15:59, 26 листопада 2021

Інвестиція в нерухомість: п’ять важливих факторів

Якщо ви хочете інвестувати в нерухомість, то вам потрібно знати про декілька важливих факторів. На що звертати увагу, розповідає менеджер з продажу житлової нерухомості компанії “Атланта Нерухомість” Дмитро Хоміч.

Можливість зміни ціни при розтермінуванні. Якщо, інвестуючи в новобудову, Ви вирішили скористатись можливістю розтермінування від забудовника – пам’ятайте про такий пункт в договорі: «Вартість одного квадратного метра загальної площі квартири може змінюватись у зв’язку зі зміною цін на будівельні матеріали й роботи, транспортні та інші послуги, енергоносії, внаслідок інфляційних процесів та ін…». Для інвесторів, які оплатили усю суму своєї майбутньої квартири – можливості зміни вартості немає (принаймні, про це зазначається у договорах переважної більшості луцьких забудовників).

Форс-мажор або обставини непереборної сили. Так, обставинами непереборної сили можуть бути «воєнні дії, прийняття нових законодавчих актів, дії державних та місцевих органів влади та їх посадових осіб». Умовно кажучи – якщо в нашій країні стабільної нестабільності ухвалять певний законодавчий акт, який зробить завершення Вашої новобудови нецікавим/неприбутковим для забудовника – Ваш об’єкт з величезною долею ймовірності не добудують. А як бути з коштами, які Ви вклали у цей об’єкт – окрема і дуже цікава історія.

Розбіжність у площі. Навіть повна проплата за усю площу квартири, яку ви плануєте надбати у власність шляхом інвестування в новобудову, не означає, що Ваші розрахунки із забудовником вийшли на фінішну пряму. «Ціна 1 м. кв. підлягає перерахунку відповідно до умов цього договору, у тому числі – для визначення вартості оплати додаткового метражу квартири». Формулювання цього пункту в договорі інвестування можуть звучати по-різному, але суть його незмінна: якщо на момент підписання договору із забудовником метраж Вашої майбутньої квартири складав 43 кв. м., але ближче до здачі будинку в експлуатацію забудовником, в ході технічного обміру наявних площ, встановлять збільшення метражу Вашої квартири – за надлишкові метри доведеться доплатити.

Переуступка. Дуже часто термін від моменту підписання договору із забудовником до отримання ключів від омріяної квартири – доволі тривалий. Якщо до моменту оформлення права власності на квартиру в новобудові Ви вирішите її продати (власне, коректніше говорити про передачу прав третій особі – нагадуємо, на первинному ринку ви інвестуєте, а не купуєте) – це можна зробити шляхом переуступки. Формально – це переписання інвестиційного договору із Вашого імені на ім’я людини, якій Ви передаєте права на квартиру. За таку процедуру доведеться заплатити додаткові кошти забудовнику і розмір такої оплати дуже сильно варіюється – від кількох тисяч гривень до немалих відсотків від суми, зазначеної в договорі інвестування. Щоправда – у випадку прямих особистих домовленостей із забудовником коштів за переуступку не доведеться платити взагалі.

Санкції при затримці здачі об’єкта в експлуатацію. Коли у відділі продажу фактично будь-якої луцької новобудови Вам називають плановану дату введення будинку в експлуатацію – можете сміливо доплюсовувати до названих строків ще як мінімум додаткових шість місяців. Забудовники уникають санкції за такі протермінування різними шляхами – хтось прописує в інвестиційних договорах положення про «резервні» кілька місяців від обіцяних термінів введення в експлуатацію, а дехто – прямо говорить про «орієнтовний строк прийняття об’єкта будівництва…», в той час, як про «фактичний термін продавець повідомить додатково».

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: