13:03, 20 Квітня 2018

10 порад: як не згоріти на роботі

Синдром емоційного вигорання – наслідки напруженого робочого ритму, велика проблема сучасної людини. Стрес, тривожність, втома, апатія – все це симптоми вигорання на роботі. Сьогодні більше половини українців перебувають у такому емоційному стані, а кожен третій співробітник так чи інакше опинявся в ньому. Найбільше до вигорання схильні представники соціономічних професій (тип роботи «людина – людина»). Згідно з даними опитування, проведеного Міжнародним кадровим порталом “HeadHunter Україна”, ТОП-5 професій, представники яких більшою мірою схильні до емоційного вигорання, – вчителі, медики, банкіри, соціальні працівники та продавці.

Тож яким чином українці справляються з емоційними проблемами загалом і з синдромом емоційного вигорання зокрема? Результати опитування показали, що 47 % респондентів вважають, що заняття улюбленою справою – це найкращий спосіб боротьби з будь-якими емоційними та психологічними проблемами. 40 % українців переконані, що діяти потрібно радикально, а тому вбачають єдиний ефективний спосіб боротьби з емоційною дисгармонією – зміна роботи. Водночас 22 % українців наголошують на тому, що про свій емоційний стан потрібно дбати постійно – вчитися розподіляти час на роботу та відпочинок, а також визначати пріоритети.

Спеціалісти hh.ua підібрали ще 10 порад, застосування яких може допомогти не згоріти на роботі:

– Позначте чітку межу «робота – відпочинок». Не беріть роботу додому, а якщо цього не уникнути, – виділяйте на неї строго відведений час. Удома одразу ж переодягайтеся «в домашнє». Навіть якщо ви – фрілансер, чітко зонуйте в квартирі робоче місце.

– Перемикайтеся. Знайдіть те, що допомагає вам переключитися з одного режиму в інший. Це може бути книга, яку ви читаєте в метро, коротка прогулянка навколо будинку, прослуховування однієї пісні улюбленої групи у машині після робочого дня.

– Вчіться відмовляти. Не бійтеся сказати керівнику, що ви не справляєтеся з потоком задач. Тільки ви знаєте межу своїх можливостей.

– Влаштуйте собі «інформаційну дієту» – перестаньте щохвилини перевіряти робочі месенджери і пошту. На відміну, наприклад, від телефонних дзвінків тут немає чітких меж – робочий e-mail може прийти і рано-вранці, і пізно вночі. Тому ці межі ви повинні встановити для себе самостійно.

– Працюйте не 16 годин, а раціонально і конструктивно; не довше, а продуктивніше. Здається, що якщо посидіти трохи довше, то точно все встигнеш. Але це самообман: чим більше працювати, тим менше продуктивність. До того ж закінчивши одну справу, можна взятися за наступну – і так до нескінченності.

– Не прагніть до перфекціонізму в усьому, це просто неможливо. І не коріть себе за помилки – вони неминучі. Пам’ятайте тезу, що не помиляється лише той, хто нічого не робить.

– Підлаштовуйте графік «під себе». З розвитком технічних можливостей бути присутнім в офісі «до плюс нескінченності» не потрібно: багато питань можна вирішити за допомогою робочої пошти, соцмереж і за допомогою месенджерів. Якщо ж офісний графік зовсім не для вас, – можна спробувати піти у фріланс або знайти віддалену роботу.

– Делегуйте завдання і повноваження – колеги навчаться чомусь новому, а у вас з`явиться трохи більше часу.

– Прислухайтеся до себе. Якщо розумієте, що втомилися, – візьміть позапланову відпустку, відновіть здоров’я.

– Якщо ви думаєте, що вигоріли на конкретній роботі, а звільнитеся – і все зміниться на краще, не поспішайте одразу виходити на нове місце. Дайте собі час на відновлення.

А щоб виробити в собі імунітет до стресу, постарайтеся проводити більше часу на природі, заведіть хобі, вживайте здорову і смачну їжу, слухайте музику, спілкуйтеся із приємними для вас людьми.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: