традиційно кращий. Люди, які безпосередньо знаються на «пригоні» транспорту з-за кордону, наводять й інші причини.

Григорій Панасюк, активіст ГО «ЄвроВолинь»:

«Чомусь ще з радянських часів вважається, що авто – показник розкоші. Але часи змінюються. У всьому світі автомобілі стають доступнішими і доступнішими, й само собою народ в Україні має бажання, щоб машини були просто засобами пересування».

Богдан, посередник-продавець машин з Європи:

«Навіть при високій ціні за розмитнення вибір машини з-за кордону виправдовує себе. В автомобіля зовсім не той стан. Шкода лише, що побачивши на закордонному сайті авто, українець не може достеменно вирахувати всі витрати, ставку».

Розмитнення чи литовська/польська/естонська реєстрація?

На фоні мітингів власників автомобілів на єврономерах, такі машини здобули узагальнення, яке міцно закріпилося, – «євробляхи». Саме так прозвали машини противники нерозмитнених авто.

Посередник Богдан розповідає, що абсолютно підтримує мирні зібрання з вимогою спрощення та зниження вартості розмитнення машини, проте він все ж надає перевагу реєстрації машини в Україні, бо «хоче спокійно спати»:

«Я адекватно ставлюся до акцій. Навіть позитивно ставлюся до тих акцій, котрі за зменшення ціни розмитнення. А от до тих, які хочуть здобути можливість їздити на єврономерах, – негативно. Для країни однозначно була б користь, якби можна було розмитнити автомобіль і машини українців були зареєстровані в Україні. Справа в тому, що в Польщі ж теж платять за розмитнення авто, але 3,1 % від ціни машини, а ми реально сплачуємо 40–50 %».

Не заперечує різного розвитку подій і власник авто на європейських номерах Григорій Панасюк. Він відмовився від послуг «верблюдів» (ред. «верблюд» – людина, яка отримує оплату за те, що реєструє на себе авто з Європи на кордоні. Найчастіше, громадяни іншої країни) та купив авто спільно зі знайомим у Польщі, тож є власником машини, його ім’я – у всіх документах на автомобіль. Але чоловік щороку їздить у Польщу на техогляд, поновлення страхового полісу.

Ввезення на територію України машин з реєстрацією в Європі передбачає регулярне проходження митного контролю для власника та авто, простіше кажучи, частоту, з якою треба перетинати кордон. Адже найчастіше авто зареєстровані на певну фірму. Якщо авто не зафіксоване на митниці вчасно, то воно автоматично стає нелегальним.

Чи виявляють недобросовісних водіїв на єврономерах правоохоронці, розповіла речниця Управління патрульної поліції у Волинській області Ольга Бузулук:

«У патрульній поліції немає вказівки чи вимог «виявляти такі авто». Для нас всі порушники однакові. Якщо водій порушив ПДР і є на місці, на нього оформляють необхідні адміністративні матеріали. Ми не уповноважені «карати» водіїв таких автомобілів, це прерогатива митниці. Митниця може надавати нам список автомобілів, які мають порушення митного законодавства (їх приблизно 100 в тиждень, і часто вони дублюються), і якщо ми їх виявляємо, повідомляємо митницю та слідчо-оперативну групу. Уже ці служби далі вживають заходів щодо притягнення до відповідальності. Спеціально ми не маємо фізично часу й можливостей з цим працювати. Якщо водій вчинив ДТП на такому автомобілі і зник, знайти винуватця практично неможливо, бо важко встановити власника. І таких випадків у нас чимало. Щотижня трапляється 2–3 ДТП на цих автомобілях. Але й на українських номерах винуватці також вчиняють правопорушення».

А ще у ЗМІ почастішали повідомлення, про те, як водії машин з іноземною реєстрацією вчиняють ДТП та втікають з місця події, адже за кермом – не власники машин. Побутує думка, що таких порушників неможливо розшукати. Активісти ГО «ЄвроВолинь» запевняють, що власника машини можна знайти в базі обов’язкового страхування. Але Григорій Панасюк погоджується, що є машини з недійсними страховими полісами, тоді водія відшукати й справді важко. Тому активісти організацій власників авто з єврономерами всіляко намагаються знаходити порушників, розповідають, що у невеличкому Луцьку порушників знайти реально.

Як привезти авто? Перепони та необхідні документи. Яке авто не може отримати українську реєстрацію?

Законні механізми ввозу автомобіля з європейськими номерами пояснює Григорій Панасюк:

«Ну що таке розмитнення? Це право власника автомобіля пересуватися на транспортному засобі по території України. Є два принципи, як їздять ці автомобілі в Україні. Перший – так званий транзит. Автомобілі за дорученням від фізичних осіб, які пов’язані з фірмами, зазвичай. Такий водій – резидент. Тобто він має право перебувати в Україні 5 днів, якщо виїжджатиме тією ж митницею. Інший спосіб – нерезидент. Згідно з законом України, він може перебувати на території України рік. Він завозить це авто за дорученням або на основі співвласності з резидентом тут».

Про розмитнення також пояснює Богдан, який приганяє машини з-за кордону. Він каже, що вартість розмитнення варіюється та наводить нам приклад:

«Візьмемо для прикладу «Volkswagen Passat». Дволітровий дизельний двигун. Орієнтовно три тисячі доларів «вилітає» на розмитнення. А от середня вартість такої машини 7–8 тисяч євро. Можна купити й недорогу машину. «Renault Megane» можна знайти за 4–5 тисяч євро. Українець може назбирати на таку машину, але ще додаємо приблизну вартість розмитнення – це 1800 доларів. Рахуємо, що шість тисяч – нормально наче, а вже вісім – дорого для пересічного українця».

Приблизно розрахувати, скільки коштує розмитнення бажаної машини можна на цьому онлайн-ресурсі. 

І власник авто на єврономерах Григорій Панасюк, і власник розмитненого авто Богдан вбачають позитив у обмеженні ввезення старих машин, які реально шкодять середовищу та ще й мають несправності.

«Хламу також завозити в Україну з 90-х років не треба. Його люди продають, бо дорога утилізація. Це насамперед велика небезпека, не всі такі автомобілі взагалі можна на дороги випускати», – каже Богдан.

Проте Григорій нагадує про «екологічність» українського «Ланоса», який не має позначки «євро-5»:

«Авто, випущене раніше, ніж в 2010 році не може бути розмитнене навіть за тими драконячими ставками. Але й ланос – це «євро-3». Хоча в екологічнішій Європі не їздять наші «Камази», «ПАЗи» чи «Богдани», які далеко не «євро-5». Там навіть машину 30-х років можна реєструвати, купуючи відповідний поліс».

Пан Григорій розповідає, що для ввезення авто транзитом потрібні документ про зняття з обліку в країні покупки, купча (техпаспорт, який передбачає, що транзитні номери вже встановлені), сплата мита (митного оформлення), сплата ПДВ, сплата акцизу, а надалі плата до пенсійного фонду та оформлення на території Україні.

На митниці ж пояснюють, що якогось обліку, який би чітко вказав на кількість машин на єврономерах та відсоток розмитнення, – немає, проте речниця Волинської митниці Валентина Черниш роз’яснює реальну ситуацію:

«Як правило, черг, пов’язаних із рухом громадян на Ягодині та Устилузі (де найчастіше возять машини на єврономерах), немає. Щодо кількості таких машин, то митна статистика не передбачає для них окремого розділу. Машини з іноземною реєстрацією ідуть разом з іншими товарами. Тож самотужки Ви не визначите, що саме то було – чи вино, чи авто».

Чи можна уникнути послуг посередника?

Богдан захоплюється автомобілями з дитинства, тож тепер пов’язав з ними життя. Він відшуковує хороші авто за кордоном та «приганяє» в Україну. Шукає машини як на замовлення, так і їздить до Європи за машинами, які вважає вигідними для покупки та подальшого продажу. Реалізовує свою справу в мережі «Instagram», проте не заперечує того, що можна й самотужки купити та розмитнити авто. Щодо корупції в цьому процесі, то Богдан, сміючись, розповідає, що розмитнення й без того стільки коштує, що хабарів ніхто не просить – шкодують.

Григорій Панасюк називає кілька майданчиків для пошуку машини: «AUTO.Ria» –  Україна, «АвтоПлюс» – Литва, «ОтоМото», «Алегро» – Польща. А ще чоловік радить шукати машини далі: у Франції, Німеччині, Бельгії, адже на сайтах сусідніх країн такі авто – бізнес на українцях, а чим далі Україна, тим вигідніше можна відшукати машину.

Отож, вартість розмитнення (одержання українського номерного знака) варіюється. Проте всі опитані говорять про необхідність зниження вартості цієї процедури та створення умов для того, аби відбувалося наповнення бюджету України за рахунок ввозу машин, а не процвітав процес пошуку шляхів, аби оминути Закон.

Софія ГУДИЧ

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: