15:05, 13 Березня 2021

Комісія визначила принципи роботи Хрінницького водосховища на Стиру

Волинський рибпатруль взяв участь в нараді з питань дотримання режимів роботи Хрінницьким водосховищем у нерестовий період.

Про це повідомляє Волинський рибоохоронний патруль.

Хрінницьке водосховище розташоване на р. Стир на відстані 52 км від м. Луцька на території Рівненської і частково Волинської областей. Водосховище як техногенний водний об’єкт було утворено внаслідок зарегулювання долини р. Стир поблизу с. Хрінники Демидівського району Рівненської області із затопленням основного русла річки та її заплави протяжністю 63 км вверх за течією. Площа басейну водозбору складає 4020 кілометрів квадратних. На території Волинської області акваторія водосховища розміщена у затопленій частині основного русла р. Стир та її придаткової системи включно із заплавою річки в районі с. Липа, с. Гумнище та с. Перемиль.

В 1953 р. ввели в експлуатацію ГЕС, яка була розрахована для електропостачання сільськогосподарських підприємств Демидівського району. Уперше водосховище було заповнено водою в 1959 р. і експлуатується до цього часу в цілях комплексного використання для потреб енергетики, рибного господарства, для задоволення побутових, культурно-оздоровчих потреб населення, сільського господарства, масового відпочинку населення. Крім того, водосховище використовується для акумуляції надлишкової води в повеневий період для протидії паводкам та підтопленню населених пунктів Рівненської та Волинської областей, в тому числі м. Луцьк. В межений період акумульований запас водних ресурсів використовується для забезпечення технологічних потреб та безперебійної роботи Рівненської АЕС.

З метою створення сприятливих умов для водних біоресурсів, 11 березня відбулося засідання міжвідомчої комісії щодо безаварійного пропуску весняної повені, дощових паводків та дотримання режимів роботи Хрінницького водосховища у нерестовий період на випадок аварійних ситуацій. Захід відбувся в приміщенні Демидівської селищної ради Рівненської області. Розпочалася робота комісії із огляду  гідроспоруди Хрінницького водосховища.

У зустрічі взяли участь представники Демидівської селищної ради, Волинського рибоохоронного патрулю, Регіонального офісу водних ресурсі у Волинській області, Демидівського районного сектору Головного управління ДСНС України у Рівненській області та представники інших зацікавлених відомств.

Під час зустрічі обговорили та проаналізували актуальну інформацію стосовно показників рівнів води на Хрінницькому водосховищі. У зв’язку з передчасним наповненням водосховища уже розпочали додаткові скиди з 9 березня шляхом відкриття бокового затвору на 50 см.

З метою забезпечення стабільного рівня води під час нерестової кампанії, учасники комісії зобов’язали підприємство ТОВ «Укртрансрейл» у період нересту з 1 квітня до 30 травня здійснювати пропуск води через гідротурбіни ГЕС, не допускаючи пониження рівня води у верхньому б’єфі 187,70 метрів. Крім того, досягти відмітки рівня води у верхньому б’єфі 195 метрів. Додатково здійснювати скид води через паводковий затвор, шляхом його відкриття на величину 50-70 см до повернення рівня води по водпосту Щуровичі до рівня заплави 195 см.

На Хрінницьку ГЕС наклали зобов’язання у нерестовий період не допускати пониження рівня води через гідротурбіни. У випадку інтенсивних опадів, і як результат – різкого зростання рівня води по водпосту Щуровичі до критичної межі (200 см) здійснювати додаткове відкриття бокових затворів на величину 20 см на добу для підтримання рівня води у верхньому б’єфі на відмітці 187,70 м БС, при цьому зміна рівня води у верхньому б’єфі не повинна перевищувати 3 см на добу.

Представників підприємства ознайомили з рішенням щоденно надавати інформацію про рівневі режими водосховища Демидівській селищній раді, Волинському рибпатрулю та Регіональному офісу водних ресурсів у Волинській області.

«Рівневий режим водосховищ є одним із основних факторів, які впливають на проходження нересту. На початок нерестового періоду рівень води у водосховищах має відповідати відмітці нормального підпірного рівня (НПР), встановленого правилами експлуатації. Саме за такого рівня основні нерестовища заповнюються водою, утворюючи належні умови для нересту риб. Завдяки участі Управління Держрибагентства у Волинській області в комісії з питань дотримання режимів роботи Хрінницьким водосховищем уже три роки відсутні різкі коливання води в нерестовий період. Сподіваємося на збереження оптимального рівневого режиму водосховища  під час нерестового періоду цьогоріч», – повідомив начальник Волинського рибоохоронного патрулю Тарас Куньчик.

Довідкова інформація:

Згідно Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» до сфери діяльності Волинського рибоохоронного патруля входить контроль за рівневим режимом води у водних об’єктах. Закон визначає, що рівень води в рибогосподарських водних об’єктах має бути достатнім для забезпечення природного відтворення та життєдіяльності гідробіонтів. Підвищення або зниження рівня води у водних об’єктах погоджується з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства.

Варто пам’ятати, що відповідно до ст. 66 Водного Кодексу України, гідроенергетичні підприємства зобов’язані дотримувати встановлених правил експлуатації водосховищ, режимів накопичення та спрацювання запасів води, режимів коливань рівня у верхньому і нижньому б’єфах та пропускання води через гідровузли. А також забезпечувати у встановленому порядку безперебійний пропуск суден та риби до місць нересту відповідно до проектів рибопропускних споруд.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: