18:24, 23 Грудня 2021

ТОП-10 закупівель, що не відбулися цьогоріч на Волині

Масштабні ремонти автошляхів, придбання електролічильників та медичного обладнання: протягом 2021 року в області не змогли провести понад чотири тисячі закупівель.

Чому частина торгів не відбувається та тендери за якими найдорожчими лотами скасували цьогоріч на Волині, аналізувало інтернет-видання «Волинь Online».

Протягом поточного року, за станом на 20 грудня, на Волині не відбулися 4,13 тисячі закупівель від 404 організаторів загальною очікуваною вартістю 2,49 мільярда гривень. У торгах брали участь 830 учасників. Серед закупівель, що не відбулися, найбільше лотів стосувалися нафтопродуктів, палива, електроенергії та інших джерел енергії – 856 (18,68 %), медичного обладнання, фармацевтичної продукції, засобів особистої гігієни – 422 (9,21 %), будівельних робіт та поточного ремонту – 393 (8,58 %), продуктів харчування, напоїв, тютюну та супутньої продукції – 370 (8,07 %), конструкцій та конструкційних матеріалів, допоміжної будівельної продукції (крім електроапаратури) – 362 (7,9 %).

Щодо загальної очікуваної вартості закупівель, що не відбулися, на першому місці – будівельні роботи та поточний ремонт – 752,11 мільйона гривень (30,22 %), на другому – нафтопродукти, паливо, електроенергія та інші джерела енергії – 746,625 мільйона (30 %), на третьому – фінансові та страхові послуги – 151,77 мільйона (6,1 %).

Серед організаторів найбільшої кількості торгів, що не відбулися – Військова частина 9971 (136 торгів на суму 14,965 мільйона гривень), департамент ЖКГ Луцької міської ради (88 торгів на суму 42,647 мільйона), КП «Луцьке підприємство електротранспорту» (82 торги на суму 5,647 мільйона), Волинська дирекція АТ «Укрпошта» (69 торгів на суму 6,585 мільйона) та ДП «Луцький ремонтний завод «Мотор»» (69 торгів на суму 52,453 мільйона).

За загальною очікуваною вартістю лотів торгів, що не відбулися, лідерами цьогоріч є ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області» (337,175 мільйона у рамках 18 тендерів), ПрАТ «Волиньобленерго» (199,913 мільйона, 53 тендери), ДП «Волиньвугілля» (176,773 мільйона у рамках 63 тендерів), Луцьке спеціальне комунальне автотранспортне підприємство «Луцькспецкомунтранс» (105,647 мільйона, 36 торгів) та ДП «Дирекція по будівництву об’єктів» (96,612 мільйона, 17 торгів).

Ми проаналізували топ-10 найдорожчих торгів, що не відбулися протягом цього року на Волині (за винятком комунальних послуг, нафтопродуктів, палива, електроенергії). Серед них є такі, які все ж вдалося успішно провести повторно, однак переможцем визначили учасника, який висував не найдешевшу тендерну пропозицію, або не брав участі у попередніх скасованих торгах. В окремих випадках повторних торгів взагалі не оголошували.

10 місце: система рентгенівської комп’ютерної томографії всього тіла (спіральний комп’ютерний томограф)

Візуалізаційне обладнання для потреб медицини планувало закупити КП «Медичне об’єднання Луцької міської територіальної громади».  Очікувана вартість становила 12,35 мільйона гривень.

Торги організовували у липні цього року. До участі зголосилися ТзОВ «Медгарант» та ТОВ «АФС Медицинтехнік». До оцінки допустили ТзОВ «Медгарант» із пропозицією 12,35 мільйона гривень. Торги не відбулися через допущення до оцінки менше двох тендерних пропозицій.

Торги оголосили повторно та завершили у жовтні, наразі триває моніторинг ДАСУ щодо цієї закупівлі.

9 місце: капітальний ремонт вулиці Зільберта у селищі Маневичі

Торги очікуваною вартістю 15,794 мільйона гривень оголошував у квітні цього року відділ капітального будівництва, житлово-комунального господарства, благоустрою, розвитку інфраструктури та комунальної власності Маневицької селищної ради.

У торгах взяло участь ТОВ «Луцька ДПМК» із тендерною пропозицією 13,289 мільйона гривень. 8 травня учасник звернувся зі скаргою щодо дискримінаційних вимог у тендерній документації замовника щодо документального підтвердження виконання аналогічного договору та щодо обов’язкової наявності в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій. Замовник вказане порушення усунув, однак торги так і не відбулися через те, що у них взяв участь лише один учасник.

Торги повторно оголосили у червні, цього разу закупівлю все ж вдалося здійснити успішно.

8 місце: мобільний комплекс зневоднення осаду на базі мультидискового шнекового дегідратора MDQ-452C в контейнерному виконанні

Торги оголошувало 17 серпня цього року КП «Луцькводоканал». Йдеться про банківські послуги (послуги фінансового лізингу (мобільний комплекс зневоднення осаду на базі мультидискового шнекового дегідратора MDQ-452C в контейнерному виконанні). Очікувана вартість послуг становила 19 мільйонів гривень. Торги скасували, оскільки до участі ніхто не зголосився.

Згодом, 28 вересня, торги оголосили повторно, однак вони знову не відбулися через брак учасників.

7 місце: реконструкція електропідстанції у Луцьку

У лютому торги оголосили ПрАТ «Волиньобленерго». Йшлося про електромонтажні роботи (роботи з реконструкції ПС-110/10 кВ «Луцьк-102» Луцької міської філії ПрАТ «Волиньобленерго», заміна масляних вимикачів 10 кВ на вакуумні з заміною адаптованого релейного захисту) на вулиці Рівненській, 76п у Луцьку, очікуваною вартістю 19,834 мільйона гривень. Торги скасували 26 лютого через брак учасників.

Повторно торги оголошували 27 квітня, проте у травні їх довелося скасувати з аналогічної причини.

6 місце: поточний середній ремонт автомобільної дороги Т-03-02 Піща-Шацьк-Любомль-Володимир-Волинський-Горохів-Берестечко-Козин-Кременець-/М-06/(Горохів-Берестечко)

Тендер із поточного середнього ремонту автомобільної дороги Т-03-02 Піща-Шацьк-Любомль-Володимир-Волинський- Горохів-Берестечко-Козин-Кременець -/М-06/(Горохів-Берестечко) км 50+840 – км 185+600 (окремими ділянками), на ділянці км 101+190-км 103+600 оголошувала у березні Служба автомобільних доріг у Волинській області. Очікувана вартість послуг становила 32,034 мільйона гривень.

Участь у торгах брали ТОВ «Волиньдорбуд» та ПрАТ «Ковельське ШБУ-63». Пропозицію ТОВ «Волиньдорбуд» відхилили через відсутність певних документів. 5 травня торги скасували  через допущення до оцінки менше двох тендерних пропозицій.

Торги оголосили повторно та успішно завершили у листопаді. Переможцем торгів стало ПрАТ «Ковельське ШБУ-63» (співвласником фірми є Микола Миколайович Настін, син колишнього начальника Служби автомобільних доріг у Волинській області Миколи Настіна).

5 місце: поточний середній ремонт автошляху С031204 /М-19/-Синове-Підсинівка

Торги з визначення надавача послуг з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення С031204 /М-19/-Синове-Підсинівка на ділянці від км 0+000 до км 5+900 Волинської області організовувало у серпні ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області». Очікувана вартість послуг становила 33,948 мільйона гривень. Намір взяти участь у торгах виявило лише ПрАТ «Ковельське ШБУ-63» із тендерною пропозицією 31,816 мільйона гривень. Отже, торги скасували через допущення до оцінки менше двох тендерних пропозицій.

Торги оголосили повторно у листопаді, за станом на 20 грудня тривав розгляд тендерних пропозицій.

4 місце: лічильники електричної енергії

Постачальника електронних лічильників електричної енергії на виконання заходів згідно із Інвестиційною програмою  на 2021 рік намагалося визначити ПрАТ «Волиньобленерго». Торги оголосили 21 січня. Очікувана вартість товарів становила 52 мільйони гривень. Йшлося про придбання 11 типів електронних лічильників.

До організатора торгів зверталися із запитанням  щодо внесення змін до закупівлі. Так, пропонували розділити її на лоти задля допущення до закупівлі максимальної кількості виробників лічильників електроенергії та тим самим допустивши реальну конкуренцію серед учасників.

«Виробники лічильників не зможуть взяти участь зі своєю продукцією по окремій (окремим) позиції (позиціям), бо на території України немає жодного такого виробника, який виготовляв би всю номенклатуру до закупівлі. Об’єднання закупівлі в один лот обмежує круг потенційних учасників цієї закупівлі, бо не дозволяє виробникам окремих позицій взяти в ній участь», – йшлося у зверненні.

Організатор торгів відповідав, що  закупівля здійснюється щодо предмету закупівлі в цілому. Подання тендерних пропозицій на частину обсягу закупівлі не передбачено тендерною документацією. Мовляв, жодних підстав для поділу предмету закупівлі на частини (лоти) і як наслідок порушень прав учасників діями замовника не вбачається.

Участь у торгах брали ТОВ «АЛБАТ» (із тендерною пропозицією 49,768 мільйона гривень) та ПП «Тесла УА» (49,77 мільйона), проте їхні пропозиції організатор торгів відхилив. Торги скасували із причини відхилення всіх тендерних пропозицій згідно з Законом про публічні закупівлі.

Повторно торги оголосили у березні та у травні переможцем визначили ТзОВ «Г.Р.Е.М.», яке не брало участі у попередніх торгах, із тендерною пропозицією 50,925 мільйона гривень.

3 місце: капремонт автошляху Пустомити-Мирне Горохівського району

Виконавця робіт із капітального ремонту автомобільної дороги місцевого значення С 030214 Пустомити-Мирне Горохівського району намагалося визначити через відкриті торги у червні ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області». Очікувана вартість становила 70,385 мільйона гривень.

Участь у торгах взяли ПП «Ространс», ТзОВ «Шляховик-Т», ТзОВ «Будівельна компанія «Будальянс груп»», ТОВ «Данко», ТОВ «Волиньдорбуд», ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс». Усі шість пропозицій організатор відхилив та 23 вересня скасував торги.

Щодо цих торгів здійснювала моніторинг ДАСУ. Підставами для ухвалення рішення про здійснення моніторингу були дані автоматичних індикаторів ризиків, а також інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

«Яким чином та на підставі яких документів вами здійснено обґрунтування розміру бюджетного призначення, технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та визначено його очікувану вартість? Також надати посилання на сторінку власного веб-сайту (або офіційного веб-сайту головного розпорядника бюджетних коштів) на якому розміщено обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру витрат, очікуваної вартості предмета закупівлі»,  – запитували організатора торгів.

Замовник відповідав, що дотримався усіх вимог щодо належного обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення та визначив його очікувану вартість. Так, вищезазначене обґрунтування технічних та якісних характеристик та очікуваної вартості визначили на підставі проектно-кошторисної документації на об‘єкт.

9 вересня ухвалили рішення про зупинення моніторингу до моменту опублікування рішення органу оскарження.

Замовник зобов’язався здійснити заходи щодо недопущення в майбутньому виявлених порушень.

Повторних торгів із цього лоту за станом на 20 грудня не оголошували.

2 місце: поточний середній ремонт автодороги Локачі-Хорів-Старий Загорів- Конюхи-Привітне-/Т-03-11/-Войнин-Шельвів-Затурці

Відкриті торги із визначення надавача послуг із поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення О 030745 Локачі-Хорів-Старий Загорів- Конюхи-Привітне-/Т-03-11/-Войнин-Шельвів-Затурці на ділянці від км 28+430 до км 36+500 Локачинського району оголосило у травні ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області». Очікувана вартість становила 77,572 мільйона гривень.

До участі у торгах зголосилися ТОВ «Вельт капітал», ТзОВ «Луцькавтодор-сервіс», ПП «МВМ Шляхбуд», ТОВ «Данко», ПП «Ространс», ТОВ «Луцька ДПМК», ТОВ «Волиньдорбуд», МП «Шлях» та ТОВ «АМіЛа».

До оцінки допустили лише пропозицію ПП «Ространс» (70,121 мільйона), тому 17 серпня закупівлю скасували.

Торги повторно оголосили у вересні та завершили у листопаді. Наразі оприлюднили повідомлення про намір укласти договір з ТОВ «Волиньдорбуд» на суму 74,47 мільйона. Зауважимо, що статутний капітал товариства становить дві тисячі гривень. Аналітична система «You control» визначає цю суму як недостатній розмір статутного капіталу.

1 місце: капремонт автошляху Камінь-Каширський-Полиці-Оленине-Рудка Червинська-до а/д Р-14

Торги організовувало у травні ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Волинській області». Очікувана вартість робіт становила 134,024 мільйона гривень. Йшлося про капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення О 030428 Камінь-Каширський-Полиці-Оленине-Рудка Червинська-до а/д Р-14 від км 18+500 до км 29+500 Камінь-Каширського району.

У торгах взяли участь ТОВ «Волиньдорбуд» та ТОВ «Данко». Закупівлю скасували 26 серпня у зв’язку із відхиленням усіх пропозицій.

Повторно торги оголосили у вересні, а у листопаді уклали договір із переможцем торгів ТОВ «Волиньдорбуд» на суму 109,569 мільйона гривень.

Скасування закупівель: можливі зловживання та протидія маніпуляціям

Аналітик ГІ «Prozorra Волинь» Дмитро Климук зауважує, що загалом, у Законі України «Про публічні закупівлі» є стаття 32, у якій перераховані підстави для того, щоб замовник скасував тендер.

Перша підстава – відсутність подальшої потреби у закупівлі товарів, робіт чи послуг. Якщо замовник оголосив торги, але потреби більше немає, він їх скасовує.

Друга підстава – неможливість усунення порушень, що виникли через порушення законодавства у сфері публічних закупівель, у тому числі, порушення, які неможливо усунути. Це найчастіша підстава для відміни торгів. Коли минає строк внесення змін, організатор скасовує тендер. Замовники роблять це з різних причин, часто для того, аби зманіпулювати законом, або коли тендер завершується, а перемагає не той учасник, який потрібен. Буває, що в цьому підігрує якийсь перевіряючий орган, який пише про те, що є якась помилка, то ж тендер «зносять».  Переважно після такого «виправлення помилки» тендер знову оголошують, або, якщо є багато учасників, додають більше технічних характеристик, більше вимог до учасників, щоб переміг той, хто потрібен. Є, звісно, і добросовісні організатори торгів, які скасовують їх через реальні підстави, а не для того, щоб зманіпулювати. До прикладу, як зазначила у коментарі керівниця громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак, зараз закупівлі електричної енергії не відбуваються через те, що ціни на ринку нестабільні.

Можливості протидіяти маніпуляціям, зі слів Дмитра Климука, немає – якщо торги скасували і підстава відповідає вимогам закону, нічого вже зробити не можна.

Для того, аби закупівля відбулася, замовнику потрібно дотримуватися закону і нормально прописувати з першого разу тендерну документацію, чітко вказувати характеристики. Якщо замовник це зробить, учасники прийдуть, запропонують ціни, поторгуються і закупівля відбудеться з першого разу. Мирослава Примак зазначає, що не варто прописувати різні надмірні, незаконні вимоги, потрібно правильно порахувати очікувану вартість закупівлі.

Як зауважують експерти, буває, що організатори торгів зловживають умовами тендеру. Якщо вимоги незаконні, варто аби учасник торгів подавав запит, оскаржував рішення замовника, давав вимогу замовнику про те, що у тендерній документації є щось таке, що суперечить закону та перешкоджає учаснику взяти участь у закупівлі. Наприклад, замовник просить, щоб постачальник був у радіусі 100 кілометрів від нього, а йдеться про поставку товару, для якого це не обов’язково (гарячий асфальт здалеку привезти не можна, а, до прикладу, меблі можна транспортувати хоч з Америки, якщо вони відповідають заявленим якісним характеристикам). Якщо вимоги організатора тендеру дискримінаційні, потрібно писати вимогу замовнику, якщо ж він не реагує, можна подавати скаргу в АМКУ і просити, щоб замовник вніс зміни до тендерної документації, як мінімум – надавати розголосу про такі зловживання.

Мар’яна МЕТЕЛЬСЬКА

Павло ПЕРЕВЕДЕНЕЦЬ

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Сприяння прозорості влади у Північному заході України», що реалізовується ГО “Рівненський центр “Соціальне партнерство”, за фінансової підтримки фонду National endowment for Democracy”

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: