11:50, 19 Червня 2020

«Не подарунок, а проблема»: голова Волиньради проінспектувала санаторій у Згоранах

Голова обласної ради Ірина Вахович побувала у колишньому протитуберкульозному дитячому санаторії, що у селі Згорани Любомльського району. Нагадаємо, обласна рада ухвалила рішення про реорганізацію цієї оздоровниці шляхом приєднання до Волинського обласного санаторію «Лісова пісня». 

Про це повідомляють на веб-сайті Волинської облради.

В ході свого візиту до оздоровниці голова облради ще раз впевнилася у правильності такого кроку з боку представницької влади. Разом з тим, менеджменту “Лісової пісні” депутати додали і проблем, і завдань.

Санаторій «Згорани»  побудований в 70-х роках минулого століття для оздоровлення дітей за результатами туберкулінових проб та з проблемами дихання.   Всі понад 50 років санаторські будівлі  зберігають стиль епохи свого народження.  Але паркова зона, хвойний ліс, природне озеро, яке знаходиться поблизу, надавали переваг цій оздоровниці. Санаторію належить вісім гектарів території.

Одночасно  в Згоранах  могли оздоровлюватися 200 дітей, тобто до 2500 в рік.  В 2019 році штаті оздоровниці працювало понад 120 людей (раніше – понад 140), серед яких медичний, педагогічний та обслуговуючий персонал. Адже дітям потрібно було забезпечити можливості не тільки оздоровлюватися, а проживання та навчання. За офіційною статистикою останнього десятиліття, яку озвучують в управлінні охорони здоров’я ОДА,  за рік сюди приїздили більше тисячі ста дітей. Чи правдивими є ці цифри питання до менеджменту санаторію “Згорани”, який надавав таку інформацію. “Буваючи з робочими поїздками в Любомльському районі, я декілька разів приїздила в згоранський санаторій. Одного разу   побачила там двох дітей, іншого – 10”, – пригадує голова обласної ради Ірина Вахович.

Сучасних дітей та їх батьків важко зацікавити “радянським” комфортом. Сказати, що приміщення в колишній дитячій оздоровниці занедбані – не сказати нічого. Привабливо виглядає лише адміністративний корпус, в якому працювало колишнє керівництво санаторію. Як виглядають приміщення, в яких проживають діти краще подивитися на фото.

Щоправда, в одному з корпусів не так давно зробили ремонт і 56 дітей можна було би заселити  в порівняно пристойні умови. Втім до якості цього ремонту теж є питання. Стіни тут оздоблені матеріалами, які використовуються для зовнішніх робіт. Криву дерев’яну підлогу не полагодили, а лишень поверху застелили лінолеумом.

“В обласній раді немає жодного клопотання від колишнього менеджменту санаторію “Згорани” про потреби на матеріальні видатки. Ця оздоровниця фінансувалася з медичної субвенції. В минулому році було виділено 16 мільйонів гривень державних коштів, які в основному спрямовувалися на поточні видатки. Є кошти: працюємо та набираємо штат. Але, як економіст, скажу, що  для того, щоб забезпечувати розвиток будь-якого закладу, в складовій витрат має бути розвиток.  В цьому закладі   капітальних видатків ми не бачимо. Не видно комплексної роботи та продуманої стратегії розвитку  санаторію. Немає жодного корпусу, доведеного до пуття. Дійсно, адмінкорпус виглядає непогано. Але санаторій для чого? Для того, щоб сюди хотіли приїхати діти і батьки мали бажання їх сюди відправити”, – міркує Ірина Вахович.

“Я знала, що тут все не просто, але коли вперше сюди приїхала і побачила, в якому стані перебувають приміщення, то мої враження перевершили  сподівання “, –  пригадує директор КП “Санаторій “Лісова пісня” Руслана Дибель.

У зв’язку із втіленням другого етапу медичної реформи, з 1 квітня 2020 року  санаторій “Згорани” не може фінансуватися з  медичної субвенції. Щоб зберегти заклад обласна рада прийняла рішення приєднати дитячу оздоровницю до санаторію “Лісова пісня”.  Працівників  “Згоран” попередили про звільнення та виплатили їм всі належні кошти. В обласному бюджеті на ці потреби виділили майже 2 млн грн.

Попервах планувалося, що працівники будуть відразу трудовлаштовані в реорганізованому закладі, але в такі плани втрутився коронавірус. Оскільки про роботу дитячих оздоровчих закладів зараз й мови бути не може. Разом з тим, голова облради  Ірина Вахович припускає, що частина з працівників згоранського санаторію таки буде прийнята у вже об’єднану структуру.    Сьогодні працевлаштовано лише 30 людей.

Руслана Дибель каже, що не проти забрати на роботу колишніх працівників згоранського санаторію, але вони будуть змушені працювати за стандартами та правилами “Лісової пісні”, яка є госпрозрахунковим підприємством, а не закладом, що  утримується за бюджетні кошти.

Голова обласної ради Ірина Вахович запевняє, що згоранський санаторій збереже статус дитячої оздоровниці. Вона обіцяє керівництву “Лісової пісні”, що  обласна рада шукатиме  кошти на реконструкцію приміщень згоранського санаторію. “Звичайно, ми будемо розглядати як джерело – Державний фонд регіонального розвитку на наступний рік. Потрібно шукати кошти і в обласному бюджеті. Але, можливо, доведеться приймати й не зовсім популярні рішення. Йдеться про поділ земельної ділянки та продаж частини землі, щоб за виручені кошти можна було розбудувати цей санаторій. Тут достатньо велика територія. Її вистачить для дозвілля дітей та для того, щоб побудувати якісні спортивні майданчики для ігрових видів спорту. Потрібно навести лад в корпусах, бо вони, толерантною мовою, не відповідають сучасним вимогам та потребам”, – пояснює Ірина Вахович.

Руслана Дибель запевняє, що не сидітимуть , склавши руки, і в “Лісовій пісні”. Очільниця закладу впевнена, що, зважаючи на досвід і при умові капітальних вкладень в інфраструктуру, дитяче оздоровлення в Згоранах вдасться вивести на якісно новий рівень. Крім того, на думку Руслани Дибель, потужності санаторію можна використовувати для тренувань та змагань спортивних команд, адже в самій  школі є непоганий спортзал, який, щоправда, як і всі інші приміщення потребує ремонту.

” Згоранський санаторій – це не подарунок, а проблема, яку ми скинули на менеджмент “Лісової пісні”. Але маю впевненість, що спільними зусиллями працівників об’єднаної структури  та депутатів обласної ради вдасться зробити якісну  оздоровницю,  яка послужить юним волинянам для наповнення сил та здоров’я”, – додає голова облради.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: