19:20, 05 Липня 2021

У Старому місті Луцька організували зустріч із Оксаною Забужко

У неділю 4 липня управління туризму та промоції міста Луцької міської ради організувало і провело зустріч лучан із заключною резиденткою Луцької літературної резиденції “Місто натхнення” — Оксаною Забужко, яка є справжнім класиком сучасної української літератури. А ще Оксана Стефанівна родом з Луцька, і лінія нашого міста дуже чітко прослідковується у її творчості.

Про це повідомляють на веб-сайті Луцької міськради.

Знаковою була і обрана організаторами локація проведення заходу — відновлений дворик біля башти князів Чорторийських, ревіталізація якої, а з нею і найдовших в Україні підземель, що реалізується за кошти гранту Європейського союзу, завершиться вже зовсім скоро.

Розпочалася зустріч без запізнень о 17:00. Ще до її початку усі стільці були зайняті, а люди все підходили і підходили…

На початку розмови модераторка зустрічі, керівник творчої агенції “Баляндраси” Ольга Ольхова наголосила на необхідності правильно називати це місце, адже українською мовою називається ця пам’ятка не “вежа Чарторийських”, а “башта окольного замку князів Чорторийських”. Оксана Забужко підтримала цю тезу і захоплено відгукнулась про місце проведення заходу, наголосивши про необхідність збереження власної історії й ідентичності, та зазначила, що це місце, ця наша “башта через О” заслуговує на відомість і визнання.

Як сказала сама письменниця, ця зустріч стала своєрідним звітом про пророблену роботу за два з половиною роки, відколи вона востаннє була в Луцьку. Впродовж трьох годин вона розповідала про свою творчість, відомих лучан-шестидесятників, які мали на неї вплив, дитинство в Луцьку, батьків, репресії луцької інтелігенції, дисидентський рух і ще про багато-багато надзвичайно цікавих фактів.

Авторка презентувала громаді свої книги “Ієрихонські трубачі. Код Гурніка” (найбільш “луцька” книга за її словами), “Апокриф. Чотири розмови про Лесю Українку”, “Як рубали вишневий сад, або Довга дорога з Бад-Емса”, “Планета Полин”. Зачитувала уривки з них, коментувала цікаві моменти їх створення.

Згадала вона і про роботу над чотирнадцятитомним виданням творів Лесі Українки, захисником і натхненником якого вона була, а також працювала у редколегії. Відзначила провідну роль у цьому проекті Волинського національного університету, працівники якого проробили колосальну роботу, аби це видання стало можливим. Розповіла цікаві факти про Лесю Українку, її родину, друзів і оточення в контексті роботи над цим виданням і “Апокрифом”.

Ольга Ольхова нагадала присутнім про проект Луцької літературної резиденції і розповіла про видавництво “Типографія від А до Я”, яке подарувало усім нашим резидентам чотирнадцятитомне видання творів Лесі Українки. Оксана Забужко назвала такий подарунок “розкішним” і відразу сказала, що, оскільки має авторський його примірник, як член редколегії цього видання, хоче передарувати свій подарунок луцькій бібліотеці, у яку її записала мама у віці чотирьох років!

А далі ще протягом години були відповіді на запитання, спілкування з лучанами і автограф-сесія. Закінчувалась зустріч під акомпанемент дзвонів костелу Петра і Павла о 21:00. Загалом тривала вона понад чотири години, протягом яких світило сонце, насувались хмари, йшов дощ і розквітала веселка. Але вдячні слухачі були зачаровані майстринею слова, яка знову повернулась до своїх витоків, до рідного міста.

Нагадаємо, що Луцька літературна резиденція триває з 17 травня до 7 липня. Її метою є популяризація Луцька та його міських просторів  як мистецького осередку, а також міста європейського культурного контексту.

Результатом резиденції стане збірка творів (оповідань, есе, новел), створених резидентами в межах резиденції та під її впливом. Твори, в яких Луцьк є місцем подій, героєм чи містом персонажів, покликані популяризувати місто в українському та європейському мистецьких контекстах як привабливу туристичну дестинацію.

Організатори проекту: управління туризму та промоції міста Луцької міської ради спільно з творчою агенцією «Баляндраси» (м. Київ)

Партнери проекту: програмна директорка Litosvita Світлана Привалова, менеджерка культурних індустрій Ірина Плехова, менеджерка книжкових проектів Юлія Лактіонова, видавництво «Комора», компанія “Типографія від А до Я”, а також партнер-меценат міжнародна рекрутингова компанія Jobian.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: