18:23, 09 Квітня 2021

У Волиньраді обговорили питання функціонування вишів

Як має працювати система вищої освіти, аби Волинь не відчувала «кадрового голоду», які спеціальності потрібні в області та про посилення співпраці між закладами освіти і підприємствами – про це говорили під час робочої наради з представниками закладів вищої освіти та післядипломної педагогічної освіти області, яку зініціював голова обласної ради Григорій Недопад.

Про це повідомляють на веб-сайті Волинської облради.

Робоча нарада відбулася 8 квітня за участі голови обласної ради Григорія Недопада та працівників виконавчого апарату облради, народних депутатів України Ірини Констанкевич та Вячеслава Рубльова, керівництва та представників Волинського національного університету ім. Лесі Українки, Луцького педагогічного коледжу, Волинського медичного інституту та Волинського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Голова обласної ради Григорій Недопад зазначив, що на часі в країні – система реформування освіти.

«Ми не маємо на меті гальмувати розвиток будь-яких навчальних закладів. Ми хочемо обговорити, в якому напрямку нам потрібно працювати, аби усі виші розвивалися, і не було подвоєння спеціальностей, за якими готують студентів», – наголосив очільник найвищого представницького органу краю.

Ірина Констанкевич працює в складі робочої групи, що напрацьовує зміни у законодавстві, які стосуються сфери професійно-технічної освіти. Вона зазначила, що головна мета зустрічі – обговорення питань життєдіяльності освіти в області у перспективі загального розвитку, адже освітнє законодавство суттєво змінюється.

«Йдеться про те, що держава готова виділяти кошти на підготовку фахівців/робітників за тими спеціальностями, які потрібні для держави. Область має фінансувати тільки ті, які потрібні для регіону. А приватний бізнес повинен фінансувати ті напрямки, спеціалістів яких вони будуть залучати до роботи у своїй сфері. Тому для нас важливо розуміти, якою має бути освіта на Волині в контексті розвитку області. Тобто, нам важливо зрозуміти яка кількість філологів чи трактористів, чи кухарів потрібна, аби закрити усі можливі запити на них», – наголосила Ірина Констанкевич.

Вона переконана: вища освіта потрібна, але вона має бути елітарною, а основний запит і наголос має бути на професійну кваліфікацію. Заклади повинні працювати над поглибленням співпраці із роботодавцями області.

«Дуже багато дітей, які випускаються із навчальних закладів, після їх закінчення виїжджають за кордон. А ми маємо створити такі умови, аби вони лишалися тут і мали роботу», – підкреслив Вячеслав Рубльов.

Ректор Волинського національного університету Анатолій Цьось каже: діяльність ВНУ фінансує держава, проте в університеті максимально використовують можливість заробити на утримання закладу. Крім того, тут намагаються тримати руку на пульсі та реагувати на вимоги ринку праці.

«Ми підписали угоду з КП «Волиньприродресурс» та активно працюємо над тим, аби на базі коледжу культури і мистецтв відкрити спеціальність обробки напівдорогоцінного каміння», -– каже Анатолій Цьось.

Та додає: підтримує ступеневу освіту. На його думку, має бути чіткий розподіл: професійно-технічна освіта, коледжі, університети.

«В майбутньому потрібно коректувати спеціальності, адже раніше це відбувалося без відповідного аналізу. Наприклад: на Волині вчителів фізичної культури готують 5 вищих закладів. І якщо проаналізувати, то й по інших спеціальностях схожа ситуація, – зазначає Анатолій Цьось. – Впродовж цього року нам потрібно визначити, які унікальні спеціальності нам потрібно відкрити в університетах, в коледжах, які можуть перевести з державного/регіонального замовлення на платну форму навчання. Така система співіснування спеціальностей давно повинна бути на контролі у влади».

Ректор Луцького педагогічного коледжу Петро Бойчук каже: у підпорядкованому йому закладі навчають виключно майбутніх вчителів для Волинської області. Наразі є потреба у вихователях закладів дошкільної освіти, вчителях початкової школи, вчителях музики. Щоправда, цей заклад фінансується з обласного бюджету.

Регіональне замовлення не змінюється роками, каже голова постійної комісії з питань бюджету, фінансів та цінової політики Орест Маховський. Начальник відділу з питань управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області та землями комунальної власності виконавчого апарату ради Михайло Імберовський каже: такий дисбаланс відбувається через те, що в заклади професійно-технічної (професійної) освіти укладають не завжди коректні угоди про співпрацю із роботодавцями.

На переконання голови обласної ради Григорія Недопада лише тоді, коли випускники будуть потрібні й після випуску матимуть роботу, волиняни не виїжджатимуть закордон у пошуках роботи.

«Має бути реальний запит від бізнесу, і лише тоді ми зможемо побачити цілісну картину важливості тих чи інших спеціальностей, а також визначитися з кількістю спеціалістів, які потрібні тут, в області, – наголосив він. – Ми поспілкуємося з представниками навчальних закладів, передивимось регіональне замовлення, проаналізуємо його , і вкінці отримаємо якісний результат».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: